Atentátníkovi v liverpoolském taxíku, který se vyhodil do povětří na parkovišti městské nemocnice, byl v roce 2015, šest let před jeho pokusem o útok, zamítnut azyl.
Irácký rodák Emad Al Swealmeen – který ve své neúspěšné žádosti o azyl nepravdivě tvrdil, že je Syřan – se zaměřil na liverpoolskou ženskou nemocnici v neděli14. listopadu 2021. Tehdy se tvrdilo, že jeho útok zastavil liverpoolský taxikář Dave Perry, který si uvědomil, že Swealmeen má u sebe potenciálně výbušninu, a zamkl potenciálního teroristu v autě, kde nálož nakonec vybuchla a zabila pouze Swealmeena.
Od té doby vyšlo najevo, že atentátníkovi byla šest let před útokem ministerstvem vnitra zamítnuta žádost o azyl, ale stejně jako tisíce dalších nebyl ve skutečnosti nikdy deportován.
Soud se dozvěděl, že Swealmeenovi ministerstvo vnitra zamítlo žádost o azyl 16. dubna 2015 poté, co byla původně zamítnuta poté, co v roce 2014 legálně přicestoval do Británie. Soud tehdy zjistil, že Swealmeen ve své žádosti o azyl falšoval informace a nesprávně tvrdil, že pochází ze Sýrie.
Uvádět syrskou identitu byla v posledních deseti letech v Evropě běžná taktika žadatelů o azyl vzhledem k rozšířenému – a do značné míry správnému – předpokladu, že se Syřanům dostane ze strany vlád přednostního zacházení.
Navzdory soudnímu rozhodnutí z roku 2015, že zamítli Swealmeenovu „zprávu o událostech v Sýrii a jeho obavách po jeho úplném návratu“ a následné zamítnutí „žádosti o azyl“ Swealmeena narozeného v Iráku, britské ministerstvo vnitra povolilo Swealmeenovi zůstat v Británii a dokonce mu ještě v dubnu 2021 zajistilo bydlení, uvádí ITV.
U soudu bylo také odhaleno, že dvaatřicetiletý Swealmeen měl v minulosti násilnou minulost, neboť byl zavřen na Blízkém východě za závažné napadení a v Británii byl dokonce již dříve odsouzen za držení útočné zbraně na veřejnosti.
Ministerstvo vnitra se rozhodlo nepožadovat okamžitou nucenou deportaci – na což měli ze zákona právo – ani poté, co bylo u soudů v té době odhaleno, že Swealmeen měl „středostavovskou výchovu“ v Jordánsku, Iráku a Dubaji a jazyková analýza provedená ministerstvem vnitra určila, že Al Swealmeen byl Iráčan, nikoli Syřan, jak tvrdil.
Ministerstvo vnitra opakovaně odmítlo vysvětlit, proč Swealmeen nebyl deportován britskými úřady poté, co bylo v roce 2015 zamítnuto jeho původní odvolání.
Swealmeenův případ také odhalil velkou chybu v procesu britského azylového systému, protože tvrdil, že konvertoval ke křesťanství v údajné snaze zbavit se rizika, že bude deportován. Je nepravděpodobné, že křesťané z některých islámských zemí budou deportováni zpět kvůli diskriminaci, kterou křesťané v těchto národech trpí, nebo pokud je odpadlictví – opuštění islámské víry – kriminalizováno.
Soud však zjistil, že Al Swealmeen byl v době svého útoku stále praktikujícím muslimem, přestože údajně konvertoval ke křesťanství v květnu 2017, takže údajně využíval této mezery k tomu, aby zůstal v Británii.