Včera sa Anglicko vrátilo k pôvodnému plánu opatrení proti koronavírusu. Odpadla povinnosť nosiť rúška v podstate na všetkých verejných miestach a ľudia sa nemusia preukazovať očkovaním, negatívnym testom ani prekonaním ochorenia.
Majitelia a usporiadatelia však majú možnosť túto povinnosť vyžadovať. Zakrývanie tváre napríklad zostane povinné v londýnskej verejnej doprave, rovnaké opatrenie vyhlásili veľké reťazce supermarketov Sainsbury’s, Waitrose či Morrisons. Ľudia v domovoch s opatrovateľskou službou budú môcť od pondelka prijímať neobmedzený počet návštev.
Už 19. januára prestali uprednostňovať prácu z domova. „Pandémia ešte neskončila,“ varoval premiér Boris Johnson. „Všetci by stále mali byť opatrní.“ Prísnejšie reštrikcie zaviedla londýnska vláda začiatkom decembra v reakcii na nástup vlny nákaz spôsobenej variantom omikrón. Tá od začiatku roka poľavuje a úrady podľa svojich vyhlásení dúfajú, že spoločnosť začne žiť s Covid-19 rovnako ako napríklad s bežnou chrípkou. Cieľom bolo spomaliť nástup novej vlny. Posilňovacie dávky vakcín sa podarilo aplikovať v Spojenom kráľovstve 37 miliónov z celkových 67 miliónov obyvateľov. Priemerný počet nových prípadov sa teraz nachádza asi na polovici rekordných prírastkov zo začiatku roka, stále sa však pohybuje okolo 92-tisíc za deň, čo je výrazne viac ako pri vrcholoch všetkých predchádzajúcich vĺn. V krajine klesajú počty hospitalizovaných, a tým poľavuje tlak na nemocnice, čo by mohlo súvisieť s tým, že najviac nakazených je teraz medzi mladšími ľuďmi a deťmi.
V prípade nákazy koronavírusom v Anglicku stále platí nutnosť desaťdňovej izolácie, ktorú možno ukončiť po piatich dňoch v prípade dvoch negatívnych antigénnych testov. Johnson však povedal, že by chcel izoláciu prípade nákazy v marci úplne zrušiť. Wales, Škótsko a Severné Írsko si určujú svoje koronavírusové opatrenia samostatne.
Nemecký kancelár Karl Nehammer v stredu oznámil, že vláda od pondelka ukončí plošnú uzáveru pre neočkovaných, ktorá v krajine platí viac ako dva mesiace. Odôvodnil to tým, že opatrenie už nedáva zmysel, pretože vzhľadom na zjavne menšiu závažnosť ochorenia spôsobeného variantom omikron nehrozí preťaženie nemocníc.
Poľská vláda nariadila školákom od piatych tried od štvrtka dištančnú výučbu. Tamojší kabinet zaviedol aj nové reštrikcie, vrátane nosenia rúšok v uzavretých verejných priestoroch, ale opatrenie striktne nevymáha.
Švédsko nebude očkovať deti do 11 rokov. „Riziko závažného priebehu u detí je nízke, nevidíme jasný prínos v ich naočkovaní,“ povedala Britta Björkholmová zo švédskeho úradu verejného zdravotníctva.
Európska agentúra pre lieky včera odporučila na schválenie v EÚ liek proti Covid-19 paxlovid od firmy Pfizer. Ide o prvý medikament proti Covid-19 podávaný vo forme tabletiek, ktorý EMA odporučila. Podľa EMA paxlovid môže u pacientov s Covid-19 zabrániť závažnému priebehu ochorenia a hospitalizácii. Odborníci regulačného úradu odporúčajú, aby liek dostávali dospelí, ktorí nepotrebujú kyslík a hrozí im väčšie riziko závažného priebehu ochorenia. Vyzdvihujú jeho vysokú účinnosť a mierne vedľajšie účinky. „Na základe laboratórnych štúdií sa očakáva, že pôsobí aj proti omikronu a ďalším variantom,“ uviedli experti EMA. Odporúčanie musí schváliť ešte Európska komisia, čo sa považuje za formalitu.
Spoločnosť Moderna oznámila, že začala klinické testy novej verzie svojej vakcíny proti Covid-19, ktorá je zameraná na vysoko nákazlivú variantu omikron. Začiatkom tohto týždňa začali podobnú štúdiu konkurenčné spoločnosti Pfizer a BioNTech. Firma bude študovať bezpečnosť a znášanlivosť novej vakcíny u približne 600 osôb s odlišným očkovacím režimom. Experimentálnu vakcínu podá osobám, ktoré dostali buď dve dávky pôvodnej látky, alebo tým, ktorí majú za sebou aj tretiu posilňujúcu dávku. Prvý účastník štúdie dostal dávku v stredu, informovala Moderna. Firma poukázala na výsledky novej štúdie, z ktorej vyplýva, že protilátky schopné zasiahnuť omikron pretrvávajú šesť mesiacov po podaní posilňovacej dávky, aj keď ich hladina klesá.