• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nové transatlantické mraky nad Európou

    28-1-2022 Zem & Vek 203 575 slov zprávy
     
    Str. 51 - Nové transatlantické mraky nad Európou

    Severná Európa je pravdepodobne jedným z cieľov vplyvu Severoatlantickej aliancie a potenciálnej tvorby tieňového NATO, ktoré by znamenalo prinajmenšom neformálne začlenenie krajín do Aliancie pod vedením Pentagónu.

    Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharova vyjadrila znepokojenie nad snahami NATO expandovať do Švédska a Fínska. Varovala, že vstup týchto krajín do Aliancie by mal vážne vojenské a politické dôsledky, ktoré by si vyžadovali adekvátnu reakciu z ruskej strany. Hoci Fínsko sa oficiálne nepovažuje za súčasť Škandinávie, jeho história švédskej nadvlády pred začlenením do Ruskej ríše a geografická blízkosť susedného štátu môžu viesť k tomu, že pozorovatelia ho budú považovať za súčasť širšej škandinávskej geografie. Tento región sa pravdepodobne od roku 2015 stal jedným z cieľov snáh o rozširovanie vplyvu NATO, ktoré sa postupne vkrádajú na územie Ukrajiny, čo bolo jedným zo spúšťačov nevyhlásenej raketovej krízy v Európe a znepokojenia z informácií, že by USA mohli umiestniť strategické zbrane pod rúškom tzv. protiraketových obranných systémov.

    Na spresnenie, NATO formálne neporušilo ústny záväzok voči bývalému ZSSR na konci starej studenej vojny neexpandovať za hranice vtedy zjednoteného Nemecka, ale vyvíja bezprecedentný tlak na Moskvu, aby ju prinútil umiestniť sa do nepohodlnej pozície. S týmto cieľom bývalý prezident USA George W. Bush odstúpil od Zmluvy o protiraketových strelách, aby vytvoril tzv. raketovú obranu v krajinách bývalého východného bloku, vrátane Poľska a Rumunska. Rusko dôsledne vyhlasovalo, že ide o slabý argument, pretože tieto „obranné“ systémy sa dajú jednoducho preprogramovať stlačením tlačidla, aby boli vypustené útočné rakety, jadrové nevynímajúc. V reakcii na to Moskva označila výskum, vývoj a rozmiestnenie hypersonických striel za svoju najvyššiu prioritu v rámci národnej bezpečnosti od začiatku jadrového programu bývalého ZSSR.

    Výsledkom je, že eurázijská veľmoc sa stala svetovým lídrom v týchto technológiách, ktoré obnovili strategickú paritu medzi ňou a USA ako najväčšími jadrovými mocnosťami. Je to preto, lebo jej hypersonické rakety nemožno zostreliť americkým „protiraketovým obranným štítom“ umiestneným na európskej pôde. Tým si zabezpečí zachovanie potenciálu druhého jadrového úderu a v najhoršom scenári by odradila ohromujúci prvý úder z americkej strany. Keďže ruský návrh „bezpečnostného urovnania“ má za cieľ regulovať vojenské súperenie s Washingtonom v Európe, je nevyhnutné, aby sa v rámci nadchádzajúcich rokovaní držal pod kontrolou plazivý transatlantický ťah smerom na tzv. veľkú Škandináviu. Ukrajine, Švédsku a ani Fínsku by nepadlo vhod stať sa členom Aliancie, keby tieto kroky boli zodpovedné za bezprecedentnú bezpečnostnú krízu na kontinente po skončení studenej vojny. Aj keby sa vyriešila ruská obava z neformálneho členstva Ukrajiny, kríza v severnej Európe sa časom nevyhnutne zopakuje, ak blok naďalej bude neformálne priťahovať a absorbovať Švédsko a Fínsko.

    Nakoniec aj Arktídu mnohí pozorovatelia považujú za vznikajúci front v novej hybridnej vojne. Cieľom USA je militarizovať región, pretože sa stáva dôležitejším pre medzinárodnú lodnú dopravu prostredníctvom postupného otvárania severnej námornej cesty cez vody pod suverénnou kontrolou Ruska. Čína začne využívať túto cestu častejšie prostredníctvom svojej vízie, ktorú nazýva Polárna hodvábna cesta, a hovorí o rozširovaní obchodných vzťahov s EÚ cez Arktídu. Militantná povaha niektorých vojnových štváčov v Aliancii pod vedením USA v severnej Európe priamo poškodzuje deklarované bezpečnostné záujmy Ruska, aj keď sa bude realizovať pod zámienkou zadržiavania Číny. Severskému bloku, ktorý USA plánujú vytvoriť medzi tromi tradičnými škandinávskymi štátmi Dánskom, Nórskom a Švédskom (posledný z nich nie je formálnou súčasťou NATO) a ďalšími dvoma (Island a Fínsko), sa nikdy nevenovala veľká mediálna pozornosť.

    AUTOR: Ján Horváth

    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑