Papež František vyzval v pondělí novináře, aby imigranty nevykreslovali negativně, ale spíše soucitně jako příběhy lidského zájmu.
Ve svém každoročním poselství ke Světovému dni sociálních komunikací papež řekl, že „realita nucené migrace je také složitá otázka a nikdo nemá připravený recept na její řešení“.
„Opakuji, že abychom překonali předsudky vůči migrantům a roztavili tvrdost našich srdcí, měli bychom se snažit naslouchat jejich příběhům,“ řekl František. „Každému z nich dejte jméno a příběh.“
„Mnoho dobrých novinářů už to dělá. A mnoho dalších by to udělalo rádo, kdyby jen mohli. Povzbuďme je! Poslechněme si tyto příběhy!“ pokračoval papež.
Místo aby novináři poskytovali děsivé statistiky o migraci nebo líčili migranty jako vetřelce, musí se zaměřit na pozitivní a lidské, konstatoval.
„Každý by pak mohl svobodně podporovat migrační politiku, kterou považuje za nejvhodnější pro svou vlastní zemi,“ řekl papež. „Ale v každém případě bychom měli před očima ne čísla, ne nebezpečné vetřelce, ale tváře a příběhy, pohledy, očekávání a utrpení skutečných mužů a žen, kterým bychom naslouchali.“
Od svého zvolení v roce 2013 učinil papež František z otevřenosti vůči migrantům charakteristický rys svého pontifikátu a jeho první cesta ve funkci papeže vedla na italský ostrov Lampedusa, epicentrum evropské migrační krize, aby se tam setkal s migranty.
„Migranti nejsou nebezpečím; jsou v nebezpečí,“ řekl papež školákům v roce 2016. Poté nechal skupinu několikrát společně s sebou nahlas opakovat: „Nejsou nebezpečím, jsou v nebezpečí.“
Následující rok František pronesl jeden ze svých kontroverznějších výroků týkajících se imigrace, když trval na tom, že práva migrantů převažují nad zájmy národní bezpečnosti.
Zatímco František vyzýval k zefektivnění procesu udělování víz migrantům, řekl, že princip zajištění důstojnosti každého člověka „nás zavazuje vždy upřednostňovat osobní bezpečnost před národní bezpečností“.
Papež František: Práva migrantů mají přednost před národní bezpečností