• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč svět kašle na jakási práva a na politický bojkot čínské olympiády

    31-1-2022 První Zprávy 223 788 slov zprávy
     

    1. února 2022 - 04:20




    Ale zároveň se vyrojí souvislosti poukazující i bez cíleného zesměšňování na směšnost takového konání. Projeví se v rámci archetypálního lidského chování, neměnného od starověku dodnes, upozorňuje publicista František Roček.


    Zájmy televizních diváků, Mezinárodního olympského výboru (MOV) a čínských mandarínů, jedno jsou, stejně jako byly zajedno se zájmy v Tokiu o rok dříve. Všichni touží po zisku: Diváci po TV obrázcích, MOV a pořádající stát potřebují zisk a respekt (tedy projev síly čili schopnosti). Jasně jsme to zaznamenali kolem olympijském tělocviku v roce 2021.

    Vzpomínka na rok 2021

    V Tokiu proběhla letní olympiáda v roce 2021 místo v roce 2020. Mezinárodní olympijský výbor si nemohl dovolit kvůli pandemii koronaviru odpískat olympiádu. Držitelé TV licence na přenos her a japonští kšeftaři nedovolili zrušit „předplacené“ hry.

    Mezinárodní olympijský výbor je „neziskový“, ale ve skutečnosti vysoce komerční subjekt, který má 91% svých příjmů z vysílacích práv a sponzorství. Odhady naznačují, že zrušení tokijského olympijského tělocviku v Japonsku by snížilo příjmy z vysílacích práv od 3 do 4 miliard dolarů.

    Poslední zimní olympijské hry v Jižní Koreji sledovalo asi 28 procent obyvatel planety (nejméně každý čtvrtý člověk na Zemi), v případě letní varianty v japonském Tokiu se očekával ještě větší zájem. Proto olympiáda musela být přinejhorším o rok později.

    Rok 2020 byl již od jara ve znamení koronaviru. Tehdy japonští lékaři v médiích upozorňovali, že je omezováno testování na covid-19, ve snaze snížit obraz infekce v boji o zachování letošních olympijských her. To nebyla konspirační hypotéza, ale veřejně publikované varování místních lékařů.

    Když nakonec musely být letní hry přesunuty o rok, bylo to velmi tíživé pro podnikatele. Očekávali, že budou návštěvníci z celého světa u nich papat, chlastat, souložit a nakupovat olympijské cetky jako smyslu zbavení, a přitom se občas podívali i na sportovce jak sebou mrskají na olympiádním cvičišti.

    Bez zahraničních návštěvníků a bez diváků to byla podnikatelská katastrofa. Panovala velká obava, že se olympiáda Japonsku krutě prodraží.

    Ale obecně tělocvičný svátek kvůli nebezpečí covidu-19 byl přijat Japonci spíše s nevraživostí.

    Již 20. dubna 2021 v japonském tisku bylo uvedeno: „…podle bývalého ministra financí Jun Azumiho musí Japonsko zvážit zrušení olympijských her v Tokiu a urychlení zavádění vakcíny uprostřed rostoucích virových infekcí…. Dodal, že nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 70 % veřejnosti je proti pořádání her v Tokiu.“

    Jenom pro pořádek: 23. července 2021 napsali Japonci (japan-news.com/news/article/0007609474), že průzkum veřejného mínění   ukázal, že o letní olympijské hry v Tokiu má zájem pouze 32 % Jihokorejců.

    Z hlediska nákladů v prosinci 2021 Kyodo News oznámily dobrou zprávu: olympijské hry a paralympiáda v Tokiu 2021 stály méně, než se očekávalo, neboť hry se konaly bez diváků, čímž se ušetřilo nejméně 150 miliard jenů na personálních a bezpečnostních výdajích. Tyto úspory kompenzují ztrátu prodeje vstupenek, takže je nepravděpodobné, že by daňoví poplatníci měli další finanční zátěž.

    Je nutné poznamenat, že celkové náklady byly odhadovány pod 1,5 bilion jenů. Ale to nebyla žádná výhra. Náklady na pořádání olympijských a paralympijských her se prudce zvýšily ze 734 miliard jenů, které Japonsko poprvé odhadovalo, když se v roce 2013 ucházelo o pořádání her.





    Jede se dál

    17denní olympijské hry v Tokiu ukojily asi 11 000 sportovců z více než 200 zemí a regionů až do 8. srpna.

    Zahájení v kulisách prázdných tribun 68tisícového kotle, na které usedlo jen 921 čestných hostů a dvě tisícovky novinářů, bylo dosti depresivní. V Pekingu to nebude o moc lepší. Ale s velkým rozdílem. V Číně nejde o velké zklamání, že budou malé kšefty z hemžení návštěvníků.

    V Číně jde především o potvrzení statutu Říše středu současnosti: Toho, že země je na vzestupu, že umí. Proto nepanuje vztek z toho, že řádí koronavirus. Panuje maximální snaha o potlačení koronaviru i za cenu snížení komfortu obyvatelstva kvůli preventivním opatřením, včetně rozsáhlých karanténních opatření.

    Cílem je ukázat perfektní organizaci, perfektní podmínky pro jednotlivé sportovní akce, perfektní spolupráci s mezinárodním organizačním výborem, a tudíž perfektní spolupráci s TV štáby.

    Japonci byli smutní z toho, že nevydělali, Čína bude spokojena, pokud bude všechno technicky a organizačně dobře zajištěné bez ohledu na finance. V tom je rozdíl. Japonci brečí nad spálenými penězi a Čína chce posílit svou legitimitu moderního politicky „plnotučně“ suverénního státu.

    O totéž se více než sto lety snažili úspěšně i Japonci.





    Éra plnotučnosti

    Politické plnotučnosti dosáhli Japonci tím, že vítězstvím  v rusko – japonské válce v roce 1905 prokázali, že jsou schopni zabíjet (čili vést válku) moderními, technicky vyspělými zbraněmi. Tím bylo Japonsko uznáno za civilizovaný stát. Byl to důkaz, že způsob japonského násilného chování a tvrdosti se vyrovnal evropskému a severoamerickému.

    Dnes do této kategorie plnotučnosti patří i schopnost úspěšně odrážet propagandistické a kybernetické nepřátelské útoky, tedy i různé bojkoty.

    Prezident tělocvičného MOV Thomas Bach označil Tokio za „nejlépe připravenou olympiádu vůbec“. Jaký slogan si připraví pro Peking?



    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑