• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zelená dohoda je nepriateľom inflácie

    1-2-2022 Zem & Vek 144 711 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Prvý novoročný príhovor nemeckého kancelára O. Scholza sa okrem potreby prehĺbenia transatlantickej spolupráce a medzinárodnej kooperácie v Európe zameral aj na potrebu   dosiahnutia klimaticky neutrálnej ekonomiky, čo sa v Nemecku na prelome týchto rokov realizovalo odstavením prvých troch jadrových elektrárni z celkového počtu šesť. Ako to bude s odstavením ostatných, ktoré podľa plánu majú ukončiť svoju prevádzku koncom roka 2023, nebudeme špekulovať. Rozhodnutie odstaviť všetky jadrové elektrárne nemá u nemeckého obyvateľstva predchádzajúcu podporu, keďže obnoviteľné zdroje nebudú schopne zabezpečiť požadovaný výkon a navyše prevádzka týchto elektrárni vypúšťa do ovzdušia najmenej oxidu uhličitého. Keďže doteraz nie je odsúhlasená prevádzka Nord Stream 2 a navyše plynovod Jamal fungoval niekoľko dní v reverznom režime, môže sa stať, že nemecká ekonomika bude aj naďalej viac závislá od elektriny z fosílnych palív, čo napokon platí aj pre slovenskú ekonomiku, keďže jej výroba sa vlani z fosilných palív zvýšila tiež, s čím sa počíta aj v tomto roku. Na výrobe elektriny sa u nás najviac podieľa s viac ako 50 percentným podielom jadrová elektráreň, tesne pod úrovňou 20 percent je plyn a voda a okolo 10 percent sa na výrobe elektriny podieľa uhlie spolu s drevom. 

    Ekológia financovaná z požičaných peňazí 

    V roku 2020 sa dohodli lídri členských štátov EÚ, že Európska komisia vypracuje plán Zelenej dohody pre Európu, ktorej cieľom bude v únií dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Tento klimatický plán schválili európski poslanci bez pochopenia súvislostí spojených s koronavírusovou pandémiou, ktorá sa výrazným spôsobom podpísala pod nárast cien všetkých druhov energií, ktorá je jednou z príčin narastajúcej inflácie. Aký bude ďalší osud spomínanej dohody, keďže dosiahnutie uhlíkovej neutrality si bude vyžadovať obrovské investície do budovania ekologických projektov, sa neodvážime prognózovať. Európska komisia, tak ako v prípade zriadenia Fondu obnovy a odolnosti, peniaze totiž nemá, na všetko si ich musí požičať emitovaním európskych dlhopisov, čo nezaplatí nikto iný, ako európski daňoví poplatníci. A tak sa majú zriadiť aj miliardové fondy na podporu regiónov, ktoré boli doteraz závislé na výrobe a distribúcii energií z fosílnych palív, ako aj socialno- klimatický fond, z ktorého si domácnosti budú vyššie ceny energií z obnoviteľných zdrojov kompenzovať, pričom štvrtina jeho príjmov majú byť tržby z emisných povoleniek z cestnej dopravy a vykurovania budov, čo však nemá podporu u väčšiny členských štátov únie. Tie sa predovšetkým snažia nájsť spôsob, ako nahradiť výrobu elektriny z uhlia, ktorého ťažba sa má v nasledujúcich rokoch v rámci klimatického projektu zastaviť. Zatiaľ sa nepodarilo presadiť, aby výroba elektriny aj z jadra bola zaradená medzi obnoviteľné zdroje z dôvodu, že je nevyriešený problém s uskladnením vyhoreného jadrového paliva. Či sa okrem jadra podarí dostať medzi zelené investície aj zemný plyn, sa zatiaľ špekuluje len ako s prechodným zdrojom, čo by pre investorov bola dôležitá informácia. S prevádzkovaním severného plynovodu do Nemecka sa počíta niekoľko  desiatok rokov z dôvodu, že jeho vybudovanie stálo obrovské investičné náklady nielen ruských, ale aj európskych investorov.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑