• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Roček: Diplomatická pekingská šaráda a tobogán politiky

    1-2-2022 První Zprávy 202 796 slov zprávy
     

    2. února 2022 - 06:20




    To jsem si přečetl 30. ledna 2022 v severoamerikánském chicagotribune.com. O politickém bojkotu čínské olympiády ani slovo. S diplomatickým bojkotem pekingského olympijského tělocviku vyvolaným USA, Velkou
    Británií, Austrálií a dalšími západními zeměmi, protičínští hysterici neuspěli, píše publicista František Roček.


    Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu 2022 uspořádá uvítací banket pro nejméně 32 zahraničních hlav států, předsedů vlád, členů královské rodiny a hlav mezinárodních organizací, oznámil v pátek 28. ledna 2022 mluvčí čínského ministerstva zahraničí.



    Z Pekingu se stane první město, které hostí letní i zimní olympijské hry.



    Ze zvířátek celoplanetárního významu tam budou oslňovat Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, generální tajemník OSN António Guterres a generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.



    V červenci 2021 se méně než 30 hlav států a dalších úředníků podobného postavení zúčastnilo zahajovacího ceremoniálu v Tokiu, což bylo nejméně zaznamenaných potentátů na olympiádě, jak v loňském roce  informovaly Japan News. Letos bude účast o pár lidiček větší. Aritmeticky Čína zvítězila. Reprezentace potentátů bude na zimních hrátkách větší než v Tokiu.



    Je to velmi šikovný mandarínský trik. „Uprostřed dopadu pandemie nabídla Čína světovým lídrům menší počet pozvání. Ale stále existují vůdci, kteří dobrovolně nabídli, že přijdou, a bylo by více hostujících vůdců, kdyby Čína poslala pozvání širší komunitě,“ napsali v Global Times.



    Takže, oficiálně to vypadá, že Čína poslala pozvánky jenom vybraným potentátům v důsledku redukce kvůli koronavirové opatrnosti alias pandemii.



    Čili ti, kteří ohlásili, že budou politicky bojkotovat hry, nebyli pozváni. Když chce přojet někdo navíc, tak vlastně přijede (kvůli protipandemickým opatřením) s čínským milostivým povolením. Není to rozkošný příběh?





    Politika aneb pel mel keců



    V lednu 2017 se předseda MOV Thomas Bach a čínský prezident Si sešli ve švýcarském Lausanne. Během schůzky, kterou jak Mezinárodní olympijský výbor (MOV), tak i čínská státní média označila za historickou, zdůraznili oba lídři vzájemný soulad a podporu svých organizací.



    O den později se oba předsedové nezávisle na sobě setkali v Ženevě s novým generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. V úvodu k Si Ťin-pchingovu projevu „Pracujme spolu na budování společenství sdíleného osudu lidstva“ označil Guterres Čínu za „hlavní pilíř“ multilateralismu. (Stojí za zmínku, že o několik měsíců později vystoupil Guterres v Pekingu na prvním fóru Pásu a cesty, kde hovořil o mimořádném potenciálu této iniciativy a jejím souladu s cíli udržitelnosti OSN pro rok 2030.)



    Si Ťin-pching v ženevském projevu pro OSN představil svoji vizi čínsko-centrického světového řádu, v němž mezi zeměmi panuje „vzájemně prospěšná spolupráce“, „vzájemný respekt“ a „dialog a součinnost“ namísto sporů a konfliktů a v němž jsou všichni vítězové (i když Čína tak trochu více než ostatní). Nebyly by v něm žádné diskuze o lidských právech, kromě práva na rozvoj.



    Švýcarské schůzky byly také počátkem konce Úřadu OSN pro sport pro rozvoj a mír (UNOSDP), který v oblasti sportu dával slovo iniciativám vycházejícím zdola, od občanské společnosti a neziskových organizací i soukromého sektoru, a hájil myšlenku „sportu pro všechny“ jako nástroje šíření míru a rozvoje oproti velkým sportovním kláním a soupeření zemí v počtu medailí. UNOSPD, ačkoli sídlil též v Ženevě, nebyl zahrnut do jednání o své existenci; o svém konci se s překvapením dozvěděl až o několik měsíců později. Jeho agendu víceméně převzal Odbor OSN pro ekonomické a sociální otázky (DESA) a částečně též MOV.



    U příležitosti zimních olympijských her (ZOH) 2018 v Pchjongčchangu Guterres oznámil, že: názory OSN a MOV jsou natolik shodné, že OSN již nepotřebuje v otázce sportu jiný hlas než hlas MOV, neboť MOV představuje tytéž hodnoty, na nichž byla založena i OSN.



    To jenom na dokreslení, že politika jsou na způsob hospodských keců a sportovní cvičení jsou to nejpodstatnější – výroba peněz.

    Pokud nějací političtí géniové mediálně křičí, že budou bojkotovat zimní olympiádu v Pekingu, je to nepodstatné. O pořádání olympijského tělocviku rozhoduje z části mezinárodní olympijský výbor, ale z větší části televizní sponzoři. Neboť od nich výbor získává stovky milionů za vysílací práva.



    Proto je úsměvná komedie, ve které v prosince 2021 některé západní země uvedly, že na zimní olympijský tělocvik oproti zvyklostem nevyšlou žádné diplomatické zastoupení. Problém je v tom, že TV fanoušci politickým delegacím nevěnují žádnou pozornost. Důležité je, aby jim vyšly sázky na cvičence v jednotlivých olympiádních disciplínách.



    Ještě předtím bezvýznamnost diplomatického bojkotu ukázala jedna akce: 7.července 2021 uspořádala Rada pro lidská práva OSN panelovou diskuzi na téma „Prosazování lidských práv prostřednictvím sportu a olympijského ideálu.“ Organizační výbor ZOH v Pekingu 2022 nebyl mezi panelisty, ale zastoupil ho předseda MOV Thomas Bach, jehož proslov byl prý v souladu s intencemi sponzorů a čínské komunistické strany.



    Nedivme se, že politické kecy, včetně českých, o potřebě politického bojkotu, jsou k ničemu. I v českém tisku se denně od konce ledna objevuje řadu článečků týkajících se olympijského karnevalu v Pekingu.

    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑