Neočkovaní budú môcť do reštaurácie, rozhodol súd. K 9. februáru vláda zruší covidové certifikáty.
Najvyšší správny súd zrušil povinné preukazovanie sa očkovaním alebo potvrdením o prekonaní Covid-19 v reštauráciách, kluboch, herniach či v hoteloch. Ak ministerstvo zdravotníctva nariadenie neupraví, prestane o týždeň platiť. Súd argumentoval tým, že rezort nemá pre podobné opatrenie oporu v takzvanom pandemickom zákone. Vláda v stredu večer oznámila, že k stredu 9. februára zruší povinnosť preukazovať sa certifikátom o očkovaní alebo o prekonanom ochorení na využívanie služieb a vstup na kultúrne, športové a ďalšie podujatia.
Pandemický zákon podľa sudcu Petra Mikeša podobnú reguláciu reštaurácií a hotelov neumožňuje. Zákon o ochrane verejného zdravia by síce reguláciu umožňoval, avšak len za situácie, keď ohniskom choroby je celá krajina a podozrivým z nákazy každý jej občan. Ministerstvo však v odôvodnení opatrení z konca minulého roka, teda už za ministra Válka, s takou argumentáciou neprišlo.
Časový odklad účinnosti zdôvodnil Mikeš vážnosťou súčasnej epidemickej situácie. „Je nedobrá, zvládanie priebehu epidémie nie je v rukách moci súdnej, ale výkonnej, my len skúmame zákonnosť opatrení. Chceli sme dať ministerstvu zdravotníctva priestor, aby na situáciu mohlo reagovať,“ povedal.
Ministerstvo buď môže preukazovať, že situácia je extrémne zlá a celá krajina je ohnisko Covid-19, alebo by musela vláda vyhlásiť núdzový stav a reguláciu reštaurácií a hotelov zaistiť krízovým opatrením.
Podľa ministra zdravotníctva Vlastimila Válka by zrušenie kontrol bezinfekčnosti napríklad v reštauráciách vyriešilo práve schválenie novely pandemického zákona. To sa nakoniec koaličným poslancom v stredu večer podarilo.
Minister zdravotníctva v snemovni oznámil, že keby platila novela pandemického zákona, tak by opatrenie bolo právne nenapadnuteľné. Opatrenie označil za „bezpochyby správne“. Snemovňa o pandemickom zákone rokovala už na druhý deň. Válek zároveň verí, že maximum reštrikcií kvôli koronavírusu sa bude môcť s ohľadom na vývoj epidémie uvoľniť v marci.
Aj podľa premiéra Petra Fialu rozhodnutie ukazuje, že je správne, že sa vláda snaží presadiť novelu pandemického zákona. Novela podľa Fialu reaguje okrem iného na predchádzajúce verdikty súdov o zrušení niektorých protikoronavírusových opatrení.
„Čo je asi najpodstatnejšie, že právne prostredie, ktoré máme na riešenie pandémie v Českej republike a ktoré nám pripravila predchádzajúca vláda, nie je dostatočné, a že musíme ešte ďalej pracovať na tom, aby dostatočné bolo,“ doplnil premiér po rokovaní kabinetu.
Prevažná väčšina opatrení novej vlády podľa Fialu obstála a nebola spochybnená. Dané opatrenie až na jeden detail pripravila minulá vláda, tá nová ho iba predĺžila. „Ale nechcem našu vládu z toho vyviňovať. Pokiaľ sa urobila chyba, budeme na ňu adekvátnym spôsobom reagovať,“ dodal Fiala.
Po schválení novely pandemického zákona po stredajšej desiatej hodine večer potom Fiala oznámil, že vláda k 9. februáru zruší povinnosť preukazovať sa certifikátom o očkovaní alebo o prekonanom ochorení pre využívanie služieb a vstup na kultúrne, športové a ďalšie podujatia. Súčasne kabinet počíta s tým, že na februárovej schôdzi Poslaneckej snemovne navrhne zrušenie stavu pandemickej pohotovosti. Presný dátum ešte len určí s ohľadom na vývoj epidémie. Fiala povedal, že kabinet nerozhodol pod tlakom súdneho verdiktu, ale na základe odporúčaní odborníkov. „Rozhodnutie súdu to iba urýchlilo,“ konštatoval premiér. V platnosti podľa neho zostane povinnosť nosiť respirátory vo vnútorných priestoroch.
Predseda poslancov KDU-ČSL Marek Výborný povedal, že víta sedemdňovú lehotu, ktorú na nápravu opatrení od súdu kabinet má. Podľa Výborného zároveň nebude chcieť vláda opatrenia udržať vyhlásením núdzového stavu.
Šéf hnutia ANO Andrej Babiš povedal, že rozhodnutie súdu potvrdilo, že pandemický zákon, ktorý si v terajšom znení vlani vyvzdorovali politici terajšej vlády, je v súčasnej podobe zbytočný. „Máme krízový zákon a v prípade potreby tu máme možnosť vyhlásiť aj núdzový stav. Oboje bolo odskúšané a oboje fungovalo. Súčasná vláda je posadnutá tým, že čokoľvek zaviedla naša vláda, bolo a priori zle. A takto to potom dopadá,“ uviedol Babiš.
Predsedu opozičného hnutia Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru rozhodnutie NSS neprekvapilo, nariadenie bolo podľa jeho názoru protiústavné. Tiež poďakoval súdom.
„Stali sa poslednou baštou práva a ochrany slobody. Problém vidíme v tom, ako dlho súdom trvá, kým protiprávne príkazy zrušia. O tom, že zdravotné informácie sú neverejnou súkromnou vecou občana, o ktorej nie je povinný informovať, už hovoril okrem iného Ústavný súd,“ dodal Okamura.
NSS nevylúčil, že v budúcnosti škrtne aj ďalšie časti opatrení, dostal asi desať iných návrhov. „Minimálne jeden ide veľmi podrobne do odborných podkladov, z ktorých ministerstvo zdravotníctva vychádzalo. Nemôžem teda vylúčiť, že rozsah zrušenia opatrení bude ešte väčší,“ doplnil Mikeš.
Z rozsudku tiež vyplýva, že cieľom terajších ministerských opatrení nemá byť nepriame nútenie ľudí k očkovaniu. „Tým by sa totiž z dobrovoľného očkovania stalo prostredníctvom mimoriadneho opatrenia očkovanie povinné, pretože osobám neočkovaným by neostávalo nič iné, než sa dať naočkovať, ak by chceli bežne žiť,“ povedal Mikeš.
Asociácia hotelov a reštaurácií nepredpokladá, že vláda zruší súčasné opatrenia, mala by ale vrátiť aspoň možnosť preukázať sa negatívnym testom. „Už skôr sme uvádzali, že týmto obmedzením chce vláda skôr priviesť ľudí k očkovaniu,“ povedal prezident asociácie Václav Stárek. „Pre podnikateľov je to skôr satisfakcia, že vláda koná nezákonne, podnikanie to však nepomôže. Ministri by sa mali poučiť a podobné rozhodnutia nevydávať,“ doplnil.
Minister priemyslu a obchodu Josef Síkela oznámil v stredu po rokovaní vlády, že vláda vyčlení na kompenzácie pre podnikateľov čiastku do troch miliárd korún, o podpore rozhodne za týždeň.