• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nárast inflácie spôsobili vyššie ceny energií

    4-2-2022 Zem & Vek 155 538 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    Energia je komodita, bez ktorej sa nič nevyrobí, ani neposkytne žiadna služba a preto keď sa jej cena zvýši, zdražie takmer všetko okolo. Prečo energie tak zdraželi, sa pýta väčšina z nás? Doteraz sme si mysleli, že za všetko môže koronavírusová pandémia, čo nie je nepravda, ale prečo sa málo hovorí, že v terajšej energetickej kríze majú prsty aj funkcionári EÚ, ktorých projekt Zelená dohoda pre EÚ predpokladal, že zemný plyn nebude zaradený do taxonómie EU a tak jeho využívanie bude len dočasné. Energetickí investori tak nebudú mať záujem sa angažovať v objavovaní nových ložísk a preto jeho ťažba a preprava bude klesať.

    Keď dôjde k nárastu cien, budú sa jeho spotrebitelia obzerať po možnosti zabezpečiť si elektrinu ako aj  teplo z obnoviteľných zdrojov, ktorými mali predovšetkým byť veterné a vodné elektrárne. Z tohto dôvodu odmietli s Ruskom podpisovať dlhodobé kontrakty a prešli na krátkodobé s tým, že zemný plyn sa bude kupovať za trhové ceny, ktoré podľa spomínaného projektu mali klesať. Reakciou na tento projekt je postupné zatvárenie uholných baní a odstavenie funkčných jadrových elektrárni a keď navyše menej fúkalo a pršalo, dostal sa starý kontinent do energetickej núdze zabezpečiť si dostatok elektriny a tepla zo zelených zdrojov.

    Napokon sa väčšina členských štátov únie priklonila k názoru Francúzska a teda aj Slovenska, že bez jadra a zemného plynu nebude Európa schopná dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a pre najbližšie roky treba počítať, že oba zdroje sa dostanú na taxonomický zoznam zelenej ekonomiky, čo je predovšetkým správa pre investorov, že budú môcť do objavovania nových ťažobných nálezísk pokračovať. O tom, že obrovský nárast cien všetkých druhov energií je príčinou terajšej inflačnej explózie takmer všetkého, nepochybuje nikto z nás.  Že sa po ňu podpísali aj vrcholové európske inštitúcie, sa nepochybuje tiež..

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑