Energia je komodita, bez ktorej sa nič nevyrobí, ani neposkytne žiadna služba a preto keď sa jej cena zvýši, zdražie takmer všetko okolo. Prečo energie tak zdraželi, sa pýta väčšina z nás? Doteraz sme si mysleli, že za všetko môže koronavírusová pandémia, čo nie je nepravda, ale prečo sa málo hovorí, že v terajšej energetickej kríze majú prsty aj funkcionári EÚ, ktorých projekt Zelená dohoda pre EÚ predpokladal, že zemný plyn nebude zaradený do taxonómie EU a tak jeho využívanie bude len dočasné. Energetickí investori tak nebudú mať záujem sa angažovať v objavovaní nových ložísk a preto jeho ťažba a preprava bude klesať.
Keď dôjde k nárastu cien, budú sa jeho spotrebitelia obzerať po možnosti zabezpečiť si elektrinu ako aj teplo z obnoviteľných zdrojov, ktorými mali predovšetkým byť veterné a vodné elektrárne. Z tohto dôvodu odmietli s Ruskom podpisovať dlhodobé kontrakty a prešli na krátkodobé s tým, že zemný plyn sa bude kupovať za trhové ceny, ktoré podľa spomínaného projektu mali klesať. Reakciou na tento projekt je postupné zatvárenie uholných baní a odstavenie funkčných jadrových elektrárni a keď navyše menej fúkalo a pršalo, dostal sa starý kontinent do energetickej núdze zabezpečiť si dostatok elektriny a tepla zo zelených zdrojov.
Napokon sa väčšina členských štátov únie priklonila k názoru Francúzska a teda aj Slovenska, že bez jadra a zemného plynu nebude Európa schopná dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu a pre najbližšie roky treba počítať, že oba zdroje sa dostanú na taxonomický zoznam zelenej ekonomiky, čo je predovšetkým správa pre investorov, že budú môcť do objavovania nových ťažobných nálezísk pokračovať. O tom, že obrovský nárast cien všetkých druhov energií je príčinou terajšej inflačnej explózie takmer všetkého, nepochybuje nikto z nás. Že sa po ňu podpísali aj vrcholové európske inštitúcie, sa nepochybuje tiež..
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm