Štyria blízki spolupracovníci britského premiéra Borisa Johnsona odstúpili zo svojich funkcií. Traja z nich podali výpoveď kvôli kauze večierkov organizovaných v úrade premiéra v Downing Street počas koronavírusových uzáver. Johnson, ktorý čelí stále väčšiemu tlaku aj z vlastnej Konzervatívnej strany, zožal kritiku aj od ministra financií Rishiho Sunaka.
Úrad vlády oznámil, že šéf personálneho oddelenia Dan Rosenfield aj Johnsonov osobný tajomník Martin Reynolds rezignovali na svoje funkcie a že ich rezignácia bola prijatá. Obaja stále pracujú, kým nebude vybraný ich nástupca. Funkcie sa vzdal aj šéf komunikácie Jack Doyle s vysvetlením, že posledné týždne mali hrozný vplyv na jeho rodinný život.
Šéfka politického oddelenia Downing Street Munira Mirza odchádza z odlišného dôvodu. Kritizuje Johnsonovo nepodložené obvinenie predsedu labouristov Keira Starmera, že v čase, keď viedol štátne zastupiteľstvo, nestíhal jedného z najhorších britských sexuálnych delikventov Jimmyho Savila. Od toho istého Johnsonovho výroku sa dištancoval aj minister financií Sunak.
Savile bol známa televízna osobnosť a za svojho života nebol napriek mnohým obvineniam zo zneužitia nikdy stíhaný. Po jeho smrti v roku 2011 vyšlo najavo, že mal stovky obetí, vrátane detí.
Premiér Johnson je pod veľkým tlakom kvôli úradnému aj policajnému prešetrovaniu rozsiahlych spoločenských akcií, ktoré sa opakovane konali v Downing Street v čase, keď sa Briti nesmeli schádzať kvôli pandémii Covid-19.
Johnsona už oficiálne vyzvalo na rezignáciu sedemnásť poslancov z jeho vlastnej strany, pre vyvolanie hlasovania o dôvere by muselo žiadosť podať 54 poslancov. V reakcii na oficiálne vyšetrovanie Johnson tento týždeň oznámil rozsiahlu reformu úradu vlády.