Ak sa pripravujete na možný kolaps civilizácie, napríklad z dôvodu dlhodobého výpadku elektrického prúdu, živelnej katastrofy, pádu ekonomiky, vojny… musíte okrem zásob myslieť aj na bezpečnosť.
Odporúčam prečítať si román Ondřeja Neffa Tma. Je tam výstižne opísané, ako rýchlo sa spoločnosť prepadne do temného stredoveku, ak vypadne zásobovanie energiou. Pri výpadku energií po čase nebude fungovať žiadne spojenie, takže pomoc nepríde. Policajti budú chrániť seba a svoje rodiny a o bezpečnosť sa musíte postarať sami.
Na internete sú dostupné skúsenosti z miest, kde ľudia roky žili počas kolapsov a vojen – napríklad skúsenosti z argentínskeho kolapsu, skúsenosti z vojny v bývalej Juhoslávii. Autori tam spomínajú nielen to, čo všetko im chýbalo a ako sa to dalo núdzovo nahradiť, ale aj to, ako sa museli sústavne brániť pred zločincami, vyhladovanými a šialenými ľuďmi, vlastnými susedmi. Civilizáciu delí od kanibalizmu niekoľko týždňov zavretia obchodov.
Dom alebo byt sa v bývalej Juhoslávii alebo Argentíne počas kolapsu premenil na pevnosť – dvere a okná sa zatarasili a dovnútra sa dalo dostať iba malým otvorom plazením. Taký otvor sa dá ľahko ubrániť, alebo utajeným vchodom – malým tunelom. Pri otvore musel byť stále na hliadke jeden člen domácnosti. Von sa chodilo hlavne v noci hľadať rastlinnú potravu alebo loviť mačky, psy, a to hlavne plazením, maskovaním kvôli ostreľovačom a iným „lovcom“. Skupina sa ubránila lepšie ako samotár, pretože má väčšiu silu a mohli sa striedať pri strážení a spánku.
V prípade kolapsov sa dozorcovia väzníc po čase nedostanú do práce a starajú sa o seba a vlastné rodiny. Nebezpeční väzni sa oslobodia a dostanú von, mnohí bez toho, aby mali kam ísť alebo mali nejaké vlastné zásoby. Spojení do skupín sa venujú rabovaniu a „koníčkom“ ako je mučenie. „Sociálne vylúčené skupiny obyvateľstva“ sa taktiež v skupinách budú snažiť získať potrebné veci a „zabaviť sa“.
Je potrebné brániť sa aj pred zdivočenými psami, ktoré majitelia vypustili, pretože nemali pre ne krmivo, veľmi rýchlo vytvoria svorky, zdivejú a od hladu poľujú na ľudí – jediná možná ľahko dostupná korisť. Skúsenosti z dlhodobých kolapsov v histórii ľudstva hovoria, že psy nebývajú taký problém ako skupiny ľudských kanibalov – napr. postapokalyptické filmy ako Cesta alebo Kniha prežitia.
Pri kolapsoch mali veľkú cenu strelné zbrane a náboje. V našich podmienkach je nutné prekonať množstvo prekážok na ich získanie a držanie. V podmienkach kolapsu nemá kto strážiť zákony – polícia a vojaci strážia svoje vlastné rodiny a telefóny nefungujú. Nefungujú ani obchody, kde by sa zbrane dali kúpiť. Nejaké zbrane a náboje sa dali zohnať za množstvo potravín. Čo sa týka zlata a šperkov, mali cenu konzervy, pretože sa nedali jesť a deliť na zmysluplné časti. V minulosti sa na obranu a lov používali ručné zbrane, ktoré si môžete zadovážiť legálne aj teraz – luky, kuše, praky, kopije, oštepy…
Ručné zbrane
Príprava strelca z luku trvá roky, ale naučiť sa narábať s kušou trvá iba mesiac. Problém je, že silnejšie kuše nedokážu dnešní slabí ľudia natiahnuť ani pomocou kladiek. Naťahovacia sila býva nad 70 kg. Ale sú aj slabšie kuše, v obchode si vyskúšajte, či kušu alebo luk vôbec natiahnete, a vyberte si podľa svojej sily. Tetiva natiahnutého luku alebo kuše sa nesmie vypustiť „naprázdno“ – pri luku spustíte tetivu opatrne naspäť, pri kuši môžete vystreliť tupú paličku do terčovnice. Na tréning lukostreľby potrebujete aj terčovnicu a kevlarovú sieť, inak si šípy rýchlo zničíte. Zásoba stoviek šípov alebo tisícov nábojov je nutnosť. Na šípy je dobré mať súpravu na opravu, po každom tréningu opravujte šípy, je výhodné mať lepidlá, sety hrotov, tzv. končíkov, letiek. Doteraz sa dali kúpiť bez povolení strelné zbrane, tzv. flobertky, a prostredníctvom známych so zbrojným preukazom aj silnejšie náboje do nich. Posledný rok vymizli z obchodov aj z inzerátov.
AUTOR: Peter Sabela