• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vizionári predpovedajú hladomor a obviňujú z neho (ako inak) – Rusko!

    7-2-2022 Zem & Vek 197 1065 slov zprávy
     
    Foto: shutterstock

    Na Západe si konečne všimli obrovský problém, ktorý doteraz tvrdošijne ignorovali: hroziaca slabá úroda spôsobená nedostatkom alebo vysokými nákladmi na hnojivá. Zaujímavé je, že tieto problémy si takmer súčasne všimli The Wall Street Journal a The Times. Briti šli ešte ďalej ako Američania, ktorí iba upozorňovali na závažnosť problému. The Times predpovedali celosvetový hladomor – a obvinili z neho – Rusko. Ceny hnojív podľa nich rastú kvôli zvyšujúcim sa cenám plynu, ktoré zase vyvolalo – Rusko.
    Takéto tvrdenia sú, samozrejme, absurdné, nech už sa na to pozeráme z akejkoľvek strany. Konkrétne Rusko v roku 2021 zvýšilo ťažbu plynu o 10 % oproti predchádzajúcemu roku. Vývoz sa vo fyzickom vyjadrení tiež zvýšil, približne o 2 %. Mohol by byť vyšší, ale EÚ urobila v posledných rokoch všetko pre to, aby tomu zabránila.
    Práve EÚ v roku 2009 prijala tzv. tretí energetický balíček zameraný na producentov plynu, a predovšetkým na Gazprom. Ten predpokladá prerozdelenie ziskov ruskej korporácie v prospech európskych distribučných spoločností a obchodníkov s plynom. Využili rôzne metódy: od počiatočného oddelenia ťažby a prepravy plynu až po neskorší prechod od dlhodobého zmluvného systému dodávok plynu za pevnú cenu k spotovému systému s burzovými cenami.
    Spočiatku nový systém fungoval tak, ako si jeho iniciátori priali – ceny plynu v Európe trochu poklesli, rovnako ako zisky Gazpromu. Predvlani to dokonca došlo tak ďaleko, že koncern bol nútený dodávať plyn so stratou.
    Poľskej spoločnosti PGNiG sa potom podarilo vyhrať arbitráž proti Gazpromu, keď dosiahla revíziu cenového vzorca pre dodávky podľa zmluvy: k cenovému vzorcu, ktorý bol predtým viazaný na ropu a ropné produkty, pridali významnú zložku ceny plynu obchodovaného na burze. To viedlo k vráteniu 1,5 miliardy dolárov, ktoré Poliaci spoločnosti preplatili, a k zmene cenového vzorca vo väčšine ďalších dlhodobých zmlúv s Gazpromom.
    Potom prišiel rok 2021 a táto štedrosti skončila.
    V rámci celosvetového hospodárskeho oživenia po prísnych pandemických obmedzeniach v roku 2020 spolu s ekologickou agendou vnútenou Západom, ktorá spôsobila prudký pokles kapitálových investícií do prieskumu a vývoja uhľovodíkov, sa v prvej polovici roka objavil nedostatok plynu, čo podnietilo rast cien na burzách. Všetci zmluvní partneri Gazpromu, ktorí prepísali vzorec vo svojich dlhodobých zmluvách, začali dostávať zmluvný plyn za stále vyššie ceny, pretože ceny na burze rástli. Mimochodom, nie všetci tak urobili. Napríklad Turecko si zachovalo starý vzorec a teraz dostáva plyn za jednu z najnižších cien v Európe. A Poľsko vďaka Pyrrhovmu víťazstvu preplatilo štyri miliardy dolárov a naďalej na to dopláca.
    Na pozadí týchto skutočností Európa už takmer rok preťahuje certifikáciu prevádzkovateľa úplne nového plynovodu NordStream 2. A to aj napriek tomu, že prevádzkovateľ ukrajinskej plynárenskej prepravnej sústavy, ktorého v decembri 2019 vyčlenili z Naftogazu Ukrajiny a spravuje staré ukrajinské potrubie, Európa certifikovala v priebehu niekoľkých dní.
    Situáciu s drahým plynom vytvoril výhradne Západ a predovšetkým Európska únia. Preto je prekvapivé, že problémy s nedostatkom a vysokou cenou hnojív v Amerike a Európe zaznamenali až teraz. Už v októbri vyšlo najavo, že európski výrobcovia masívne obmedzujú výrobu hnojív. Najprv v rámci odmietnutia nakupovať plyn za spotové ceny nad rámec dodávok, ktoré dostávajú na základe dlhodobých zmlúv. S niekoľkomesačným oneskorením však aj zmluvné ceny plynu z vyššie popísaných dôvodov výrazne vzrástli. Preto v Európe počas jesene odstavili z prevádzky až 40 % výrobných kapacít.
    Zásoby hnojív sa vo väčšine krajín sveta výrazne znížili. Niekoľko krajín obmedzuje alebo zakazuje vývoz fosfátových hnojív, najmä Čína. Rusko zaviedlo polročné vývozné kvóty na hnojivá s platnosťou od 1. decembra 2021. V tejto situácii severokórejská vláda, ktorá z veľkej časti stratila prístup k čínskym hnojivám, nariadila svojim poľnohospodárom povinne zbierať ľudské exkrementy – krajina si ešte pamätá hladomor z 90. rokov.

    A čo robí Západ? Uvaľuje sankcie na bieloruské hnojivá, čím si opäť píli konár sama pod sebou, a pritom vinu zvaľuje na Rusko. V dôsledku toho na konci roka 2021 zdraželi hnojivá na svetovom trhu dva-tri, ba aj viackrát – v závislosti od druhu. A európska cena je určujúca. Rusko vďaka tomu vyzerá ako ostrov stability. Podľa ministerstva poľnohospodárstva tu teraz dokonca ceny hnoja klesajú, aj keď sú stále vyššie ako v roku 2020, ale vracajú sa na úroveň leta 2021. Rozdiel oproti svetovým cenám je pomerne značný a ministerstvo neočakáva, že by sa tento trend zmenil.
    Na svetovom trhu bude vzhľadom na nedostatok a vysokú cenu hnojív ich použitie v tomto roku obmedzené. To nevyhnutne povedie k poklesu výnosov a rastu cien poľnohospodárskych produktov, a to z dôvodu rastúcich výrobných nákladov i z dôvodu nízkej úrody. Situáciu na trhu s potravinami ovplyvňujú všetky tieto udalosti a v celosvetovom meradle je len ťažko možné niečo zmeniť. Niektoré krajiny budú vo väčšej či menšej miere čeliť vyšším cenám potravín, kým iné možno postihne aj hladomor. A to nie z dôvodu prírodných katastrof, ale kvôli samovražedným opatreniam, ktoré prijal kolektívny Západ – od šialeného zahlcovania trhu peniazmi v USA a Európe po zmätené riešenia vnucované zelenou agendou, a od pochybných metód regulácie trhu po bláznivú politiku najrôynejších sankcií proti Rusku.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: ria.ru

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑