• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Včerajšie „búrlivé výšiny“ NR SR – ako vždy – ignorovala

    9-2-2022 Zem & Vek 140 836 slov zprávy
     

    Schvaľovanie dohody sprevádzala v utorok obštrukcia zo strany opozície, piskot poslancov i púšťanie sirény v rokovacej sále. V rozprave stihli vystúpiť iba dvaja z troch desiatok prihlásených zákonodarcov.

    Pred parlamentom sa zišli tisíce ľudí, aby opätovne prejavili svoj nesúhlas. Polícia postavila bariéry, aby znemožnila prístup demonštrantov, dokonca na nich použila slzný plyn.

     

    Šéf opozičných sociálnych demokratov Smer-SD a expremiér Robert Fico v utorok povedal, že dohoda nezabezpečí zvýšenie obranyschopnosti krajiny, naopak prispeje k zvyšovaniu napätia. Fico rovnako ako ďalší predstavitelia slovenskej opozície vystupuje proti zmluve, o ktorej však začala Bratislava vyjednávať s USA v čase, keď bol Smer-SD pri moci.

    Podobnú dohodu uzavreli so Spojenými štátmi napríklad Maďarsko a Poľsko, nie však Česko. Túto dohodu má už 23 z 29 členských štátov NATO. Američanom umožní desať rokov využívať vojenské letiská v Malackách a na Sliači. Za to USA hodlajú poskytnúť 100 miliónov dolárov na ich modernizáciu.

    Po začiatku schôdze dvaja opoziční poslanci so slovenskou vlajkou najprv obsadili rečnícky pult a ďalší sa dostali do potýčky s kolegami z vládnej koalície, ktorí v rokovacej sále snemovne naopak rozvinuli ukrajinskú vlajku (hore nohami), zrejme ako výraz podpory Kyjeva v súvislosti s jeho možným vojenským konfliktom s Ruskom. Poslanci ĽSNS potom ukrajinskú vlajku poliali vodou a iní zákonodarcovia ukrajinskú vlajku poslancom vzali. Incident už kritizovala ukrajinská ambasáda na Slovensku. Šéf diplomacie Ivan Korčok, ktorý bol v tom čase na návšteve Ukrajiny, už ohlásil, že Bratislava sa diplomatickou cestou ospravedlní.

    Opoziční poslanci potom hneď v úvode prejavu ministra obrany Jaroslava Naďa začali pískať, a keď k ministrovi pristúpil šéf krajne pravicovej strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, predseda parlamentu Boris Kollár schôdzu prerušil. Krátko predtým totiž Kollár niekoľko poslancov ĽSNS vrátane Kotlebu z rokovacej sály vykázal. Tí ale aj tak ostali v rokovacej sále snemovne, ktorá nemá zriadenú parlamentnú stráž, ktorej členovia by mohli vykázaného poslanca vyviesť z rokovacej sály.

    Za piskotu a výkrikov niektorých poslancov neskôr Naď pokračoval vo vystúpení. „Dohoda prináša pre občanov viac bezpečnosti. Dohoda vyjadruje našu zahranično-politickú orientáciu. USA sú nespochybniteľne naším najsilnejším spojencom,“ povedal Naď. Po Naďovom vystúpení pokračovali poslanci ĽSNS v obštrukciách a aj kvôli ich piskotu predsedajúci opakovane prerušoval schôdzu.

    Predstavitelia vlády už skôr uviedli, že dohoda neohrozí suverenitu krajiny a nepredpokladá vytvorenie cudzích vojenských základní na Slovensku, ako opakovane tvrdili opozičné strany či slovenská generálna prokuratúra. Snemovňa hlasovaním odmietla žiadosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby mohol v rozprave vystúpiť. Žilinka chcel pred poslancami povedať, že zmluva o pobyte sovietskych vojsk po vojenskej invázii v roku 1968 bola pre vtedajšie Československo výhodnejšia ako terajšia zmluva Slovenska s USA.

    V prieskume agentúry Median SK z prelomu januára a februára sa 54 % Slovákov vyslovilo proti uzavretiu dohody so Spojenými štátmi, opačný názor malo 32 % respondentov.

    Zuzana Čaputová, ktorá ratifikačný proces za slovenskú stranu zavŕši podpisom, uzavretie dohody už skôr podporila. K textu presadila pripojenie interpretačnej doložky, že zmluvou sa nezriaďujú vojenské základne na Slovensku, ani sa na jeho území neumiestňujú napríklad jadrové zbrane a že o pôsobení amerických vojakov v krajine bude naďalej rozhodovať slovenská vláda či parlament. USA túto doložku odmietli.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Foto: Sabina Harvanová

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑