• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Situace v Jihočínském moři začíná být předehrou III. světové války. USA se pokoušejí o tichou námořní blokádu Číny v zájmu zpomalení jejího ekonomického růstu!

    4-8-2015 Zem & Vek 375 463 slov zprávy
     

    Situace v Jihočínském moři začíná být předehrou III. světové války. USA se pokoušejí o tichou námořní blokádu Číny v zájmu zpomalení jejího ekonomického růstu!


    Vynikající analytické video o nové americké vojenské doktríně „totálního nasazení“ v Indo-pacifickém regionu. Video popisuje a přesně vystihuje stav, v jakém se nachází Čína a proč americké námořní síly horečně posilují svojí přítomnost v oblasti. Čína se stala největším dovozcem ropy na světě a předstihla tak USA. Toto představuje obrovskou hrozbu. Velmi krátce si zde popíšeme hlavní rizika tohoto stavu pro USA a pro americký dolar.


    Prvním problémem je čínský růst, který je na ropě závislý. Čím rychleji Čína roste, tím více má peněz na zbrojení. Čína neskrývá ambice stát se vedoucí silou v celém prostoru západního Pacifiku a ovládnout tak mocensky celou oblast. K dosažení tohoto cíle je ale zapotřebí zajistit bezpečnost pro čínské tankery, které dováží do Číny ropu celkem ze čtyř oblastí (Severní Afrika, Arabský poloostrov, Jižní Afrika, Jižní Amerika). Čína si je vědoma, že pokud by se jednoho dne rozhodla začít dělat nezávislou politiku na USA (kterou dosud nedělá, nebo spíš jen tak napůl), USA by byly schopny prosadit vůči Číně sankce, a to včetně blokád námořních tras, podobně, jako americké lodě už od konce 70. let minulého století blokují íránské lodě.


    Druhým problémem je objem dovážené ropy a ohrožení petrodolaru. Pokud je dnes už Čína největším odběratelem ropy na světě, dosud platí za ropu v dolarech, kterých má nadbytek, ale pouze Arabům. Libyjskou ropu platí v EURech a s Venezuelou obchoduje dokonce za koš měn (EURa, Juan, Rubly, Dolary). USA mají důvod se obávat, že jednoho dne, jako největší zákazník Arabů s největším slovem, může Čína navrhnout, aby šejkové začali prodávat ropu za jiné peníze než za dolary. A nabídku Čína podpoří dodávkami zbraní, tanků a letadel, které zatím šejkům poskytují Američané.


    USA něco takového nemohou připustit a proto se nyní usilovně snaží o zpomalení růstu Číny a doslova o obklíčení celého prostoru americkými základnami. Doslova stejně jak USA obkličují stejným způsobem Rusko. Čína ale není Rusko a čínské vedení v Pekingu je v mnoha ohledech prchlivé a nemá diplomatické a taktické schopnosti ruské diplomacie. Pokud by se USA rozhodly v oblasti vyvolat nějakou provokaci nebo incident, Peking by zřejmě zareagoval vojensky. Vtažení Číny do války s USA je tak možná pro jestřáby v Pentagonu přijatelnější cesta, než vyprovokování Ruska v k válce. Pokud by Čína vstoupila do konfliktu, Rusko by stejně nemohlo zůstat stranou.


    Zdá se tedy, že USA zvolily novou strategii k vyvolání nového globálního konfliktu, a přestože ukrajinská karta je stále ještě na stole, její barvy už hodně vybledly a USA už dávají najevo, že s Ukrajinou nijak významně ve svých globálních politických plánech nepočítají.


    -VK-


    Šéfredaktor AE News


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑