Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 9. februára 2022 ratifikovala Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými, ktorú schválila NR SR a ktorú dojednali bývalá a súčasná vláda. Prezidentka v tejto súvislosti zdôraznila, že pre pochopenie a prijatie tejto zmluvy sa snažila urobiť maximum.
„Interpretačná doložka, ktorú som k dojednanému textu zmluvy priložila, je súčasťou ratifikačnej listiny, a je teda záväznou interpretáciou zmluvy aj pre ďalšie generácie politikov pri jej aplikácii. Táto doložka spolu s doložkou druhej zmluvnej strany potvrdzujú, že Slovensko aj Spojené štáty americké si dojednaný text zmluvy vykladajú v zhode, a že racionálny dôvod na podozrievanie z iných postranných úmyslov tu nie je. Zmluva nenarúša našu suverenitu, nezakladá prítomnosť cudzích vojakov a ani základní na našom území bez rozhodnutia vlády alebo parlamentu, ako to je aj doposiaľ, a nemení platné medzinárodné záväzky Slovenska týkajúce sa držania jadrových zbraní.
Európsky kontinent, vrátane Slovenska, je už niekoľko rokov terčom hybridných útokov, vrátane masívnej dezinformačnej kampane. Potvrdzujú to zistenia našich spravodajských služieb. Jej teritóriom sú ľudské mysle a jej cieľom je oslabenie našich inštitúcií, destabilizácia našej spoločnosti a snaha ešte viac nás vzdialiť od našich spojencov. Prijímanie tejto dohody bolo tiež mohutne sprevádzané šírením dezinformácií, ale aj prirodzenými obavami, ktoré bolo potrebné vysvetľovať. Je však nepochopením faktov, ak počas včerajšej parlamentnej rozpravy k obrannej dohode zazneli slová, ktoré ju porovnávali k okupačnej zmluve po roku 1968. Bolo povedané, že „táto okupačná zmluva bola pre Slovensko výhodnejšia ako zmluva DCA“. Sovietske vojská však uskutočnili násilnú vojenskú inváziu na naše územie, neprišli na základe zmluvy, ale proti našej vôli a za cenu desiatok obetí. Je neúctou k obetiam invázie v roku 1968 prirovnávať niekoľko rokov vyjednávanú zmluvu DCA schválenú legitímne ustanovenou vládou a zvolenými zástupcami ľudí v parlamente s formálnou zmluvou podpísanou pod hlavňami okupačných tankov. Porovnanie je absurdné aj pri tvrdenej strate jurisdikcie, keďže vojaci, ktorí vo vtedajšom Československu zabili vyše stovky našich občanov, neboli nikdy súdení, ani v Československu a ani v domovských krajinách vojsk Varšavskej zmluvy.
Dnes boli splnené všetky podmienky na nadobudnutie platnosti Dohody o obrannej spolupráci zo strany Slovenskej republiky, rovnako ako to bez straty suverenity pred nami urobilo 23 ďalších členských štátov Aliancie. Vrátane všetkých našich susedov na hranici Aliancie, teda aj Maďarska, Poľska, Bulharska, Rumunska a pobaltských štátov.“
Potvrdilo sa, čo doteraz prezentovala, hoci to odmieta pripustiť nahlas – že nekoná v prospech Slovenska, ani to nikdy nemala v úmysle, dôrazne presadzuje záujmy diktované z Washingtonu. A nemieni počúvať príslušníkov národa, ktorí ju dostali tam, kde je – veď im predsa sama podľa svojich slov – nerozumie!
Prisluhovači sa predbiehali vo vzájomných gratuláciách k splnenej misii.
Minister obrany Jaroslav Naď: „Velenie ozbrojených síl jasne vyjadrilo svoj postoj k bezpečnosti našej krajiny. prečítajte si stanovisko najdôveryhodnejšej zložky štátu: OS SR vítajú opatrenia posilňujúce našu obranyschopnosť. Ozbrojené sily SR vítajú všetky prijímané opatrenia, ktorých cieľom je posilnenie bezpečnosti Slovenskej republiky ako člena Severoatlantickej aliancie. Dohody o obrannej spolupráci medzi jej členmi sú jedným z takýchto krokov, ktorý prispieva k zvyšovaniu interoperability ozbrojených síl jednotlivých členov. Koordinácia spoločných aktivít umožňuje ozbrojeným silám efektívnejšie využívať pridelené prostriedky na zvyšovanie operačnej pripravenosti jednotlivých ich zložiek. „Sme pripravení využiť každú príležitosť na posilnenie našej pripravenosti splniť hlavnú úlohu ktorá je pred Ozbrojené sily SR postavená v zmysle platnej legislatívy, takouto príležitosťou je pre nás aj dohoda o obrannej spolupráci s našim strategickým partnerom , so Spojenými štátmi americkými,“ uviedol generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR. Významným prínosom dohody o obrannej spolupráci je zvýšenie flexibility pri organizácii spoločných výcvikov a cvičení, ale aj možnosť obnovy dlhodobo zanedbávanej infraštruktúry ozbrojených síl, ktorá je určená na plnenie úloh obrany Slovenskej republiky v rámci systému kolektívnej obrany. ĎAKUJEM VÁM! Za Vašu silu, a Vašu dôveru a podporu, za správnu vec! Robíme to spolu pre bezpečnú budúcnosť nás a našich detí.“
Podpredseda NR SR Gábor Grendel: „Dnes sme schválili obrannú dohodu s USA. Tak, ako Maďarsko nestratilo suverenitu po jej podpísaní v roku 2019, tak ako Poľsko nestratilo suverenitu po jej podpísaní v roku 2021, a ďalšie a ďalšie štáty (minule som ich tu všetky vymenoval), tak ju nestratí ani Slovensko. Taká je realita, ktorá sa čoskoro ukáže v praxi.“