• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Domácnosti splácajú dlhy lepšie ako národné vlády Únie       

    11-2-2022 Zem & Vek 199 685 slov zprávy
     

    Všetko čo je lacné a navyše dostupné láka každého. Požičiavanie peňazí nie je dostupné pre každého ak ide o hypotekárny úver, ktorého čerpanie závisí od taxatívne určených podmienok Národnej banky Slovenska. Každý žiadateľ ich vopred pozná, netreba o nich písať, čo je však pravde že peniaze sú dnes lacné.  Prečo? Ich výroba je lacná, keďže nie sú kryté zlatom nemajú hodnotu, na peňažnom trhu je nadbytočná  masa peňazí a takto by sme mohli licitovať. Dnešných hypotekárnych dlžníkov nezaujíma až tak cena bytu, ale skôr schopnosť hypotéku splácať z mesačného príjmu bez väčšieho obmedzenia ich ďalších výdavkov, čo podľa zvyšujúceho objemu čerpania hypotekárnych úverov vraj funguje. Či niekoho z nich zaujíma, že hypotéka budú splácať aj čase poberania penzie, alebo, že čím sa dlhšie spláca, tým sa úver viac preplatí, či aká bude cena nehnuteľnosti po splatení, už vôbec nie. Všetko totiž závisí od inflácie, budúcich úrokových sadzieb po skončení prvej fixácie v hypotekárnej zmluve a môžeme  pokračovať. V dlhoch patríme na starom kontinente medzi „najlepších“ a pritom ceny nehnuteľností sa zvyšujú o viac percent ako platy a tak si  kladieme oprávnenú otázku, z kadiaľ môže mať žiadateľ viac  ušetrených  peňazí, keďže ceny nehnuteľností za vlaňajšok sa zvýšili aj o 30 percent a úver dostane bez výnimky len do výšky 80 percent z jej ceny?.

    Riziko trvalej zadlženosti pretrváva

    Rovnakú otázku si môžeme položiť aj v súvislosti so zadlžením niektorých štátoch únie, keď majú dlhy vyššie ako je ich ročne vyprodukovaný hrubý domáci produkt, čo sa ale netýka Slovenska, ktorého dlh je 60 percent k HDP a je stále v predchádzajúcej úrovni rozpočtovej zodpovednosti. Do reformy doterajších fiškálnych pravidiel volajú niektoré  najviac zadlžené štáty ako Francúzsko a Taliansko, ktorých predstavitelia už vyzvali EÚ zaoberať sa s reformou európskych rozpočtových pravidiel  tak, aby umožňovali  viac si  požičiavať na investovanie a tak rýchlejšie splatiť doterajšie dlhy. K ich návrhu sa však niektoré štáty severu vyjadrujú zdržanlivo, keďže poznajú, že príčinou zadlženosti juhu nie je ani tak  pandémia, ako skôr rozšafnená fiškálna politika vládnych predstaviteľov týchto štátov. Keď k tomu pripočítame, že všetci budeme splácať dlhy aj z požičaných peňazí Fondu obnovy, ďalšie obrovské peniaze nás budú stať aj požadovanú klimatické zmeny spojené s prechodom výroby elektriny a tepla z fosílnych palív na obnoviteľné   zdroje, môžeme sa nás stať, že pokiaľ domácnosti  splatia hypotéku do dôchodku, tak štát ich nesplatí asi aj nikdy, ešte že nemá dôchodkový vek. O nutnosti zníženia našich dlhov sa nepochybuje, problémom však môže byť že nechceme vyššie dane, ani škrtať sociálne dávky a tak nám neostáva už nič iné len sa pustiť do reformy, keďže doterajšie zlaté časy na starom kontinente sú navždy za nami.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑