Americký analytický portál Bloomberg veľmi často komentuje situáciu v Rusku a medzinárodnú politiku Kremľa. Prirodzene, podporuje tvrdé sankcie voči Rusku, straší čitateľov mýtickou ruskou hrozbou, zverejňuje rôzne chýry a otvorene lživé správy, napríklad pár dní dozadu sa „preslávil“ publikovaním titulku o ruskom vpáde na Ukrajinu. Redakcia sa síce za tento svoj totálny fejk ospravedlnila, ale zostávajú podozrenia, že túto správu zverejnila úmyselne, burcujúc rusofóbske nálady v USA.
Občas Bloomberg zverejňuje aj „akože pozitívne“ správy o Rusku, ale poukazuje na to, že Moskva sa naučila brániť proti útokom kolektívneho Západu a preto by Západ mal vymyslieť nové, tvrdšie reštrikcie voči Rusku. Najnovšie Bloomberg poukázal na to, že Moskva sa dobre pripravila na reštrikcie Západu a situácia z roku 2014, keď Rusko pocítilo problémy kvôli západným sankciám, sa pravdepodobne nebude opakovať. „Rusko v posledných rokoch dokázalo vybudovať „finančnú pevnosť“, ktorá umožní krajine prežiť nové západné sankcie bez veľkej straty“, prízvukuje Bloomberg.
Cituje amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý uviedol, že plánované reštriktívne opatrenia v prípade ruskej „invázie“ na Ukrajinu by mali „ničivý vplyv“ na jej hospodárstvo. Americký portál poukazuje však na to, že Kremeľ za posledných osem rokov nečakal nečinne a poctivo pracoval a pripravoval sa na nové reštrikcie. Preto svetoví ekonómovia veria, že „bolesť nemusí byť taká vážna, ako sa niektorí obávajú“.
„Obmedzenia Washingtonu môžu ovplyvniť rubeľ, investičné prostredie v krajine, alebo infláciu, ale nebudú schopné vyvolať pokles ukazovateľov, ako sa to stalo v roku 2014 po uvalení sankcií na Rusko kvôli Krymu“, vysvetľuje Bloomberg. Uvádza, že vtedy saRusko dostalo do finančnej krízy a rubeľ stratil polovicu svojej hodnoty, pretože rezervy Centrálnej banky klesli o 130 miliárd dolárov. Ruským úradom sa však podarilo zvýšiť rezervy, znížiť štátny dlh na jednu z najnižších hodnôt medzi hlavnými svetovými ekonomikami a dosiahnuť prebytok rozpočtu.
Okrem toho, ako prizvukuje Bloomberg, Moskva čoraz viac znižuje svoju závislosť od dolára. Existuje aj ďalší rozdiel od stavu spred ôsmych rokov. Situácia sa sakramentsky odlišuje v tom, že ceny ropy – hlavný exportný artikel Ruska – v súčasnosti rastú a neklesajú, ako to bolo v roku 2014. „Rusko je oveľa lepšie pripravené na sankcie ako predtým, aspoň podľa makro ukazovateľov. Verejný sektor je dobre pripravený a finančný vankúš je veľký“, cituje Bloomberg Natáliu Lavrovovú, vedúcu ekonómku ruskej spoločnosti BCS Financial Group.
Podľa jej názoru, bude ruská ekonomika vo všetkých, okrem tých najextrémnejších scenárov naďalej rásť, aj keď pomalším tempom a s vyššou infláciou. „Ak nebude uvalený priamy zákaz na vývoz, zvýšený sankčný tlak bude mať iba nepriamy vplyv na hospodárstvo, pretože od roku 2014 platia značné finančné obmedzenia“, vysvetľuje ekonóm Artem Zaigrin zo spoločnosti Sova Capital. Iba zavedenie najťažších obmedzení voči všetkým 12 najväčším komerčným bankám v Rusku „môže spôsobiť opakovanie krízy z roku 2014 s vážnejšími a dlhodobejšími dôsledkami“, prizvukuje ekonóm ruskej Rosbanky Evgenij Košelev.
Bloomberg tiež zverejnil výroky podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa, ktorý sa posťažoval, že existuje riziko opačného účinku sankcií voči Rusku, na ktoré Európsku úniu v poslednej dobe aktívne tlačí Washington. Za osem rokov sa však Rusko naučilo žiť pod sankciami a dokonca zmodernizovalo a zdokonalilo vlastné hospodárstvo, čo je opačným účinkom západných sankcií. Transatlantisti však zaťato a zúfalo pokračujú v sankčnej vojne, preukazujúc vlastnú obmedzenosť a hlúposť. Na rozdiel od Ruska, za tých osem rokov sa ničomu nenaučili…
Zdroj:
(1) U.S. Warns Conflict Would Hurt China’s Interests: Ukraine Update, Bloomberg, 3.2.2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE