• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zamítnutí pandemické gilotiny v Senátu: Velké vítězství nepodvolených? Stav zápasu o svobodu v naší zemi je po dvou třetinách 1:1. Kalousek vzteky bez sebe. Hnutí odporu by mělo společně s SPD najít dohodu pro senátní volby

    11-2-2022 Protiproud 249 1129 slov zprávy
     

    Hnutí odporu a všichni občané, kteří odmítají omezování osobních svobod a lidských práv ve jménu covidové totality, slaví první malé vítězství. I díky tlaku nepodvolených, kteří od středečního večera rozbili v Praze na Klárově stany a vítali Konvoje svobody přijíždějící ze všech koutů země, vystavili senátoři novele pandemického zákona v horní komoře stopku.  



    Tábor lidu zorganizovaný inciativou Chcípl PES a dvacítkou dalších stran a hnutí se nemohl sice k budově senátu ani přiblížit, neboť stále vystrašenější státní moc vytvořila kolem Valdštejnského paláce „cordon sanitaire“ z ocelových zábran. I tak si ale protestující vymohli přijetí v horní komoře. Večer před hlasováním o totalitní novele se sešel vůdce iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert s předsedou Senátu Milošem (Tchajwancem) Vystrčilem. Toto první setkání disentu se státní mocí ukazuje, že režim se začíná stále rozsáhlejších protestů skutečně obávat a snaží se upouštět páru.


    O jeden hlas


    Jak ukázala včerejší celodenní rozprava, ještě více si potřebu dialogu se stále více rozjitřenou veřejností uvědomují mnozí senátoři. Zvláště ti, které čeká obhajoba postů už letos na podzim, kdy se otázka hlasování o pandemickém zákoně, stane jistě jedním z témat kampaně.   


    Fialova ODS, která tušila, že s některými odbojnými senátory bude problém, navrhla těsně před hlasováním přestávku. Je velmi pravděpodobné, že se předsedové vládních stran přes své emisary pokusili přesvědčit váhající senátory, aby pro zákon hlasovali. To se jim nakonec přesto nepodařilo: zákon o jediný hlas neprošel. 


    Novela se tak vrátí zpět k projednání do sněmovny, která by mohla o pandemickém zákonu hlasovat už příští týden. Pro přehlasování veta Senátu bude ale Fialova koalice potřebovat 101 poslanců, což vzhledem k očekávaným obstrukcím a možném hlasování v nočních hodinách nemusí být pro vládu tak jednoduché. Připomeňme, že minulý týden prošla totalitní norma jen dík pouhým 70 poslancům.


    Kdo se bojí demonstrantů?


    Kriticky vystoupil proti pandemickému zákonu například liberecký senátor a starosta Chrastavy Michal Canov (STAN). „Budu hlasovat pro zamítnutí, protože podle mého názoru nic jiného, pokud chci dodržet svůj slib senátora, ani nemohu. Slíbil jsem, že budu zachovávat Ústavu a zákony, a to bych nezachoval, kdybych toto schvaloval.” 


    Dokonce i profesionální "kavárník", zelený senátor za Prahu 5 Václav Láska (rovněž si chce na podzim obhájit "trafiku") zkritizoval mimo jiné i nedostatečnou komunikaci vlády a poslanců s veřejností. „Ze strany vlády se nevede k tomuto problematickému zákonu žádná komunikace s veřejností“. 


    Negativně se k zákonu vyjádřil rovněž senátor za obvod Brno-město profesor Jan Žaloudík (ČSSD), který zkritizoval i uzavření všech ulic kolem Senátu: „Nevím proč by tady nemohlo stát před senátem 200 lidí z vlajkami,“ řekl. Tak jako on se trvale staví proti tomuto totalitnímu zákonu i senátorka za Most lékařka Alena Dernerová (STAN), která svůj autentický postoj zopakovala i ve svém vystoupení.


    Kriticky se vyjádřila také nezávislá senátorka za Prostějov lékařka Jitka Chalánková, která je členka klubu ODS. Zákon označila za protiústavní a navrhla jej zamítnout. Právě tak jako senátor Jiří Čunek, který navíc na ministru Válkovi chtěl znát podrobnosti o smlouvě ČR s výrobcem vakcín společností Pfizer.


    Zákon naopak zapáleně obhajoval ve svém vystoupení senátor za Ostravu-město Zdeněk Nytra (ODS), který vyzval k loajalitě vůči Fialově vládě a podpoře zákona. Stejně tak se postavil k zákonu Tomáš Fiala (ODS) a někteří další senátoři, kteří apelovali na loajalitu k Fialově vládě, jež by prý zamítnutím novely  mohla být otřesena.



    Čtěte ZDE: Zemanův „úprk do bezpečí“: Do vězení s demonstranty! Pandemický zákon jistě podepíšu. Ať je u nás povinné očkování! Výsledky obchodu s Fialou? Co Zeman naučil Babiše? Cynismus bruselského federalisty. Menší zlo je někdy to větší


    Jak hlasovali?


    Pro ty, kdo se o politiku zajímají, není zbytečná informace, jak kdo nakonec hlasoval.


    Z klubu ODS a TOP 09 zvedli ruku pro totalitní novelu senátoři: Martin Červíček (obvod Náchod), Jaroslav Zeman (obvod Jablonec nad Nisou), Jiří Oberfalzer (obvod Beroun),  místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin (obvod Jičín), Tomáš Fiala (obvod Strakonice), starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (obvod Litoměřice), starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (obvod Český Krumlov), náměstek pardubického kraje za ODS Michal Kortyš (obvod Svitavy), Roman Kraus (obvod Brno-město), Miroslava Němcová (obvod Praha1),  Raduan Nwelati (Obvod Mladá Boleslav),  Zdeněk Nytra (obvod Ostrava - město),  Herbert Pavera (obvod Opava),  Vladislav Vilímec (obvod Domažlice) a předseda Senátu  Miloš Vystrčil (obvod Jihlava).     


    Z klubu STAN pro novelu hlasovali: Jiří Drahoš (obvod Praha 4), Miroslav Plevný (obvod Cheb), Jiří Vosecký (obvod Česká Lípa), Miroslav Balatka (obvod Sokolov), Petr Holeček (obvod Mělník), Jan Sobotka (obvod Trutnov), Karel Zitterbart (obvod Vyškov), Hana Žáková (obvod Třebíč) a David Smoljak (obvod Praha 9). 


    Za KDU-ČSL se přidali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (obvod Pardubice), Renata Chmelová (obvod Praha 10), místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement (obvod Žďár nad Sázavou) další místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (obvod Přerov), Lumír Kantor (obvod Olomouc), Anna Hubáčková (obvod Hodonín).  Přesto to nakonec naštěstí nestačilo. Ostatní senátoři buď hlasovali proti, zdrželi se nebo nebyli přítomni.


    Je dobré si těch 30 senátorů, kteří zvedli ruku pro pandemickou gilotinu zapamatovat - právě tak jako jména 70 poslanců, kteří totalitní novelu na sílu protlačili ve sněmovně. Po dvou třetinách zápasu o uchování alespoň chatrných zbytků občanských svobod v naší zemi je tedy stav 1:1. Rozhodne třetí dějství ve sněmovně. Koaliční Bruselská pětka by tam sice s obrovskou námahou mohla nakonec zákon prosadit, ale politické náklady na takovou operaci budou nemalé.


    Spojí se?


    Ostatně jsou již teď: Co si může i váhající část veřejnosti myslet o zákonu, proti kterému tak zásadně bojuje vedle parlamentní SPD i mimoparlamentní Hnutí odporu nepodvolených - a jenž odmítne i senát, kde má vláda totální (a totalitní) většinu?  


    Za všechny "Bruselany" vyjádřil šok a depresi bývalý předseda TOP 09 a šedá eminence Bruselské pětky v pozadí Miroslav Kalousek. Byl z prohry v Senátu vzteky bez sebe. Na adresu senátorů, kteří pandemickou novelu shodili, houkl, že si někteří senátoři vládních stran pohladili vlastní ego, aby prý dali světu vědět o své důležitosti, ale podstatně přitom oslabili vládu Petra Fialy. „Slovutní senátoři, vidíte si někdy dál, než na hranice katastru vlastních obcí? Obávám se, že ne,“ napsal rozzuřený Kalousek na Twitteru.


    Na boji o pandemický zákon se ukazuje, jak důležitý je každý politický post - včetně většinou veřejnosti právem opovrhovaného Senátu. Jenže ztráta propadlého milionu hlasů z voleb do sněmovny znamená, že senát se alespoň na čas může stát brzdou vládních popravčích nejen občanských svobod, ale celého českého státu a jeho historických národů.


    Při podzimních senátních volbách by se proto mělo celé zatím mimoparlamentní hnutí odporu neformálně dohodnout i s Okamurovou parlamentní SPD a nabídnout ve všech 25 obvodech osobnosti, které by tak alespoň zčásti mohly reprezentovat hlas většiny, která Fialovu vládu nevolila. 


    Podaří se se to?










    Tagy článku




    Doporučujeme




    Putin a Si brání demokracii před západní demokraturou: Svět je nyní v nové fázi. Demokracie a'la Západ není univerzální. Každá země má právo na svou vlastní cestu. Proti západní uniformitě. Pakt největšího s nejlidnatějším státem světa







    Poučení z krizového vývoje: Je třeba se odstřihnout od mediálního třeštění. Jsou severokorejské slzy autentické? Realita není to, co říkají ve zprávách. Poměry horší než v 80. letech. Covidismus a klecový velkochov lidstva








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑