Záření z bezdrátových přístrojů jako jsou telefony a tablety mohou znamenat zdravotní riziko, tvrdí nově přezkoumané studie. Vědci tvrdí, že radiace způsobuje oxidační stres v těle – škodlivý proces, úzce spojovaný s degenerativními onemocněními. Autoři studií píší, že používaní mobilů by se mělo preventivně minimalizovat. Oficiální instrukce prohlašují, že zařízení „by mohla“ způsobovat rakovinu
Mobilní telefony představují „velmi reálné nebezpečí“ pro lidské zdraví, tvrdí nová studie.
Záření z bezdrátových zařízení, jako jsou mobilní telefony a tablety, by mohlo být spojeno s různými zdravotními riziky, od rakoviny po onemocnění mozku typu Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby, tvrdí výzkumníci.
Prý je to v důsledku toho, že radiace způsobuje v těle ‚nerovnováhu‘ – oxidativní stres.
Oxidativní stres je škodlivý proces, úzce spojovaný s degenerativními onemocněními.
Nová studie je přezkoumáním experimentálních údajů o účincích radio-frekvenčního záření v živých buňkách – v podstatě jak mohou mobilní telefony poškodit DNA jedince.
Doktor Igor Yakymenko z ukrajinské Národní akademie věd tvrdí, že oxidativní stres v důsledku vystavení radio-frekvenci by mohl vysvětlovat spojení mezi bezdrátovými přístroji a rakovinou.
Po dlouhodobém vystavení je to spojeno s dalšími lehčími poruchami jako bolení hlavy, únava a podráždění pokožky, říká Yakymenko.
Jeho argument je založen na reaktivních formách kyslíku, což jsou chemicky reaktivní molekuly obsahující kyslík.
Hrají důležitou roli v buněčné signalizaci a kontrole vnitřních podmínek, jako je teplota.
Pokud se hladina reaktivních forem kyslíku dramaticky zvýší, může to způsobovat značné poškození buněčné struktury – toto je známo jako oxidativní stres. Článek podotýká, že zatímco reaktivní formy kyslíku jsou v buňkách často produkovány díky agresivnímu životnímu prostředí, mohou být také vyvolávány ‚běžnou bezdrátovou radiací’.
‚Tyto údaje jsou jasným znakem reálných rizik, která toto záření představuje pro lidské zdraví.“
Každopádně za posledních 15 let se většině výzkumů nepodařilo přinést průkazné výsledky, ačkoli některé poukázaly na spojitost mezi typem mozkového tumoru zvaným gliom a intenzivním dlouhodobým používáním.
Poslední oficiální stanovisko zní, že radio-frekvence (RFR) / mikrovlnné záření může mít karcinogenní efekt.
V roce 2011 Mezinárodní společnost pro výzkum rakoviny poprvé klasifikovala mobilní telefony svým systémem hodnocení „zlatého standardu.“
Vědci tehdy řekli, že zařízení by „mohla“ způsobovat rakovinu v lidském těle, ale nebylo dost důkazů pro jasný závěr.
Typ záření používaný v komunikačních prostředcích, elektronických a jiných přístrojích se nazývá neionizující záření.
Většina neionizujícího záření má menší energii než záření ionizující, což znamená, že nemá dostatečnou energii pro ovlivnění našich buněk stejným způsobem jako ionizující záření.
Podle Cancer Research UK vědecké důkazy v současnosti ukazují, že není pravděpodobné, že by mobilní telefony mohly zvýšit riziko mozkového tumoru či jakéhokoli jiného typu rakoviny.
Tato charita ale připouští, že pro „kompletní vyloučení rizika“ není dostatek poznatků.
Další podrobnosti též zde: http://www.nydailynews.com/life-style/health/cellphone-radiation-cancer-study-article-1.2308509
Co je oxidativní stres.
Jeden ze způsobů, jak se naše buňky mohou poškodit, je vystavení oxidativnímu stresu. A prevence či napravování buněčného poškození, způsobeného oxidativním stresem, pomáhá proti stárnutí. K tomuto stresu dochází, pokud je nad normu vyšší produkce volných radikálů, nestálých molekul, které nesou volný elektron navíc.
Když volný radikál narazí na další molekulu, tento extra elektron je předáván v rychlé řetězové reakci z molekuly na molekulu.
Když dosáhne konce řetězu, může oddělit spoje mezi atomy v rámci důležitých buněčných složek jako je buněčná membrána, esenciální aminokyseliny (proteiny) či dokonce DNA.
autor: Anna Hodgekiss, MailOnline
O nebezpečí radiace z mikrovln též zde: http://www.nwoo.org/?s=trower