• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český senát zamietol novelu pandemického zákona, prezident je pripravený podpísať ju

    12-2-2022 Zem & Vek 215 1860 slov zprávy
     

    Český senát zamietol spornú novelu pandemického zákona, ktorá rozširuje možnosti vydávania protikoronavírusových opatrení a predlžuje účinnosť zákona z konca februára na koniec novembra. Senátori poukazovali na možnosť protiústavnosti niektorých ustanovení a kritizovali zrýchlené schvaľovanie v stave legislatívnej núdze. Vládnu predlohu znovu posúdi snemovňa. Poslanci by o nej mohli hlasovať budúci týždeň.
    Horná komora zamietla novelu hlasmi 32 z 61 prítomných senátorov, proti zamietnutiu ich bolo 22. Predtým senátori hlasovali o schválení, ktoré neprešlo tesne. Pre zdvihlo ruku 30 členov hornej komory zo 61 prítomných, proti ich bolo 29. V Senáte majú väčšinu strany vládnej koalície, ich zákonodarcovia hlasovali na rozdiel od snemovne nejednotne. Na schôdzi sa zúčastnil minister zdravotníctva Vlastimil Válek , ktorý na výstupy senátorov reagoval.
    Výbory sa už v stredu na stanovisku k predlohe nezhodli. Kým zdravotnícky výbor ju podporil, ústavno-právny odporučil zamietnutie. Zdravotný výbor ocenil úpravy, ktoré vykonali poslanci vo vládnom návrhu novely , keď nastavili platnosť do 30. novembra alebo zúžili právomoci úradov pri akciách. Ten ústavný mal aj napriek tomu problém napríklad s karanténami ľudí po návrate z rizikových krajín. Spochybňoval aj zrýchlené prerokovanie novely – podobne ako ďalší senátori.
    Hlasovaniu vo štvrtok predchádzala viac ako šesťhodinová debata, v ktorej vystupovali odporcovia aj zástancovia novely. Predchádzajúce schvaľovanie snemovne sa kvôli obštrukciám poslancov hnutia SPD pretiahlo aj s prestávkami na zhruba 35 hodín. Na prehlasovanie senátneho veta je nutná podpora 101 z 200, koalícia potrebný počet členov dolnej komory má.
    Na začiatku schôdze vystúpil pred senátormi minister zdravotníctva Válek, ktorý ich požiadal, aby novelu pandemického zákona podporili. Ak by sa novelu nepodarilo schváliť do začiatku marca, požiada kabinet o vyhlásenie núdzového stavu, ktorý by trval niekoľko mesiacov. Vyhlásil, že núdzový stav nepovažuje za vhodný nástroj riešenia súčasnej situácie.
    Pred konaním pléna argumentoval tým, že epidémia Covid-19 prechádza do rizikovej skupiny seniorov, preto podľa neho treba zhruba do polovice marca udržiavať opatrenia v domovoch seniorov a nemocniciach, na ktoré potrebuje zákonný rámec. Bez pandemického zákona alebo núdzového stavu nemožno vydávať mimoriadne opatrenia.
    Novelu minister chápe ako poistku pre prípadné ďalšie vlny epidémie. Predpokladá, že v polovici marca vláda navrhne snemovni zrušenie pandemickej pohotovosti. Práve v čase tejto pohotovosti môže ministerstvo vydávať plošné protikoronavírusové opatrenia podľa pandemického zákona.
    Válek senátorom napriek výsledku hlasovania poďakoval. „Takto to jednoducho so zákonmi je. V každom prípade sa teším možno na nejaké budúce stretnutia,“ povedal. Rozhodnutie ho mrzí. Rezort predpokladá, že ho snemovňa prehlasuje, potom by nebolo potrebné vyhlásiť núdzový stav, povedal hovorca ministerstva Ondřej Jakob.
    Časť senátorov tvrdí, že niektoré ustanovenia pandemickej novely môžu byť v rozpore s ústavou. Vadí im aj zrýchlené schvaľovanie v stave legislatívnej núdze. Senát však dopoludnia rozhodol 42 hlasmi zo 66 prítomných členov, že vyhovie vláde a prerokuje predlohu zrýchlene.
    Predseda hornej komory Miloš Vystrčil povedal, že Senát vyberá z dvoch zlých riešení. Debata sa podľa neho týka dôvery v štát, ktorú niektorí ľudia stratili, keď už neveria, že štát nepoužije všetky možné zákonné reštrikcie. Osobne sa rozhodol, že vláda Petra Fialu a navrhovaná predloha od neho dôveru získajú.
    Senátor Michael Canov v dlhom prejave povedal, že podľa jeho právneho názoru novela aj po úpravách v snemovni obsahuje nezákonné ustanovenia a bola prerokovaná nezákonným spôsobom, teda ju odmieta. Označil ju za právny nepodarok šitý nie horúcou, ale roztavenou ihlou. Canov hovoril aj o práve zrušenej povinnosti preukazovať sa covidovým certifikátom. „Ani disidentom nezakazovali vstup do reštaurácií,“ vyhlásil.
    Ani senátor Václav Láska nesúhlasí s novelou a oznámil, že bude hlasovať za jej zamietnutie. Myslí si, že v legislatívnej núdzi mala vláda žiadať len o predĺženie účinnosti pandemického zákona, ktorá za terajšieho stavu končí na konci februára. Vystúpenie Válka označil za veľké sklámanie, čakal vraj, že bude vysvetľovať, prečo novelu presadzuje: „Vo vašom prejave nebolo ani slovo o tom, prečo potrebujete zavádzať trojdňovú samokaranténu, prečo potrebujete zavádzať nariaďovanie karanetény cez SMS, prečo potrebujete obmedzovať súdne preskúmanie vydaných opatrení,“ vymenoval.
    Minister niektoré kritizované časti novely hájil. Napríklad nariaďovanie karantény či izolácie vložil jeho rezort do novely kvôli tomu, že sa už tak postupuje viac ako rok, ale v rozpore so zákonom. Senát prijal z Láskovej iniciatívy sprievodné uznesenie, v ktorom konštatoval, že nepovažuje za správny postup, keď vláda narýchlo a bez náležitej diskusie navrhuje zákon zasahujúci do základných práv a slobôd ľudí. Horná komora uviedla, že po dvoch rokoch od vypuknutia pandémie nového koronavírusu nepovažuje za koncepčné riešiť krízovú situáciu jednorazovou legislatívou. Spolu s tým horná komora vyzvala kabinet, aby začal pripravovať zmenu zákona o bezpečnosti štátu a krízového zákona.
    Senátorka Jitka Chalánková poznamenala, že predloha dá ministerstvu právomoc vydávať reštrikcie, na ktoré by bol inak nutný stav núdze. Podľa Lukáša Wagenknechta by bolo menšie zlo mať krátku dobu núdzový stav ako mať zlý pandemický zákon.
    „Súčasná vláda nemá tendenciu šikanovať a jednotlivé mimoriadne opatrenia, ktoré sa ponúkajú eventuálne z pandemického zákona, tak musia byť poriadne zdôvodnené,“ zastal sa predlohy Lumír Kantor. Podľa Jiřího Drahoša využívajú najtvrdší odporcovia zákona demagógiu, keď hovoria o konci demokracie a nástupe totality. „Ja neviem, či si niekto skutočne myslí, že pán prítomný minister profesor Válek zruší od marca demokraciu a nastolí diktatúru ministerstva zdravotníctva. Ja rozhodne nie,“ poznamenal.
    Senátor Zdeněk Nytra popoludní oznámil, že novela nebola dobre vysvetľovaná. Upozornil, zákon by sa počas prípadnej jesennej vlny nedal novelizovať, pretože v marci prestane platiť. Dodal , že on návrh novely pandemického zákona podporí.
    Na pražskom Klárove sa zároveň zišli ľudia, aby kvôli novele protestovali. Na priestranstve neďaleko senátnych budov zvolala demonštrantov iniciatíva Chcípl PES a jej zástupcovia hodinu po poludní vyzvali Válka na demisiu. Ľudia sa začali schádzať na Klárove pri stane s petíciami proti prijatiu zákona už v stredu okolo 18.00 h. Niekoľko ich na mieste aj nocovalo. Odporcovia demonštrovali prijatie predlohy aj pri jej snemovnom prerokovávaní.
    Parlamentné komory schvaľujú pandemickú novelu v čase, keď vláda oznámila uvoľňovanie protikoronavírusových opatrení. Premiér Petr Fiala v stredu ohlásil, že od marca zostane prakticky už iba nosenie respirátorov.
    Hlavné časti pandemického zákona o možnosti vydávania mimoriadnych protipandemických opatrení majú platiť podľa znenia novely do konca novembra. Platný zákon predpokladá ich účinnosť len do 28. februára.
    Napriek zamietnutiu Senátom má snemovňa dosť času vysporiadať sa s verdiktom hornej komory tak, aby vyšla v Zbierke zákonov do konca februára. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že zákon podpíše (podobnosť s urýchlenou ratifikáciou zmluvy DCA – bez ohľadu na akýkoľvek iný názor – slovenskou prezidentkou čisto náhodná).
    Fiala považuje rozhodnutie Senátu za spätnú väzbu. „Naďalej sme presvedčení, že českí občania lepší právny rámec na zvládanie pandémie potrebujú. V nasledujúcich dňoch budeme v koalícii riešiť ďalší postup,“ povedal.
    Aj podľa ministra vnútra Víta Rakušana Česko potrebuje normu, ktorá pomôže lepšie zvládať pandémiu a ďalšie krízové ​​situácie. „Je mi ľúto, že sa nám o tom istom nepodarilo presvedčiť aj Senát. To, že zákon neschválil, ma mrzí, ale rešpektujem to. Aj to patrí ku skutočnej demokracii, kde vláda nie je automatom na moc,“ uviedol. Verí, že sa v snemovni nájde väčšina na prijatie novely.
    Podľa šéfky snemovne Markéty Pekarovej Adamovej nezostáva iné, než výčitky Senátu rešpektovať. Domnieva sa však, že je dôležité nepodliehať tlakom a urobiť všetko pre to, aby existovali adekvátne nástroje na zvládanie epidémie. „Pandemický zákon ako právny rámec potrebujeme pre súčasné opatrenia a aj pre nevyhnutné opatrenia, keby sa situácia v budúcnosti zhoršila,“ oznámila.
    „Odmietame opakovať chyby Andreja Babiša a chaoticky riešiť problémy až vo chvíli, keď nastane kríza,“ uviedol predseda Pirátov Ivan Bartoš. Preto podľa neho preventívne pripravili novelu, aby mal štát v prípade zhoršenia situácie možnosti, ako chrániť zdravie občanov bez vyhlasovania lockdownov a núdzového stavu.
    „Sledoval som pozorne výhrady senátorov, bohužiaľ, prvé zamietavé stanovisko neumožnilo dostať do návrhu pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, na ktorých naši senátori pracovali,“ podotkol Bartoš. Aj on predpokladá, že všetci koaliční poslanci zotrvajú na svojom pôvodnom stanovisku.
    Podľa Tomia Okamuru sa plne potvrdilo tvrdenie jeho hnutia, že pandemický zákon je nepodarok a je potrebné ho zrušiť. „Navyše hlasovanie vládnych senátorov ukazuje, že koalícia je v rozkole a premiér Fiala nemá podporu ani u svojich senátorov,“ poznamenal.
    Bývalý premiér Andrej Babiš považuje zamietnutie novely za prehru vládnej koalície. „Je to veľká prehra vládnej koalície, vlastný gól,“ okomentoval. Podľa neho koalícia v snemovni opozíciu pretlačila nasilu, svojich senátorov už presvedčiť nedokázala. „Ten zákon je paškvil. Som zvedavý, či teraz bude chcieť vláda bojovať ďalej, alebo to jednoducho vzdá a otvorene prizná, že je to ďalšia vec, ktorú nezvládla,“ doplnil.
    Podpredseda ANO a šéf snemovného ústavno-právneho výboru Radek Vondráček kritizoval Válka. Podľa neho je nezrozumiteľný. „Zachytil som, že napríklad pán minister povedal, že pandemický zákon je hasičská striekačka v garáži, že tam má zostať. Chvíľu potom hovorí, že bude zrejme navrhovať núdzový stav na prvých štrnásť dní v marci. Tak ja naozaj neviem, ako si to mám vysvetliť,“ povedal vo štvrtok.

    Vystrčil v reakcii na to upozornil, že Česko bude minimálne ešte prvých štrnásť dní v marci potrebovať mimoriadne opatrenia, prijatie ktorých umožňuje pandemický zákon. „Ktoré umožňujú bezpečnú prevádzku nemocníc a sociálnych zariadení, a to na tom princípe, že človek, ktorý pracuje v nemocnici alebo sociálnom zariadení a zistí sa antigénom, že je nakazený, môže ísť do pracovnej karantény, a tým neskolabuje prevádzka,“ uviedol. Druhým dôvodom na schválenie novely je podľa neho to, aby v prípade príchodu ďalšej vlny bol pripravený predpis na možnosť zavedenia opatrení. „V tom druhom prípade je pandemický zákon tou hasičskou striekačkou,“ vysvetlil.
    Vystrčil považoval rozhodovanie za ťažké. Vláda podľa neho mala veľmi málo času na novelizáciu pandemického zákona. Pri príprave sa podľa neho stali chyby. „Norma je kvalitnejšia ako tá pôvodná, ale má svoje chyby. My sme sa rozhodovali medzi tým, či aj tak povieme, že je to lepšie ako nič alebo núdzový stav,“ podotkol.
    Vondráček označil pandemický zákon ako taký za „z núdze cnosť“. „V okamihu, keď nám koalícia nepredĺžila núdzový stav v čase, keď sme mali plné nemocnice a umierali ľudia, tak sme v priebehu niekoľkých dní pripravili pandemický zákon na dobu určitú,“ povedal. Dodal, že v prípade žiadosti zo strany vlády nechce ísť cestou politizácie núdzového stavu.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑