Turecko v reakcii na vysokú infláciu zníži sadzbu dane z pridanej hodnoty pri základných potravinách, a to na jedno percento z doterajších 8 %. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vláda podľa neho od potravinárskych spoločností očakáva, že navyše k ohlásenej redukcii sadzby DPH znížia svoje ceny o ďalších 7 %.
Medziročná miera inflácie v Turecku v januári podľa tamojšieho štatistického úradu vystúpila na 48,7 % a je tak najvyššia za takmer dvadsať rokov. Nezávislí odborníci navyše odhadujú, že v skutočnosti inflácia prekročila 115 %.
„Nenecháme infláciu, aby drvila náš národ,“ vyhlásil včera Erdogan. Podľa kritikov sa však Turecko stretáva s vysokou infláciou kvôli Erdoganovmu tlaku na znižovanie úrokových sadzieb. Turecký prezident v rozpore s tradičnou ekonomickou teóriou tvrdí, že vysoké úrokové sadzby spôsobujú infláciu, a označuje sa za nepriateľa vysokých nákladov na úvery.
Turecká centrálna banka od novembra znížila svoju základnú úrokovú sadzbu celkom o päť percentuálnych bodov na 14 %, v januári však sériu znižovania úrokov prerušila. Pokles úrokových sadzieb v decembri zrazil tureckú líru na rekordné minimá. To výrazne zvýšilo tlak na rast cien, pretože Turecko je závislé od dovozu energie, surovín i množstva potravín.
Turecké úrady od januára zvýšili tarify pri elektrine, čo pre množstvo domácností znamenalo nárast cien o viac ako 50 % a pre domácnosti s vysokou spotrebou a podnikmi dokonca až o 127 %. Proti nárastu cien elektriny sa v posledných týždňoch konalo v krajine množstvo demonštrácií. Niektorí obchodníci a majitelia reštaurácií tiež začali vyvesovať svoje faktúry za elektrinu na dvere s výzvami vláde, aby im pomohla.
Turecký minister financií Nureddin Nebati včera uviedol, že ceny elektriny a zemného plynu, ktoré rastú po celom svete, zostávajú v Turecku vďaka vládnym subvenciám pod reálnymi cenami. Zároveň vyzval kritikov, aby boli spravodlivejší.