Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že jeho vláda vyhlásila núdzový stav kvôli protestom, ktoré uzavreli niektoré hraničné priechody a ochromili centrum Ottawy. Prvýkrát tak využil zákon nazvaný Emergencies Act, ktorý dáva vláde široké právomoci na potlačenie vlny dopravných blokád.
V Kanade sa posledné tri týždne konajú rozsiahle protesty proti pandemickým opatreniam vlády. Spustila ich akcia kanadských vodičov kamiónov nazvaná Konvoj slobody, ktorá do noci na utorok blokovala aj najrušnejší pozemný hraničný prechod medzi Kanadou a USA.
„Blokády poškodzujú našu ekonomiku a ohrozujú verejnú bezpečnosť,“ povedal Trudeau na tlačovej konferencii po oznámení svojho rozhodnutia. „Nemôžeme povoliť a nepovolíme pokračovanie ilegálnych a nebezpečných aktivít,“ uviedol premiér, ktorý v poslednej dobe čelil kritike kvôli tomu, že podľa mnohých federálna vláda nepostupovala vo veci dostatočne dôrazne.
Trudeau dodal, že tamojšia polícia má kvôli správaniu demonštrantov vážne problémy s efektívnym vynucovaním zákona. Demonštrácie pôvodne mierili na požiadavku povinného očkovania pre vodičov kamiónov mieriacich do USA, protestujúci potom začali požadovať zrušenie všetkých koronavírusových reštrikcií či demisiu Trudeauovej vlády.
Zákon o núdzovom stave nadobudol platnosť v roku 1988 a odvtedy ho nikdy nepoužili. Je určený pre naliehavé a kritické situácie, ktorých riešenie presahuje kapacity jednotlivých provincií. Zákon konkrétne uvádza, že vláda môže prijať osobitné dočasné opatrenia, ktoré by za normálnych okolností nemuseli byť vhodné.
Núdzové opatrenia sú vláde k dispozícii ihneď po ich vyhlásení, kabinet však potrebuje získať súhlas parlamentu do 7 dní. Šéf Novej demokratickej strany Jagmeet Singh v pondelok povedal, že hoci rozhodnutie považuje za dôkaz Trudeauovho zlyhania, jeho strana použitie zákona v parlamente podporí. Práve to bude premiérovým menšinovým liberálom stačiť. Proti využitiu núdzového zákona sa však ohradili premiéri provincií Alberta, Québec, Manitoba a Saskatchewan, podľa ktorých nie je potrebný.
Protesty vypukli v Kanade v januári, keď stovky kamiónov zablokovali dopravu v centre veľkých miest, najmä v metropole Ottawe. Tam naďalej zostáva asi štyristo zaparkovaných vozidiel, pri ktorých sa zdržiava veľké množstvo protestujúcich. Demonštranti minulý víkend zablokovali dopravu aj na moste Ambassador Bridge, ktorý spája Detroit v USA a kanadské mesto Windsor. Ide o dôležitú zásobovaciu tepnu, cez ktorú plynie štvrtina vzájomného obchodu oboch krajín.
Blokádu polícia rozohnala v nedeľu po siedmich dňoch aj po naliehaní Bieleho domu. Pri zásahu zatkla dvanásť ľudí. Nepriechodnosť mosta spôsobila v regióne veľké ekonomické straty. Protestujúci zastavili dopravu aj na niekoľkých ďalších menej významných priechodoch. Na priechode pri kanadskom meste Coutts v Alberte, ktorý je neprejazdný už týždeň, v pondelok polícia zatkla jedenásť ľudí, ktorí sa podľa nej chystali zaútočiť na policajtov, ak by chceli rozohnať blokádu. Úrady zatknutým zabavili trinásť pušiek, ručné zbrane, nepriestrelné vesty a veľké množstvo munície.