• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dlhodobý environmentálny vplyv amerických vojenských základní na Okinave

    15-2-2022 Zem & Vek 250 1230 slov zprávy
     

    Existencia rozsiahlych vojenských zariadení a oblastí USA nepriaznivo ovplyvňuje životy obyvateľov Okinavy a prírodné prostredie rôznymi spôsobmi. Najmä hluk lietadiel má vážne účinky na zdravie obyvateľov v okolí. Japonská vláda vypláca veľkú sumu odškodného  obyvateľom v blízkosti leteckej základne Kadena a MCAS Futenma po tom, čo súd rozhodol v prospech obyvateľov, ktorí žiadali o odškodnenie. Od návratu Okinavy  Japonsku v roku 1972 do konca roku 2015 došlo k 676 nehodám lietadiel. Lesné požiare spôsobené cvičením ostrej munície spálili spolu zhruba 3 796 hektárov pôdy, toxické látky sa našli aj v bývalých vojenských objektoch. Okrem toho, Okinava naďalej zaznamenáva opakované incidenty medzi príslušníkmi americkej armády a civilných zložiek. Od návratu Okinavy  Japonsku v roku 1972 došlo k 5 896 trestným činom.

    Okinava, najjužnejšia japonská prefektúra  je hostiteľom  celkom 31 amerických vojenských základní, má s environmentálnymi dopadmi dlhoročné skúsenosti, ktoré popisuje aj The Diplomat. V roku 1959 americká armáda omylom vystrelila jadrovú raketu do miestneho prístavu; o šesť rokov neskôr stratila vodíkovú bombu v blízkych moriach; potom v roku 1969  na ostrove unikla nervová látka  v reakcii na čo  sa prezident Richard Nixon bol nútený vzdať svojej národnej politiky prvého použitia chemických zbraní.

    Tieto incidenty sú však ničím v porovnaní s tým, čomu čelili Okinavčania v poslednej dobe: americká armáda znečistila pitnú vodu pre 450 000 ľudí, tretinu populácie prefektúry . Uniknuté chemikálie per- a polyfluóralkylové látky sú v prírode prakticky nezničiteľné a hromadia sa v našom tele, pričom ich vyplavenie trvá desaťročia. Podľa Americkej agentúry pre registráciu toxických látok a chorôb zdravotné problémy spojené s PFAS zahŕňajú rakovinu obličiek a semenníkov, vysoký cholesterol a zníženú odpoveď na očkovanie, čo je počas súčasnej pandémie obzvlášť znepokojujúce.

    Okinavčania si prvýkrát uvedomili, že ich ostrov bol kontaminovaný PFAS v roku 2016, keď testy miestnych úradov odhalili vysoké hladiny látok v riekach pretekajúcich cez leteckú základňu Kadena a blízko nej. Objav podnietil ďalšie kontroly v blízkosti vojenských zariadení na ostrove a odhalil zvýšené hladiny PFAS v pramenitej vode, rybách a farmárskych poliach. Najznepokojujúcejšie je, že predstavitelia prefektúry našli PFAS v pitnej vode ostrova, ktorá pochádza z riek v blízkosti leteckej základne Kadena a z vodonosnej vrstvy pod zariadením.

    Úrovne dosiahli maximum 120 častíc na trilión (ppt); Pre porovnanie, Agentúra na ochranu životného prostredia USA odporúča maximálnu úroveň 70 ppt , ale aj to je podľa odborníkov príliš. Kontaminovaná pitná voda sa dodáva do siedmich obcí, domovom pre 450 000 Okinavčanov, tisíce príslušníkov amerických služieb a ich rodín a prinajmenšom  miliónom medzinárodných turistov. Kontroly u obyvateľov, ktorí pravidelne pili vodu, ukázali, že hladiny niektorých zlúčenín PFAS v krvi boli 53-krát vyššie ako národný priemer. Zistenia šokovali mnohých Okinavčanov. Kontaminácia PFAS z hasičskej peny bola zistená na vojenských zariadeniach po celých USA. V marci ministerstvo obrany oznámilo, že existuje 651 štátnych základní s takýmto podozrivým znečistením. Keď sa v USA zistila kontaminácia PFAS, armáda organizovala stretnutia s miestnymi komunitami a dodáva im alternatívne zdroje vody. Ministerstvo obrany tiež priznalo kontamináciu PFAS na svojich základniach v Južnej Kórei, Belgicku a Hondurase. Ako teda reagovalo na znečistenie pitnej vody pre 450 000 ľudí v Japonsku?

    S ohlušujúcim tichom. V roku 2016 požiadali vládni predstavitelia Okinavy o povolenie na inšpekciu leteckej základne Kadena. O štyri roky neskôr stále čakajú na schválenie, zatiaľ čo žiadosti miestnych obyvateľov sa stretli s podobným tichom. Keď sa Pentagon rozhodol komentovať túto záležitosť, tvrdí, že si nemôže byť istý zdrojom kontaminácie. V roku 2019 napríklad vojenský hovorca povedal médiám: „Nebolo by vhodné špekulovať, odkiaľ pochádza prítomnosť PFAS na vodných zdrojoch mimo základne. (Okinava nemá žiadne veľké priemyselné odvetvia, ktoré vyrábajú alebo používajú tieto látky.)

    Jedným zo spôsobov, akým sa dostať k informáciám, bol americký zákon o slobode informácií. Interné správy leteckej základne Kadena odhaľujú, že v rokoch 2001 až 2015 zariadenie omylom vypustilo najmenej 23 000 litrov rôznych hasiacich pien. Jeden pozoruhodný prípad z roku 2015 zahŕňal opitého námorníka, ktorý vtrhol do jedného z hangárov  v Kadene a aktivoval hasiaci systém; vojenské správy opísali tento čin ako „vandalizmus“.

    Napriek týmto dôkazom armáda naďalej odmieta žiadosti japonských úradníkov o kontroly na základni. Základom problému je šesť desaťročí stará dohoda o štatúte ozbrojených síl SOFA, podpísaná v rovnakom čase ako americko-japonská bezpečnostná zmluva. Dohoda popisuje, ako americká armáda pôsobí v Japonsku, vrátane toho, kto môže vstúpiť do jej zariadení, a japonskí predstavitelia nie sú zahrnutí na zozname pozvaných.

    Zatiaľ čo dohody o štatúte ozbrojených síl iných spojencov USA, ako je Nemecko, umožňujú miestnym orgánom prístup do základní, v Japonsku zostáva vstup do základní zakázaný. Pokiaľ ide o súlad so životným prostredím, armáda môže kontrolovať sama seba; základne nepodliehajú japonským zákonom ani trestom pri ich porušení. Dokonca aj vtedy, keď armáda vráti pôdu na civilné využitie, SOFA ju oslobodzuje od potreby vykonávať asanácie.

    V rokoch 2003 až 2018 japonskí daňoví poplatníci zaplatili 13 miliárd jenov (124 miliónov dolárov) na sanáciu bývalých základní na Okinave, z ktorých mnohé boli znečistené toxínmi, ako je dioxín, azbest a olovo. Pokiaľ ide o PFAS, Japonsko platí milióny dolárov za filtre v hlavnej čističke na ostrove, aby sa pokúsili znížiť  jeho hladiny  v pitnej vode.

    V roku 2020 opäť vzplanul hnev Okinavčanov, keď grilovacia párty, ktorú organizovali námorníci na leteckej stanici Futenma, spustila požiarny systém v hangári. 140 000 litrov hasičskej peny PFAS a vody sa vylialo zo základne; americké  námorníctvo neurobilo nič, aby pomohlo pri čistení mimo svojich priestorov. Guvernér Okinavy Denny Tamaki, syn amerického námorníka  označil nehodu za mimoriadne neopatrnú. Šesť dní po úniku, v americká armáda umožnila japonským predstaviteľom obhliadku miesta nehody. Bol to vzácny ústupok, no niektorí obyvatelia to považovali za krok správnym smerom.

    Podľa  39 zo 47 guvernérov japonských prefektúr súhlasí s tým, že SOFu je potrebné prepísať. V čase, keď bola napísaná pred 60 rokmi, si nikto neuvedomoval, aké škodlivé môžu byť vojenské operácie pre životné prostredie, ale v nasledujúcich desaťročiach sa ukázalo, že sústredenie vojenskej prítomnosti USA na Okinave koncentruje kontamináciu aj tam. Uvedené  skúsenosti evokujú možné problémy budúceho vývoja na Slovensku v oblasti životného prostredia, legislatívy ale aj vecnej.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje: dc-office.org, thediplomat.com

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑