Vysoce postavení ruští a američtí vojáci vedou tajné rozhovory o snížení mezinárodního napětí ve vztahu NATO a Ruska. Informovaly o tom zdroje v evropských zpravodajských kruzích. V poslední době se tyto vztahy zkomplikovaly do takové míry, že je bylo možné srovnat s dobou studené války. Rozhovory se schválením Kremlu i Bílého domu probíhají v jednom hlavním městě severní Evropy. Zúčastňují se jich vysoce postavení důstojníci Pentagonu a ministerstva obrany Ruska.
Podle informací zdrojů bylo impulzem k začátku jednání rozhodnutí z blízkého okolí ministra obrany USA Ashtona Cartera změnit strategii ve vztazích s Ruskem. Americká strana je připravena jít na ústupky Moskvě na Ukrajině vyměnou za podporu nové geopolitické konstrukce na Blízkém východě, kterou USA podporují po jaderné dohodě s Íránem.
Pentagon chce skončit s konfrontací s Ruskem a získat od Putina podporu, aby bylo zastaveno šíření Islámského státu, a zároveň realizovat změnu ve vládách sunnitských států Perského zálivu, které se po jaderné dohodě s Íránem od Washingtonu distancovaly.
Washington je krajně znepokojen posílením Islámského státu
Zdroje v evropských zprvodajských kruzích řekly, že USA zpočátku podporovaly Islámský stát, který dostával značnou finanční podporu z Kataru a Saudské Arábie; kromě toho turecká vláda poskytovala logistickou podporu povstalcům z IS na syrsko-turecké hranici.
To vše se dělo s jediným cílem – svrhnout režim Bašara Assada.
Nicméně po vyhlášení „Chalífátu“ před rokem se Islámský stát stal vzorem pro džihád a přilákal na svou stranu tisíce bojovníků z celého světa.
Podle informací zdrojů jsou USA krajně znepokojeny zesílením Islámského státu a také rozšířením zdrojů jeho financování.
Americké speciální služby – CIA, Agentura národní bezpečnosti, Služba vojenské rozvědky – aktivně spolupracují s izraelskou zpravodajskou službou Mossad, která má všestranné informace o politických hnutích na Blízkém východě a velmi dobře se orientuje ve všech složitostech Islámského státu.
Izrael s obavami sledoval, jak se postupně režim v Íránu stával stále méně nepřátelským pro USA. To způsobilo komplikace ve vztazích s Washingtonem, který je tradičním spojencem Tel Avivu. Jedním z důsledků ochlazení vztahů se stalo významné snížení spolupráce mezi izraelskou tajnou službou a zpravodajskými službami USA.
Kromě toho, jak poznamenávají zdroje, odstoupení Íránu od výroby atomové bomby se může stát novým zdrojem nátlaku na Izrael, aby byl donucen podepsat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, proti které aktivně vystupuje současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelské vedení se domnívá, že jaderný potenciál Izraele v průběhu desetiletí dokázal zabezpečit vojenskou převahu nad arabským světem a udržet mír.
V nastávajících týdnech uvidíme první příznaky deeskalace napětí mezi Ruskem a NATO, pokud ovšem nebudou tajná jednání narušena.
Zdroj: http://zakonvremeni.ru/analytics/7-3-/22647-rossiya-i-ssha-vedut-sekretnye-voennye-peregovory.html