Nemecko, hospodársky najsilnejší štát Európy a nespochybňovaný hegemón Európskej únie, uzavrelo začiatkom decembra historickú kapitolu éry kancelárky Angely Merkelovej: 8. decembra sa ujal funkcie kancelára, čo je približný ekvivalent predsedu vlády, nevýrazný sociálny demokrat Olaf Scholz. Aj exkancelárke Merkelovej chýbala pred vyše 16 rokmi kúzlo osobnosti, ale urobila z núdze cnosť, vo funkcii osobnostne rástla, až napokon nadobudla i určitú charizmu. Nový kancelár ale na podobné dozrievanie nemá čas, pretože svetová politická aréna, do ktorej bol vhodený, je rozbúrená a nepredvídateľná.
Oficiálne tablo členov Spolkovej vlády vystavené na jej webovej stránke https://www.bundesregierung.de/breg-de
Kancelár Olaf Scholz
63-ročný kancelár naštartoval svoju kariéru vo svetovej štátnickej extralige pred štyrmi rokmi, keď ho Angela Merkelová posadila do kresla ministra financií. Z toho mu síce plynulo postavenia vicekancelára, ale ostával v tieni pracovitej kancelárky a veľa vody v cudzine nenamútil. Čo nebolo, môže byť.
Nevtieravá elegancia? Nemecký kancelár Olaf Scholz. takto sa necháva zobrazovať na webovej stránke SPD https://olaf-scholz.spd.de/start/ .
Už ako 17-ročný mladík vstúpil do Sociálnodemokratickej strany SPD a stal sa mládežníckym partajným funkcionárom. Neoľutoval. Strana mu umožnila vystupovať po stupienkoch politickej pyramídy až na samotný vrchol. Vojenskej službe v ozbrojených silách Spolkovej republiky (bolo to ešte pred zjednotením Nemecka) sa vyhol odkrútením si požadovaný počet mesiacov v civilnej náhradnej službe. Tá z neho tvrdého chlapa nespravila a priebojné vlastnosti nemohol nadobúdať ani vysokoškolským štúdiom práva. V ňom si cibril povahové črty fiškála, schopného krútiť sa ako had a relativizovať akékoľvek fakty a skutočnosti.
Človek s elastickou povahou ako on by sa po zjednotení Nemecka ťažko uplatnil v krajinských zastupiteľských orgánoch zaniknutej Nemeckej demokratickej republiky. Tamojší obyvatelia majú dodnes priamočiarejšiu mentalitu ako Die Wessies (Západniari). Zato však v päťmiliónovej aglomerácii Hamburgu, v metropole zámorského obchodu, kde vyštudoval právo, sa cítil vo svojom živle. Nekonfliktné handlovanie a liberálnu hodnotovú sústavu v medziľudských vzťahoch tam majú miestni priam v génoch. Ako čerstvého štyridsiatnika ho zvolili do Spolkového snemu a v máji 2000 do hamburského Senátu. V novembri 2007 prijal ponuku obsadiť v koaličnej vláde A. Merkelovej náhle uvoľnený post ministra práce a sociálnych vecí.
Olaf Scholz v roku 1984 ako funkcionár Mladých socialistov
https://olaf-scholz.spd.de/ueber-mich/
V rokoch 2011-2018 postupne prenikal ako primátor Hamburgu do svetových obchodných kruhov. Aktívne sa angažoval aj v propagačných globalistických podujatiach ako Global Citizen Festival, ktoré oslavujú svetoobčianstvo, čím si upevňoval punc dôveryhodného lokaja nadnárodného kapitálu. Ten ho odmenil v marci 2018 kreslom ministra financií v koaličnej vláde kancelárky Merkelovej.
Na tomto pozadí vidíme, že je doživotne záujmovo napojený na globalistické geopolitické a finančné kruhy, a nie na Spolkovú republiku, na Európsku úniu, či na víťaznú veľmoc z 2. svetovej vojny Spojené štáty. Tej však musí viditeľne posluhovať, pretože má na nemeckom území okupačnú armádu s jadrovým arzenálom o ničivej sile celoplanetárneho rozsahu. Kmotrovia, ktorí držali nad ním ochrannú ruku počas uplynulých dvoch dekád, síce našli spoločnú reč s protektormi jeho predchodkyne Angely Merkelovej, ale nie vo všetkom. Dá sa predpokladať, že je medzi nimi viac zástupcov tzv. nových peňazí z Ázie.
Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková
Nová ministerka pri skladaní prísahy
Rozhodne viac, než vo formácií bábkovodičov ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej. Tá je odchovankyňou Zelenej ideológie, ktorú jej vštepovali už od útleho detstva rodičia, keď sa angažovali v protestných akciách organizovaných stranou Zelených. Spoluvytvárajú demografický segment, ktorý je konceptuálnym výtvorom sociálneho inžinierstva spoza Atlantiku zameraného na odklonenie ľavice od klasického triedneho boja. Je pochopiteľné, že medzi Zelenými a sociálnou demokraciou, ktorá sa zrodila koncom XIX. storočia ako triedny nástroj obrany proti vykorisťovateľom, existujú trenice, ktoré možno kozmetiky prekrývať, ale nie dokonale zakrývať. Kancelár Scholz musí pri každom slove v prejavoch doma i v z zahraničí zohľadňovať aspoň okrajovo požiadavky a očakávania svojej voličskej základne, t.j. stále ešte početnej pracujúcej triedy. Je socialista a môže ju viesť za nos, balamutiť zavádzať, ale nemôže ju ignorovať. Voličská základňa 41-ročnej. dlhoročnej špičkovej predstaviteľky strany Zelených a donedávna spolupredsedníčky Zväzu 90/Zelení (Bündnis 90/Die Grünen), je odlišná. Je naočkovaná doktrínou ochrany prírody, životného prostredia a kultúrneho ultraliberalizmu.
Samotná Baerbocková je podpriemerne univerzitne vzdelaná, ale nadpriemerne progresivisticky školená. U jej šéfa, o generáciu staršieho kancelára, je tomu naopak. Myšlienkové pochody šéfky rezortu diplomacie sú priamočiarejšie a pred televíznymi kamerami preto ideologicky jednoznačnejšie. Používa zjednodušenú lexiku a frazeológiu, presne tak ako nemecká mladá generácia. Býva zredukovaná do kratučkých segmentov, ktoré zaberajú v textovej podobe plochu o veľkosti displeja smartfónu.
Nová šéfka nemeckej diplomacie dokáže vystupovať na medzinárodných fórach ako rusofóbka, či dokonca ako rusobijka s ľahkosťou skokanky na trampolíne, čo bola mimochodom športová disciplína, v ktorej dosahovala na juniorských majstrovstvách Nemecka medailové úspechy. Vypestovala si športového ducha a sotva v nej úplne vyhasla odvaha nebáť sa sált a premetov na trampolínach vysokej politiky.
Naporúdzi aj prezident
Tieto jej povahové rysy a danosti (prvé sú modifikovateľné, ale druhé nie) nútia najvyššieho ústavného činiteľa Spolkovej republiky, aby ostával v strehu a zasahoval, ak by nevyzrelosť novej ministerky nedokázal korigovať jej priamo nadriadený kancelár. Prezident Frank-Walter Steinmeier sa chopil úlohy takéhoto šéfkorektora s eleganciou uznávaného maestra. Rezort zahraničia (Auswärtiges Amt) viedol v kabinete A. Merkelovej dvakrát. Najprv v období 2005-2009 a druhýkrát v rokoch 2013-2017. Je len o dva roky starší od kancelára a spájajú ich aj roky nosenia straníckeho trička SPD. V období 1999-2005 riadil Bundeskanzleramt (Úrad kancelára, vtedy Gerharda Schrödera), čo znamená, že sa je naslovovzatým profesionálnym hostiteľom zahraničnej štátnickej a podnikateľskej smotánky. V nedeľu 13. februára ho Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung) zvolilo na druhé päťročné funkčne obdobie.
Prezident Frank-Walter Steinmeier
Foto: https://www.bundespraesident.de
AUTOR: Patrik Sloboda