• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Globálna ekonomika funguje len za dobrého počasia

    22-2-2022 Zem & Vek 221 610 slov zprávy
     
    Foto: Shutterstock

    V trhovej ekonomike vo všeobecnosti platí, že väčšina jej účastníkov žije, alebo podniká na dlh, ktorého cenou je úrok. Jeho sadzba závisí od celého radu faktorov. Najnižšia úroková sadzba sa týka hypotéky preto, že dlh je krytý založenou nehnuteľnosťou. Najvyšší úrok sa týka úveru, ktorý nie je okrem mzdy krytý ničím a navyše jeho splácanie je obvykle pod 8 rokmi, čo sú dnes spotrebné úvery. Na výšku hypotekárnej úrokovej sadzby má aj vplyv doba fixácie, pri ktorej platí, že čím je prvá doba fixácie kratšia, tým je úroková sadzba nižšia a opačne. Je to teda opačne v porovnaní s úrokom  na termínovanom účte, ktorých sadzba je vyššia ak je viazanosť peňazí  na dlhšie obdobie a  opačne. Hypotekárna úroková sadzba sa môže zmeniť len po skončení obdobia fixácie, v prípade termínovaného účtu len po skončení  termínu jeho splatnosti. Dôvodom prečo je to tak sú opatrenia centrálnej banky, ktorá výšku základnej úrokovej sadzby môže zmeniť kedykoľvek sa na zmene dohodne jej banková rada. 

    Protirečivý vývoj ekonomických parametrov 

    O tom, že pri terajších nízkych hypotekárnych úrokových sadzbách je po hypotékach enormný záujem, čoho dôkazom je aj vlaňajšie čerpanie v objeme rekordných 15 miliárd eur. Keďže cena peňazí je nízka, pod čím sa rozumie  nielen výška úroku, ale aj vysoká miera inflácie, sa ceny bytov za vlaňajší rok zvýšili v hlavnom mesta až o pätinu, zatiaľ čo mzdy sa určite nezvýšili o viac ako 5 percent, čo by sa v štandardne fungujúcej ekonomike stať nemalo. Ale takýchto protikladov je dnes nepomerne viac, ako trebárs úročenie vkladov je pod jedno percento, zatiaľ čo inflácia prekračuje už 8 percentnú hranicu, alebo naruší sa systém zásobovanie just-in-time, nie je globálna ekonomika schopná včas zabezpečiť potrebné nákladné diely, čo je jedna z príčin terajšieho nárastu cien takmer všetkého. Čo nás najviac zaskočilo je medializovaná správa o poklese akcii spoločnosti Meta, ktorá je majiteľom sociálnej siete Facebook o viac ako 26 percent, čoho dôsledkom bola vraj strata osobného majetku známeho generálneho riaditeľa Marka Zuckerbergera za jeden deň o 31 miliárd dolárov, čo pre našinca je úplne nepochopiteľné a tak si určite kladie otázku “ takto funguje dnes globálna ekonomika? Však to už nemá hlavu ani pätu“.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑