• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Fašistická vláda schválila blokovanie stránok, ktoré nehlásajú štátnu a korporátnu propagandu o vojenskej eskalácii na Ukrajine

    25-2-2022 Zem & Vek 304 1353 slov zprávy
     

    Vláda odôvodňuje svoju snahu blokovať vybraný obsah na internete potrebou nových opatrení súvisiacich s konfliktom na Ukrajine. Cenzúru a porušovania ústavou garantovaných práv podporuje aj prezidentka Zuzana Čaputová.
    Slovenská republika sa vrátila do čias hlbokej totality z čias komunizmu a z doby okupácie Slovenska nacistami počas druhej svetovej vojny. To, čo si pred rokom 1989 nedovolila ani komunistická garnitúra proti vydávaniu disidentských samizdatov, ktoré narúšali vtedajšiu štátom konstrolovanú informačnú propagandu, to si dovolil zločinecký režim, ktorý od marca 2020 konštantne rozkladá právny štát a ohrozuje demokratické štátne zriadenie na Slovensku.
    Vláda dnes schválila a predložila do parlamentu na skrátené legislatívne konanie viacero noviel zákona. Celú svoju aktivitu odôvodňuje potrebou opatrení v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Bude sa meniť zákon o civilnej ochrane, zákon o azyle, zákon o verejnom obstarávaní a zákon o kybernetickej bezpečnosti. Práve v poslednom menovanom zákone pri tom prichádza k úpravám, ktoré budú pre mnohých kontroverzné. Vláda chce blokovať časť obsahu na internete! Už v minulosti sa opozícia proti takýmto snahám veľmi výrazne ohradzovala, lebo vraj ide o porušenie slobody prejavu.

    „Do zákona o kybernetickej bezpečnosti sa navrhuje zaviesť inštitút blokovania s cieľom eliminovať šírenie škodlivého obsahu na internete. Polícii by v tejto súvislosti malo pribudnúť nové oprávnenie, a to požiadať NBÚ o blokovanie dezinformácií a hybridných hrozieb do 31. 12. 2022,“ píše oficiálna stránka Ministerstva vnútra SR.
    „Rozhodnutie o blokovaní doručí úrad osobe, ktorá prevádzkuje infraštruktúru, na ktorej treba blokovanie vykonať a ktorá je povinná vykonať blokovanie, a zabezpečí jeho vykonanie,“ píše sa v zákone.
    Zmeny v zákone o kybernetickej bezpečnosti vláda vtesnala hlavne do dvoch úplne nových paragrafov a dokonca aj do doplnenia jedného z prvých a základných paragrafov zákona. Ak parlament zmeny schváli podobne ako vláda, nová úprava bude znieť: „Úrad v oblasti kybernetickej bezpečnosti rozhoduje o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity, ktorá smeruje do kybernetického priestoru Slovenskej republiky alebo z kybernetického priestoru Slovenskej republiky (ďalej len „blokovanie“) a zabezpečuje vykonanie tohto rozhodnutia alebo vykonáva blokovanie na základe žiadosti.“
    Na riadne zistenie prevádzkovateľa infraštruktúry, na ktorej je blokovanie potrebné vykonať, môže NBÚ požiadať o spoluprácu iné štátne inštitúcie alebo aj inú osobu, ktoré by mali povinnosti bezodkladne vyhovieť. Rozhodnutie o blokovaní by bolo preskúmateľné súdom.
    O asistenciu pri blokovaní by mohli NBÚ žiadať aj iné úrady, ktorým to umožňuje legislatíva. Od spôsobu obmedzení sa očakáva, že budú účinné, účelné a primerané vo vzťahu k možným rizikám spojeným s blokovaním.

    Po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporúčaní vlády Českej republiky zablokovalo združenie poskytovateľov internetových služieb cz.nic osem stránok, ktoré štátna a korporátna informačná propaganda označuje ako dezinformačné s tým, že údajne ohrozujú národnú bezpečnosť.
    Ide o stránky aeronet.cz, protiproud.cz, ceskobezcenzury.cz, voxpopuliblog.cz, prvnizpravy.cz, czechfreepress.cz, exanpro.cz a skrytapravda.cz.
    Tento mimoriadny krok je podľa výkonného riaditeľa združenia Ondřeja Filipa reakciou na vojenský útok ruskej armády proti zvrchovanej Ukrajine a dezinformačnú kampaň, ktorá ho sprevádzala a stále sprevádza.
    „Agresia Ruskej federácie voči Ukrajine je dlhodobo sprevádzaná dezinformačnou kampaňou v celom rade internetových médií, ktoré využívajú českú národnú doménu. Keďže sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú na šírenie vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať,“ uviedol výkonný riaditeľ združenia cz.nic Ondřej Filip.
    Pre technické princípy fungovania protokolu DNS môže podľa zástupcov združenia nejaký čas trvať, než budú stránky v jednotlivých sieťach nedostupné.
    Najväčší český internetový vyhľadávač seznam.cz už nejaký čas dezinformačné stránky označuje oznámením, že šíria konšpiračný alebo sporný obsah.
    Tento krok je reakciou na vojenský útok armády Ruskej federácie proti Ukrajine a dezinformačnú kampaň, ktorá inváziu sprevádza, spresnil správca českej internetovej domény.

    Prezidentka SR vo štvrtok využila vojenskú eskaláciu, aby útočila proti občanom šíriacim iný názor na súčasný konflikt. Prezidentka vo svojom prejave konšpirovala o ruskej propagande, šírení klamstiev a poukazovala na vnútorného nepriateľa v podobe očanov Slovenskej republiky, ktorí šírením iných názorov ako štátom a korporátnymi médiami podľa nej vyvíjajú snahy o destabilizáciu Slovenska.
    Prezidentka dlhodobo označuje takýchto ľudí za šíriteľov dezinformácií, hoaxov a klamstiev. Najnovšie sa však uchýlila k bezprecedentnému kroku, keď v čase vojenskej eskalácie konfliktu medzi USA a Ruskom (v ktorom je Ukrajina a jej občania obetovaná na geopolitické ciele) sa snaží porátať s narastajúcou nedôverou voči predstaviteľom súčasného režimu na Slovensku, ako aj z dôvodu prehrávania informačnej vojny, hľadaním vnútorného nepriateľa a obvineniami voči šíriteľom iných názorov z pokusov destabilizovať štát. Konšpiračná paranoja hlavy štátu, ktorá je posadnutá svojou nenávisťou voči Rusku, ako aj voči ľuďom, ktorí dlhodobo upozorňovali na nebezpečenstvo jej militantného slovníka v kontexte jej protiruskej hystérie, tak dosiahla nové dno.
    V piatok na túto úroveň klesla vláda a vládna koalícia v NR SR, ktorej poslanci v prvom čítaní schválili zákon o opatreniach kvôli vojne na Ukrajine. Za hlasovalo 102 poslancov vrátane Smeru a Hlasu, obe strany však majú s blokovaním stránok problém.
    Opoziční poslanci NR SR kritizujú časť návrhu zákona, ktorý reaguje na situáciu na Ukrajine. Prekáža im, že obsahuje úpravu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá má zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu blokovania. Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico to označil za zásah do základného práva na slobodu prejavu a za zavedenie cenzúry. Návrh kritizujú aj poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD.
    Fico skonštatoval, že poslanci sa zhodnú na tom, že nie je možné akceptovať vojenskú agresiu Ruska a treba pomôcť Ukrajine a utekajúcim ľuďom. Ustanovenie o blokovaní označil za zavedenie cenzúry. Považuje to za politikárčenie. Jeho kolega podpredseda NR SR Juraj Blanár tvrdí, že koalícia chce v návrhu pretlačiť niečo, čo nesúhlasí s tým, prečo sa NR SR zišla, a teda so snahou vyslať signál Ukrajine.
    Úpravou zákona o kybernetickej bezpečnosti sa sleduje cieľ zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu blokovania s platnosťou do konca roka 2022. „Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb,“ uvádza sa v návrhu zákona.
    Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová upozornila na dva rozmery konfliktu na Ukrajine. Okrem útokov fyzického charakteru vidí dimenziu kybernetickej vojny založenej na šírení dezinformáciách a hoaxov. „Sieť ľudí, ktorí šíria dezinformácie, je veľmi sofistikovaná. A toto je obrana proti dezinformačnej vojne. Ukrajincom vieme pomôcť humanitárne, finančne, čiastočne aj vojensky, ale zastaviť dezinformačnú vojnu, na to treba mať zbrane. A jedna z tých zbraní je práve tento zákon. To nie je svojvoľné vypínanie serverov, proces je tam jasne vysvetlený,“ vysvetlila.

    Podľa čl. 26 Ústavy SR sa cenzúra zakazuje, sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Podľa ods. 4 slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑