Cituji z dnešního článku „Na ruských suchojích jsme na hlavu porazili britské stíhače, tvrdí Indové“ :
V době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem měli britští letci na strojích Typhoon FGR4 možnost vyzkoušet své dovednosti proti indickým pilotům na čtyřech letounech Suchoj SU-30MKI Flanker ruské výroby.
Výsledky takových cvičení stíhači obvykle nepouštějí na veřejnost. V tomto případě ale podle britského listu The Independent udělali Indové výjimku. Vzdušné souboje prý vyhráli v poměru dvanáct ku jedné, uvedl v indické televizi kapitán letectva Ashu Srivastav. Zdroj z britské RAF ale jeho tvrzení označil za „komické“, píše The Independent.
V indických médiích se dokonce objevily zprávy, že indičtí piloti dokázali porazit ty britské nejen v soubojích jeden na jednoho, ale i když čelili přesile dvou typhoonů. Nejmenovaný zdroj z RAF prohlásil, že taková prohlášení byla určená „domácímu publiku.“
Také Tony Osborne z britského časopisu Aviation Week upozornil, že indické chlubení je třeba brát s rezervou a připomněl dlouholetou rivalitu mezi bývalou britskou kolonií a Spojeným královstvím.„Tato tvrzení ve stylu kriketových zápasů vypadají působivě, ale měla by být brána s opatrností a rozhodně ne jako skutečné měřítko bojových schopností.“
„Stroje Typhoon byly mimo jiné postaveny tak, aby dokázaly napadat a porazit Su-30MKI. Nicméně v těch správných rukách mohou tyto stroje představovat skutečnou výzvu,“ dodal Osborne. Mluvčí RAF pak byl na adresu letošního letního cvičení s Indy smířlivý. „Naše analýzy neodpovídají tomu, co uváděla média. Typhoony a piloti RAF si vedli proti indickému letectvu dobře. Obě strany si z manévrů odnesly hodně a RAF se těší na další příležitost cvičit s indickým letectvem,“ prohlásil.
Zdroj: zde
Jak cvičení probíhalo, je k vidění zde:
K vyjádření britské strany, že indické chlubení je třeba brát s rezervou, se mi vybavila nedávná dodávka britských obrněných vozů Saxon Ukrajině, které nejen že měly už na dálnici nehodu se smrtelným zraněním (psala jsem zde), ale v konfrontaci s ruským (sovětským) vyřazeným transportérem BRMD zcela propadly:
Když si k tomu přidám, jak před rokem jedno staré ruské letadlo vyřadilo z činnosti supermoderní americký torpédoborec: „Jeden jediný letoun, a navíc SU-24 starý jedno desetiletí a běžně vyvážený, zapnul elektromagnetickou rušičku a vyřadil z činnosti kompletní obranný systém křižníku, a to včetně raket Aegis. Pak drze provedl dva nízké nálety na bezmocný křižník a odebral se domů na oběd“ – zdroj a více zde, tak kde je to zaostalé Rusko, které umí leda tak vyvážet ropu?
Zbraním samozřejmě nerozumím, ale pokud jde o ty Brity, tak u věty „Stroje Typhoon byly mimo jiné postaveny tak, aby dokázaly napadat a porazit Su-30MKI. Nicméně v těch správných rukách mohou tyto stroje představovat skutečnou výzvu,“ – dodal Osborne, se mi vybavilo, jestli to s těmi jejich zbraněmi nebude nějak tak, jak to ukazuje britská satira:
– Pozorovatelka – 9.8.2015