Keď experti hovoria o Čínou vedenej iniciatíve „Jeden pás a jedna cesta“, často majú na mysli rozvoj eurázijského regiónu, zatiaľ čo smelý projekt Pekingu siaha ďaleko za eurázijský kontinent.
Iniciatíva Pekingu sa zameriava na spojenie štátov nielen eurázijského kontinentu, ale tiež Východnej Afriky a Arabského polostrova, rovnako ako krajín južného Pacifiku (najmä Austrálie a Nového Zélandu) a dokonca Latinskej Ameriky.
Inými slovami, „duchom Čínskej Hodvábnej cesty“ je nadviazanie úzkych vzťahov medzi všetkými kontinentmi.
Ale, ako poznamenal japonský novinár Hirotake Maeda v 19. storočí, cieľom vybudovania železníc v tomto regióne bolo pripraviť trasy, po ktorých by boli prírodné zdroje Čierneho a Kaspického mora dopravované cez Čierne more do Európy a okolo sveta.
Región Kaukazu bol však centrom obchodných tokov v Eurázii dlho pred železnicami. Dôležitú úlohu vtedy hrali vidiecke cesty, ktoré prechádzali cez juh Ruska.
História ukazuje, že vzťah medzi Čínou, Euráziou a čiernomorským regiónom začal veľmi dávno.
Trasu otvoril Zhang Qian v západnej dynastii Han od roku 139 pred Kristom do roku 129 pred Kristom a v priebehu dynastie Han sa postupne vytvorili trasy. So založením dynastie Tang a veľkou prosperitou tej doby cesta prekvitala a dosiahla svoj vrchol.
Podľa japonského novinára Hirotaka Maedu bolo história „Hodvábnej cesty“ daná do podoby dokumentu pred 30 rokmi.
V jednej časti programu bol celý diel venovaný kaukazskému regiónu. Ukázali záznam „Mŕtveho mesta“ v Južnom Osetsku, gruzínsku Vojenskú cestu, jaskynný kláštorný komplex Vardzia v Južnom Gruzínsku, azerbajdžanské Šeki a Baku, rovnako ako kláštor Echmiadzin v Arménsku.
Podľa informácií poskytnutých vo filme, stará „Hodvábna cesta“ išla cez 1100 kilometrovú stenu kaukazských hôr. Ale v skutočnosti trasa Hodvábnej cesty išla priamo do Čierneho mora, spájajúc sa s krymskou trasou.
V 6. storočí cesta prechádzala pozdĺž pobrežia Kaspického mora, aby sa vyhlo vysokým daniam uvalenými Sásánovskou dynastiou, ktorá vládla nad tou oblasťou. Hodváb bol objavený v „Moščevaja Balka“ nachádzajúcej sa na severozápadnom Kaukaze. Číňania po objavení tajomstva, ako vyrábať hodváb, starostlivo strážili toto tajomstvo, aby si udržali monopol na výrobu hodvábu.
Preto stojí za to spomenúť, že čínsky Ekonomický pás Hodvábnej cesty a Námorná hodvábna cesta 21. storočia sú tiež starostlivo premyslenou stratégiou, zameranou na sledovanie čínskych geopolitických cieľov, ako poznamenali analytici Stratforu minulý mesiac.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews