• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proti Rusku: Německý zbrojní průmysl vydělává na studené válce

    25-8-2015 NWO Odpor 280 810 slov zprávy
     

    59968147-600x375Zatímco německé civilní hospodářství zažívá novou studenou válku proti Rusku s těžkými vývozními propady jako velkou pohromu, domácí zbrojní průmysl se škodolibě raduje. Nová definice Ruska jako nepřítele obdarovává výrobce zbraní vrcholnou konjunkturou ve východní Evropě.



    Skutečnost, že se EU a USA na ruského prezidenta Vladimíra Putina cíleně zaměřila jako na nového nepřítele, je vysloveným štěstím pro německý zbrojní průmysl. (Foto: AP)


    49286299-600x360


    Německé bojové tanky typu Leopard 2 jsou žádané po celém světě. (Foto: AP)


    Německo je po USA, Rusku a Číně čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě. Až do nedávné doby se německý zbrojní průmysl musel potýkat s klesajícími výdaji na obranu v Evropě, ale teď těží z dopadů krize na Ukrajině. Východní EU a členské země NATO zjevně signalizovaly konkrétní zájem o těžkou zbrojní techniku „Made in Germany“. Boje na východní Ukrajině přiměly politiky k novým investicím do vojenské techniky, aby zamezili případným útokům na své země.


    Německý zbrojní průmysl se stává zbohatlíkem v krizi, která přinesla civilní německé ekonomice velké ztráty: Německá ekonomika hlásí v měsíčních intervalech propady ve vývozu a vyzývá spolkovou vládu stále hlasitěji k okamžité změně kurzu a ukončení sankcí. V poslední době se i zemědělci připojili k protestu s požadavkem daňových dotací za prodejní ztráty způsobené politickými důvody.


    Zbrojní průmysl vidí přiostření v nové studené válce přirozeně jinak.


    „Ve východních zemích EU a NATO je konkrétní zájem na budování nebo na obnovení specifických možností nasazení. NATO si uvědomuje své nedostatečné konvenční zastrašování „, cituje FT šéfa Krauss-Maffei Wegmann (KMW), Franka Hauna. Tato společnost se sídlem v Mnichově vyrábí mimo jiné tanky Leopard a nedávno se postarala o pozornost sloučením s francouzskou společností Nexter.


    I výrobce zbraní Rheinmetall těží z krize na Ukrajině. Společnost z Düsseldorfu vyrábí mimo jiné kanóny, munici, požární systémy pro tanky Leopard. „Ukrajina udělala z obranného boje politickou show,“ citoval Financial Times mluvčího společnosti. Zbrojní zakázky vzrostly v prvním pololetí o 18 procent na jednu miliardu EUR. Tím provozní ztráta Rheinmetall AG poklesla z 52 milionů na pouhých 27 milionů eur, jak vyplývá z pololetní zprávy společnosti. V běžném roce počítá Rheinmetall se zakázkami zbraní ve výši až 2,4miliardy EUR.


    Jak v Německu, tak i v pobaltských státech a v Polsku vedla ukrajinská krize k tomu, že vojenské zásoby musí projít kontrolou. Centrum zájmu investic se zaměřuje na pozemní síly, zejména na tanky a obrněná vozidla. „Zjednodušeně řečeno: Co by zabránilo potenciálnímu agresorovi, riskovat konvenční válku? Bojové tanky a obrněné transportéry, těžké dělostřelectvo a obrněná kolová vozidla, “ cituje FT šéfa KMW.


    Ursula von der Leyen pozastavila před časem vyřazení tanku Leopard 2. Místo toho zásoby tanků Leopard Bundeswehru budou nyní zvýšeny za 22 milionů EUR z 225 na 328, mimoto o 131 obrněných kolových vozidel Boxer v hodnotě 620 milionů EUR, jakož i o 350 lehkých obranných tanků Puma, které byly zahrnuty do objednávky. Jak obrněné dopravní prostředky Boxer, tak i lehké obranné tanky Puma jsou produkovány v kooperaci Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann.


    „Politika Ukrajiny a hlavně Ruska dokázala, a to je třeba německým politikům ukázat, že je nutné konstruktivně přemýšlet o tom, jak německý zbrojní průmysl posílit,“ řekl Henrik Heidekamp, výzkumný zmocněnec pro obranu, průmysl a společnost v Royal United Services Institutu, směrem k FT.


    Zvyšující se exporty zbraní do východních států NATO jdou ruku v ruce s dalekosáhlými změnami ve strategii Bundeswehru.

    Ministryně obrany Ursula von der Leyen byla pověřen na začátku tohoto roku spolkovou vládou, aby vypracovala novou vojenskou doktrínu, která klasifikuje Rusko už ne jako „vyřazeného partnera“, ale jako akutní hrozbu.Ruské akce na Ukrajině zásadně změnily architekturu bezpečnosti v Evropě, tak von der Leyen. Nová Bílá kniha se bude zabývat mimo jiné přiměřenou reakcí na pokus Ruska, “ etablovat geostrategickou mocenskou politiku a vojenské násilí jako formu prosazování zájmu [...]„, pokračovala ministryně.


    Nová Bílá kniha se zabývá mimo jiné otázkou, jak bude Západ čelit ruskému útoku, mezinárodně dohodnutá pravidla a listinami zaručené právo, nahradit dominancí a zónami vlivu. Novou Vojenskou doktrínou bude Angela Merkelová zjevně plnit požadavky Američanů, kteří vidí v „anexi“ legitimitu pro vojenskou akci proti Rusku. A také pro Bundeswehr má nová doktrína jednu velkou výhodu: Vojenské vedení konečně opět dostane jasný obraz nepřítele, na kterého se může orientovat.


    NATO nedávno oznámilo zdvojnásobení svých vojenských oddílů „rychlého nasazení“ proti Rusku až na 40.000 vojáků. Jádrem oddílu je 5000 až 7000 vojáků Speerspitze (nová superrychlá zásahová jednotka NATO), která je v současné době pod velením Německa.Pobaltské státy a Polsko oznámily pro rok 2015 také zvýšené obranné rozpočty. Také Švédsko, které není oficiálním členem NATO,chce zvýšit své vojenské výdaje a těsněji spolupracovat s vojenským společenstvím. Již v loňském roce podepsalo Norsko a Švédsko smlouvu o dodávkách vojenských vozidel s firmou Rheinmetall, která přinese společnosti z Düsseldorfu v příštím desetiletí až jednu miliardu EUR.


    Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/08/21/gegen-russland-deutsche-waffen-industrie-profitiert-vom-kalten-krieg/


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑