• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Zmizel za 30 minut“. Další na evropském seznamu zkázy: Kolaps mobilních telefonních sítí

    2-10-2022 AC24 228 658 slov zprávy
     

    Nejen topení by mohlo tuto zimu chybět v celé Evropě: další na řadě mohou být mobilní telefony. (Foto: Flickr)

    To proto, že pokud výpadky elektřiny nebo příděly energie vyřadí z provozu část mobilních sítí v celém regionu, mohly by podle nejnovější zprávy agentury Reuters o konci světa tuto zimu v celé Evropě vypadnout mobilní telefony.

    Zatímco všichni už vědí, že šance na příděly a nedostatek energie v Evropě vzrostly od chvíle, kdy Moskva pozastavila dodávky plynu, ve Francii je situace ještě horší, protože několik jaderných elektráren je odstaveno kvůli údržbě. A třešnička na dortu: představitelé telekomunikačního průmyslu agentuře Reuters sdělili, že se obávají, že krutá zima vystaví evropskou telekomunikační infrastrukturu zkoušce, což donutí společnosti a vlády, aby se pokusily zmírnit dopady (tj. další požadavky na finanční pomoc).

    Problémem je, jak uvedli čtyři vedoucí pracovníci telekomunikací, že v současné době není v mnoha evropských zemích dostatek záložních systémů, které by zvládly rozsáhlé výpadky elektřiny, což zvyšuje pravděpodobnost výpadků mobilních telefonů. Země, včetně Francie, Švédska a Německa, si uvědomují, že Evropa může být již za několik týdnů bez mobilních telefonů, a proto se snaží zajistit, aby komunikace mohla pokračovat i v případě, že výpadky proudu vyčerpají záložní baterie instalované na tisících mobilních antén rozmístěných po jejich území.

    Bohužel, stejně jako v případě všeho ostatního v Evropě, je to příliš málo a příliš pozdě a Evropa čelí skutečně historickému výpadku mobilních telefonů, protože ačkoli má Evropa téměř půl milionu telekomunikačních věží, většina z nich má záložní baterie, které vydrží zhruba 30 minut, aby mohly mobilní antény fungovat. Poté se odmlčí.

    Jednou z alternativ, o nichž se diskutuje, je návrat Evropy k režimu výpadku z dob komunismu: Ve Francii plán předložený distributorem elektřiny Enedis počítá v nejhorším případě s možným výpadkem proudu až na dvě hodiny, uvedly dva zdroje obeznámené se situací.

    Plošné výpadky by se týkaly jen některých částí země na střídavém základě. Základní služby, jako jsou nemocnice, policie a státní správa, nebudou ovlivněny, uvedly zdroje. Nyní se zdá, že za nezbytné jsou považovány i mobilní telefony: Francouzská federace telekomunikací (FFT), lobbistická skupina zastupující společnosti Orange, Bouygues Telecom a SFR společnosti Altice, se zaměřila na společnost Enedis, protože nebyla schopna vyjmout antény z výpadků proudu.

    Společnost Enedis uvedla, že je schopna izolovat části sítě pro zásobování prioritních zákazníků, jako jsou nemocnice, klíčová průmyslová zařízení a armáda, a že je na místních orgánech, aby na seznam prioritních zákazníků zařadily infrastrukturu telekomunikačních operátorů.

    „Možná, že do letošní zimy naše znalosti v této věci zlepšíme, ale není snadné izolovat mobilní anténu (od zbytku sítě),“ uvedl úředník francouzského ministerstva financí, který je s jednáním obeznámen.

    Telekomunikační společnosti ve Švédsku a Německu rovněž vyjádřily svým vládám obavy z možného nedostatku elektřiny, uvedlo několik zdrojů obeznámených s touto záležitostí. Švédský telekomunikační regulátor PTS podle něj spolupracuje s telekomunikačními operátory a dalšími vládními agenturami na hledání řešení. To zahrnuje i jednání o tom, co se stane, pokud bude elektřina přidělována na příděl. PTS financuje nákup přenosných čerpacích stanic a mobilních základnových stanic, které se připojují k mobilním telefonům, aby bylo možné zvládnout delší výpadky elektřiny, uvedl mluvčí PTS.

    Ještě důraznější byla italská telekomunikační lobby, která agentuře Reuters sdělila, že chce, aby mobilní sítě byly vyloučeny z jakéhokoli přerušení dodávek elektřiny nebo zastavení úspor energie, a bude o tom jednat s novou italskou vládou. Výpadky proudu zvyšují pravděpodobnost selhání elektronických součástek, pokud jsou vystaveny náhlému přerušení, uvedl v rozhovoru šéf telekomunikační lobby Massimo Sarmi.

    Dokud nebude nalezeno řešení, používají telekomunikační společnosti k úspoře energie software, který optimalizuje tok provozu, nechává věže „spát“, když nejsou používány, a vypíná různá pásma spektra, uvedly zdroje agentury Reuters. Telekomunikační operátoři také spolupracují s vládami jednotlivých zemí, aby zjistili, zda existují plány na zachování kritických služeb. V Německu má Deutsche Telekom 33 000 mobilních rádiových věží a jeho mobilní nouzové napájecí systémy mohou současně podporovat pouze malý počet z nich, uvedl mluvčí společnosti.

    Zdroj: reuters.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑