• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Elon Musk znepokojen po zjevném zařazení na známý ukrajinský „Kill List“

    16-10-2022 AC24 121 810 slov zprávy
     

    Elon Musk veřejně vyjádřil znepokojení nad tím, že se jeho jméno a profil objevily na známém ukrajinském „seznamu zabitých“, a to po kontroverzích a rozhořčení Kyjeva nad jeho předchozí „rusko-ukrajinskou mírovou anketou“ a následnými hrozbami, že omezí financování satelitních internetových služeb Starlink, které jsou v zemi zavedeny. (Foto: Twitter)

    V pátek zakladatel miliardářské společnosti SpaceX přímo reagoval na virální tweet nezávislé novinářky Evy Bartlettové, která tvrdila, že „Musk byl přidán na ukrajinský Myrotvorec kill list (který zahrnuje 327 dětí!)“, v němž se jí ptal, „je tento seznam skutečný?“.

    Později se ukázalo, že Musk na svou otázku odpověděl kladně, a na Twitteru zveřejnil odkaz na stránku „seznamu zabitých“ na Wikipedii. Stránka se v posledních týdnech dostala do centra pozornosti poté, co Roger Waters z Pink Floyd upozornil na své vlastní zařazení na seznam.

    „Znepokojující,“ napsal později Musk.

    V případě Waterse píše Louder Sound;

    ‚seznam‘, na který Waters odkazuje, je uložen na NSFW webové stránce Myrotvorec (‚Mírotvůrce‘), která kromě zveřejňování grafických fotografií mrtvých ruských vojáků údajně obsahuje asi 187 000 jmen lidí kritických k ukrajinské vládě spolu s jejich adresami domů, telefonními čísly a kontaktními údaji. Levicový britský web The Canary skutečně identifikoval Watersovo jméno na seznamu v článku zveřejněném v květnu, v němž uvedl, že hudebník je v databázi proto, že je obviněn z „protiukrajinské propagandy. Pokus o útok na územní celistvost Ukrajiny. Účast na pokusech o legalizaci anexe Krymu Ruskem“.

    Newsweek mezitím při pokusu o identifikaci a ověření ukrajinské webové stránky naznačil, že je provozována nezávisle, ale zároveň nechal otevřenou otázku, zda má přímé vazby na ukrajinskou vládu:

    Jak poznamenávají různá média, jde o nevládní organizaci, která vede otevřenou databázi osob, které podle ní propagují protiukrajinské narativy nebo jednají s cílem destabilizovat národní bezpečnost Ukrajiny. Od začátku války také počítá ruské vojáky a agenty zabité na jejím území.

    Založil ji ukrajinský politik a aktivista Heorhij/Georgij Tuka. Je také úzce spojena s politikem Antonem Geraščenkem, kterého deník The Times of London v nedávném rozhovoru označil za spoluzakladatele projektu.

    Podle časopisu Rolling Stone „existuje seznam vedený krajně pravicovou ukrajinskou organizací, který obsahuje statisíce nepřátel Ukrajiny, od údajných členů soukromé vojenské společnosti Wagner až po novináře obviněné ze spolupráce s loutkovými vládami v oblasti Donbasu. Stránka, která byla mezinárodně ostře odsouzena – ale sama ukrajinská vláda ji nestáhla – tvrdí, že nejde o seznam vrahů, ale spíše o „informace pro orgány činné v trestním řízení a speciální služby“.

    Newsweek zdůraznil, že v některých případech byla jména Ukrajinců, jejichž jména a adresy byly zveřejněny jako „kolaboranti“, pronásledována a stíhána a že někteří se objevili mrtví.

    Seznam Mirotvorec nemá na Ukrajině žádnou oficiální platnost, ačkoli Al-Džazíra s odvoláním na skupinu pro ochranu práv Uspišna Varta uvedla, že byl použit jako důkaz ve více než 100 soudních případech proti osobám podezřelým z napojení na proruské polovojenské jednotky.

    V dubnu 2015 byli v Kyjevě zastřeleni dva proruští Ukrajinci, politik Oleg Kalašnikov a publicista Oles Buzina.

    Al-Džazíra uvedla, že k útokům došlo jen několik dní poté, co Mirotvorec zveřejnil osobní údaje obou mužů včetně adres, ale žádná přímá souvislost nebyla zjištěna ani prokázána u soudu. – Newsweek

    A podle stránky Mirotvorec na Wikipedii web skutečně vede seznam „nepřátel Ukrajiny“, a dokonce se stal terčem odsouzení ze strany západních spojenců Kyjeva, pro které je poněkud nepříjemný.

    „Stránka zůstala v provozu navzdory opakovaným žádostem OSN, velvyslanců zemí G7, EU a skupin na ochranu lidských práv o její uzavření, a přestože nemá žádný oficiální status, působí jako doplněk vládních databází na kontrolních stanovištích,“ cituje stránka Wikipedie, na kterou se Musk odvolává.

    Na seznamu zabitých je údajně i samotná Eva Bartlettová, novinářka a vědátorka, s níž Musk komunikoval na Twitteru.

    Screenshot „zlikvidovaných osob“ na stránce Myrotvorec… Jména, která se tam objevují, byla obviněna z veřejné podpory Ruska nebo z toho, že jsou „protiukrajinská“, případně že kolaborují s ruskou okupační armádou.

    Ačkoli se nyní hojně šíří screenshot Muskova profilu na seznamu zabitých, jeho jméno se na stránce mohlo objevit jen krátce, údajně bylo rychle staženo poté, co se stalo středem pozornosti na sociálních sítích.

    Zdroj: rollingstone.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑