Minulý měsíc byly vyhozeny do povětří dva podmořské plynovody spojující Rusko a Německo. (Foto: Blueye)
Výbuchy byly tak silné, že švédské a dánské úřady uvedly, že seismická zařízení v oblasti Baltského moře zaznamenala sílu těchto výbuchů kolem M2,3 a M2,1.
Orgány EU odhadly nálož výbušniny o hmotnosti „několika set kilogramů“ na zničení potrubí Nord Stream, což vyvolalo čtyři úniky na čtyřech místech – dvě ve vodách Dánska a dvě ve vodách Švédska.
Téměř měsíc poté nedokážou představitelé EU ani západní zpravodajské služby konkrétně říci, kdo vyhodil do povětří NS1 a NS2 na dvoře NATO. Objevily se nové záběry vyhozeného podmořského potrubí, které se nachází více než 80 metrů pod hladinou Baltského moře.
Švédské noviny Expressen zajistily první veřejné snímky těžce poškozeného potrubí. Podle nich v jednom úseku potrubí chybí 50 metrů ocelového potrubí vyztuženého betonem.
Norská společnost Blueye Robotics obsluhovala podvodní dron a pořídila tyto snímky:
Otevření potrubí NS1, které bylo při výbuchu roztrháno.
„Hluboký hrob na mořském dně, kde se nacházel plynovod,“ uvedl Expressen.
Zde je video, na kterém podmořský dron zkoumá těžce poškozené potrubí.
Blueeye footage of the damaged Nord Stream pipeline> pic.twitter.com/cLwFKMnmgN
— Guy Faulconbridge (@GuyReuters) October 18, 2022
Nyní jsme viděli první snímky poškození Nord Streamu. Lze si jen představit, že k vypaření celých úseků potrubí byly použity zbraně vážných rozměrů.
How strong is a Nord Stream pipe? Quite!
The steel pipe itself has a wall of 4.1 centimeters (1.6 inches), and it's coated with another 6-11 cm of steel-reinforced concrete. Each section of the pipe weighs 11 tonnes, which goes to 24-25 tonnes after the concrete is applied. pic.twitter.com/BFYnv36CaF
— Javier Blas (@JavierBlas) September 27, 2022
Zdroj: zerohedge.com