Spojené království vydalo varování pro své bývalé vojenské piloty, aby se nenechali zlákat Čínou k lukrativním kontraktům na výcvik svých ozbrojených sil – s odvoláním na obavy o národní bezpečnost a bojové techniky, píše Washington Post. (Foto: Flickr)
BBC uvedla, že až 30 pilotů Královského letectva mohlo odejít do Číny, aby tam cvičili Lidovou osvobozeneckou armádu – a vydělali si až 237 911 liber (270 000 USD).
„Je to lukrativní balíček, který je lidem nabízen,“ řekl jeden západní představitel, který dodal, že „peníze jsou silnou motivací“.
Vysloužilí britští piloti jsou využíváni k tomu, aby pomohli pochopit způsob, jakým fungují západní letadla a piloti, což jsou informace, které by mohly být důležité v případě jakéhokoli konfliktu, například nad Tchaj-wanem.
„Jsou velmi atraktivní skupinou lidí, kteří pak mohou tyto znalosti předávat dál,“ řekl západní představitel. „Je třeba, aby západní piloti s velkými zkušenostmi pomohli rozvíjet taktiku a schopnosti čínského vojenského letectva.“
BBC
„Rozhodně neodpovídá mému chápání služby našemu národu – dokonce i v důchodu – jít pak spolupracovat s cizí mocností, zejména s takovou, která tak silně zpochybňuje zájmy Spojeného království,“ řekl v úterním rozhovoru pro Sky News britský ministr pro ozbrojené síly James Heappey a dodal: „Čína je konkurent, který ohrožuje zájmy Spojeného království na mnoha místech světa.
„V rámci ministerstva obrany panují obavy již řadu let,“ odkazuje na ministerstvo obrany.
Přestože výcvik pilotů PLA v současné době neporušuje britské zákony, přiměl tento jev britské úřady k úvahám o kriminalizaci přijímání zakázek na výcvik příslušníků některých zahraničních armád.
Mezitím se to možná neomezuje jen na britské veterány – jeden z úředníků naznačil, že cílem výcviku se stali i piloti veteráni spojenců Spojeného království, přičemž jihoafrická akademie zkušebního létání slouží Číně jako prostředník při náboru. Mezitím jeden veterán australského letectva řekl televizi CNBC, že mu byl nabídnut téměř 1 milion dolarů ročně.
„Oslovili jsme lidi, kteří jsou do toho zapojeni, a jasně jsme jim řekli, že očekáváme, že nebudou pokračovat v této organizaci, a hodláme zavést do zákona, že jakmile lidé dostanou toto varování, stane se trestným činem, aby pak pokračovali a pokračovali v tomto výcviku,“ dodal Heappey.
Zdůraznil, že Peking je pro Británii „důležitým“ partnerem, ale uvedl, že Čína se „nijak netají snahou získat přístup k našim tajemstvím a jejich nábor našich pilotů s cílem pochopit schopnosti našeho letectva nás jednoznačně znepokojuje“.
WaPo
Vážné otázky pro RAF