• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nelegální migranti platí až 10 tisíc eur za cestu skútrem z Maroka do Španělska

    21-10-2022 AC24 113 423 slov zprávy
     

    Lodě jsou pro migranty s penězi pasé, a tak se nyní vydávají na vodní skútry, aby se mohli přes Středozemní moře… (Foto: Flickr)

    To, co může vypadat jako dobře situovaný turista užívající si jízdu na vodním skútru u španělského pobřeží, může být ve skutečnosti nelegální přistěhovalec, který má dost peněz na to, aby si takový výlet mohl dovolit.

    V posledních měsících se rozmáhá používání vodních skútrů migranty, kteří se nelegálně dostávají do Španělska od marockých břehů. Podle zpravodajského serveru Bladi mají bezpečnostní složky země potíže s odhalením těchto zařízení na radarech, což ztěžuje zadržení migrantů a pašeráků lidí.

    „V posledních týdnech se příjezdy Maročanů na poloostrov pomocí vodních skútrů znásobily. Tato zařízení využívají zločinecké organizace zabývající se obchodováním s lidmi, které si za jednu letenku účtují až 10 000 eur,“ uvedly zdroje civilní gardy pro deník El Confidencial.

    Zdroje orgánů činných v trestním řízení popisují migranty jako „oběti“ zločineckých sítí, které propagují vodní skútry jako účinný způsob, jak se dostat do evropské obuvi. Podle nich si tito migranti „neuvědomují nebezpečí, kterému se vystavují, když se na takovou cestu vydají, protože vodní skútry fungují specifickým způsobem, který se liší podle počtu osob, rychlosti a vln“.

    I když je pořízení vodních skútrů nákladné a jejich provoz na otevřeném oceánu s sebou nese vlastní rizika, jejich malá velikost a obratnost představuje pro migranty s dostatkem peněz, aby si mohli cestu dovolit, lákavou možnost.

    Zatímco Španělsko se dlouhodobě potýká s nelegálními imigračními toky ze severní Afriky, letos se největší pozornost soustředila na balkánskou trasu, daleko od španělského pobřeží, přičemž Maďarsko oznámilo, že jen v letošním roce zadrželo více než 200 000 migrantů. Také Německo a Rakousko zaznamenávají více příchozích migrantů než dokonce v době vrcholící migrační krize v letech 2015 a 2016, velkou roli v přílivu však hraje i krize na Ukrajině. Naopak Španělsku se podařilo mírně snížit migrační toky poté, co země v březnu změnila svůj diplomatický postoj ke konfliktu na Sahaře, a díky posílení kontroly marockých úřadů na svém pobřeží.

    Orgány činné v trestním řízení uvádějí, že sítě obchodníků s lidmi se přizpůsobují a převzaly různé migrační trasy do Ceuty, Melilly, na Kanárské ostrovy, andaluské pobřeží a Baleárské ostrovy.

    Podle údajů zveřejněných španělským ministerstvem vnitra přišlo do Španělska za prvních devět měsíců roku 2022 23 197 migrantů, zatímco ve stejném období roku 2021 to bylo 28 729 migrantů. Na druhou stranu se migrační tok nečekaně zvýšil o více než 23 % prostřednictvím pozemních tras, včetně tras přes Ceutu a Melillu, v prvních třech čtvrtletích letošního roku a dosáhl 1 969 migrantů.

    Zdroj: rmx.news

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑