Před několika okamžiky Vladimir Putin v rámci svého ostře sledovaného projevu zřejmě snížil pravděpodobnost jaderného útoku na Ukrajině:
Jak právě informovala agentura Bloomberg, nová Národní obranná strategie Pentagonu odmítá omezení použití jaderných zbraní, které dlouho prosazovali zastánci kontroly zbrojení (a v nepříliš vzdálené minulosti i Joe Bide) s odkazem na rostoucí hrozby ze strany Ruska a Číny.
„Do roku 2030 budou Spojené státy poprvé ve své historii čelit dvěma velkým jaderným mocnostem jako strategickým konkurentům a potenciálním protivníkům,“ uvedlo ministerstvo obrany v dlouho očekávaném dokumentu vydaném ve čtvrtek. V reakci na to budou USA „udržovat velmi vysokou laťku pro použití jaderných zbraní“, aniž by vyloučily jejich použití v odvetě na nejaderné strategické ohrožení vlasti, amerických sil v zahraničí nebo spojenců.
Jedná se o další výrazný obrat senilního obyvatele suterénu Bílého domu: Biden se ve své prezidentské kampani v roce 2020 zavázal prohlásit, že americký jaderný arzenál by měl být použit pouze k odstrašení nebo odvetě za jaderný útok, což je postoj, který blahořečí pokrokoví demokraté a odsuzují obranní jestřábi. Ale stejně jako u všech ostatních postojů patologického lháře, který v nepravdivosti trumfuje i Trumpa, byl i tento právě zvrácen, protože „prostředí hrozeb se od té doby dramaticky změnilo“ a strategie Pentagonu byla vytvořena ve spolupráci s převráceným Bílým domem.
V ohromujícím kroku, který by měl – nebo spíše „měl“ – vyvolat pobouření mezi takzvanými pokrokáři, ale v nejlepším případě vyvolá několik velmi stroze odvolaných dopisů, se v jaderné zprávě, která je součástí širší strategie, uvádí, že Bidenova administrativa přezkoumala svou jadernou politiku a dospěla k závěru, že politika „žádného prvního použití“ a „jediného účelu“ „by vedla k nepřijatelné úrovni rizika ve světle řady nejaderných schopností, které vyvíjejí a nasazují konkurenti a které by mohly způsobit škody strategické úrovně“ USA a spojencům.
Mezitím…
Putin: The only country in the world that has used nuclear weapons against a non-nuclear state is the United States of America
— Paul Sonne (@PaulSonne) October 27, 2022
Dokument o jaderné strategii neupřesňuje, jaké nejaderné hrozby by mohly vyvolat jadernou odpověď USA, ale mezi aktuální hrozby patří hypersonické zbraně, kterými disponují Rusko a Čína a proti nimž USA zatím nemají ověřenou obranu.
V dokumentu je však co nejstručněji popsáno, co by se stalo s další jadernou mocností, Severní Koreou, pokud by zahájila jaderný útok na USA, Jižní Koreu nebo Japonsko. Taková akce „povede k zániku tohoto režimu“, uvádí se v dokumentu. Americké jaderné zbraně nadále hrají roli při odrazování severokorejských útoků.
Geniální neokonzervativní mozky, které za zprávou stojí, tedy dospěly k závěru, že je lepší vzbudit strach z nepřiměřené jaderné odvety, čímž se přímý jaderný útok stane mnohem pravděpodobnějším (pokud vás USA stejně vybuchnou, můžete rovnou zaútočit se vším všudy).
V dokumentu, který byl vypracován dlouho před invazí, Pentagon uvádí, že Rusko se nadále „ohání jadernými zbraněmi na podporu své revizionistické bezpečnostní politiky“, přičemž se očekává, že jeho moderní arzenál dále poroste. Jinými slovy, Pentagon věděl, co Putin udělá, ještě než to udělal, a to definovalo dramatickou revizi jaderného postoje USA. Skoro jako by Pentagon celý sled událostí řídil…
Čína mezitím zůstává „nejvýznamnějším strategickým konkurentem USA pro nadcházející desetiletí“, uvedl ministr obrany Lloyd Austin v dopise, v němž představil novou obrannou strategii. Jako příklad uvedl „stále více nátlakové akce Číny, která se snaží přetvořit indo-pacifický region a mezinárodní systém tak, aby vyhovoval jejím autoritářským preferencím“, a to i přesto, že rychle modernizuje a rozšiřuje svou armádu. Čína chce mít do konce desetiletí nejméně 1 000 nositelných jaderných hlavic, uvádí se v dokumentu o jaderné strategii s tím, že by je mohla použít k „nátlakovým účelům, včetně vojenských provokací proti spojencům a partnerům USA v regionu“.
Jaderná strategie potvrdila modernizační programy včetně pokračující výměny stárnoucí americké jaderné triády vzduch-moře-země. Mezi ně patří jaderná ponorka námořnictva třídy Columbia, náhrada pozemní rakety Minuteman III, nová letecká zbraň dlouhého doletu a stíhací letouny F-35 pro Evropu nesoucí jaderné zbraně.
Přezkum potvrdil předchozí zprávy, že Pentagon vyřadí z výzbroje gravitační bombu B83-1 a zruší program řízených střel odpalovaných z moře. Přezkum však schvaluje kontroverzní námořní zbraň z Trumpovy éry, jadernou hlavici W76-2 odpalovanou z ponorek s nízkým výkonem, která je popsána jako „důležitý prostředek k odstrašení omezeného použití jaderných zbraní“.
Širší strategická zpráva také mírně kritizuje hlavní americké zbrojní programy, které často zaostávají za plány o roky a překračují původní rozpočty o miliardy dolarů.
„Náš současný systém je příliš pomalý a příliš zaměřený na pořizování systémů, které nejsou určeny k řešení nejkritičtějších výzev, kterým nyní čelíme,“ uvedl Pentagon. Vyzval k vytvoření „otevřenějších systémů, které mohou rychle zavádět nejmodernější technologie“ a zároveň omezit problémy „zastarávání“ a vysokých nákladů.
Strategické dokumenty Pentagonu byly v březnu zaslány Kongresu v utajované podobě, aby byly zváženy při schvalování obranného rozpočtu na fiskální rok 2023 Kongresem.
* * *
Jak to tedy všechno vyměnit? No, prvotní instinkt teď, když se kolem nás objevují titulky o jaderné válce, je takový, že je možná čas prodávat… ale jak před časem pronikavě řekl Art Cashin: „Nikdy nesázejte na konec světa, protože ten se stane jen jednou.“ To je pravda.
Nyní je díky Bidenově vládě tato událost, která se stane jednou za život, mnohem blíže k uskutečnění.
Zdroj: https://www.zerohedge.com