Spojené státy v sobotu propustily nejstaršího vězně, který byl po dvě desetiletí držen na kubánském Guantánamu – po jeho zatčení v Thajsku v roce 2003 krátce po zahájení tzv. globální války proti terorismu. (Foto: Flickr)
Pětasedmdesátiletý Saifullah Paracha byl převezen do své domovské země Pákistánu. Překvapivě strávil téměř 20 let v americké vazbě v přísně střeženém vojenském vězení, aniž by byl souzen a nikdy nebyl formálně obviněn. Byl podezřelý z toho, že je finančníkem al-Káidy.
The oldest detainee in Guantánamo Bay, Saifullah Paracha, 75, has been released today after almost two decades of being held without charge, trial, or conviction.
During that period 780 people have been held there and 9 have died. pic.twitter.com/BsGPLFB5Hf
— MintPress News (@MintPressNews) October 29, 2022
Americké ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že Parachův převoz je součástí širšího úsilí o uzavření tajné věznice Gitmo: „Spojené státy oceňují ochotu Pákistánu a dalších partnerů podpořit probíhající úsilí USA zaměřené na odpovědné snížení počtu zadržovaných osob a konečné uzavření věznice Guantánamo.“
Podle kusých informací o Parachaových podezřeních ze spáchání trestných činů:
Podnikatel Paracha byl zatčen v roce 2003 v Thajsku a obviněn z financování ozbrojené skupiny, ale tvrdil, že je nevinný, a prohlašoval, že miluje USA.
V květnu USA schválily Parachovo propuštění pouze se závěrem, že „nepředstavuje trvalou hrozbu“ pro USA.
Zůstává skutečností, že většina vězňů, kteří v nechvalně proslulém zařízení strávili několik let, nebyla nikdy obviněna ani se nedočkala soudního procesu, přičemž mezinárodní zdroje uvádějí, že z celkového počtu 780 vězňů, kteří zde byli drženi po celou dobu války proti terorismu po 11. září 2001, jich bylo nakonec 732 propuštěno bez obvinění.
Podle dalších podrobností v anglicky psaném pákistánském médiu:
Úřady tvrdí, že jako „zprostředkovatel“ Al-Káidy pomáhal dvěma spiklencům z 11. září s finanční transakcí pro tuto organizaci. Přestože však Paracha trpí řadou nemocí, jako je cukrovka a srdeční choroba, popřel jakoukoli účast na terorismu a tvrdil, že nevěděl, že osoby, s nimiž komunikoval, jsou členy Al-Káidy.
Spojené státy však dlouhodobě tvrdí, že podle mezinárodního válečného práva mohou zadržovat osoby bez soudu po nekonečně dlouhou dobu. Parachův syn byl rovněž zatčen na základě obvinění, že několik měsíců před otcovým zatčením pomáhal podezřelým militantům dostat se do USA prostřednictvím falešných dokumentů.
Federální soud v New Yorku ho v roce 2005 odsoudil ke 30 letům vězení, soudce však v březnu 2020 svědecké výpovědi zamítl.
Skupina pro lidská práva Reprieve, která pomáhala pracovat na Parachově případu, se po jeho sobotním propuštění vyjádřila takto: „Saifulláh se vrací ke své rodině jako vetchý stařec, který jim byl odebrán v rozkvětu života. Tuto nespravedlnost nelze nikdy napravit.“
Zdroj: economy.pk