Dozorčí rada San Francisca tento týden odhlasovala možnost použít policii smrtící, dálkově ovládané roboty v určitých situacích, kdy „hrozí riziko ztráty života příslušníků veřejnosti nebo policistů a převažuje nad jakoukoli jinou možností použití síly, kterou má SFPD k dispozici“. (Foto: Twitter)
V hlasování 8-3 po zasedání, které jeden z obhájců občanských svobod popsal jako „neřízené“, se komise dohodla, že policii tuto možnost poskytne navzdory silným námitkám ze strany skupin pro občanské svobody a policejní dohled, píše agentura AP.
Podle odpůrců by tento úřad vedl k další militarizaci policejních sil, které jsou již nyní příliš agresivní vůči chudým a menšinovým komunitám.
Dozorčí Connie Chanová, členka výboru, který návrh postoupil celé radě, uvedla, že chápe obavy z použití síly, ale že „podle státního práva jsme povinni použití tohoto vybavení schválit. Takže jsme tady a rozhodně to není jednoduchá diskuse“.
Kdy tedy může policie roboty nasadit? Jak poznamenává Matthew Guariglia z EFF; „Roboty uvedené v tomto oddíle se nesmí používat mimo výcvik a simulace, zadržení zločinců, kritické incidenty, naléhavé okolnosti, výkon soudního příkazu nebo při posuzování podezřelých zařízení.“
A kdy může být aktivován režim zabití? „Roboti budou použiti jako možnost použití smrtící síly pouze v případě, že [1] hrozí bezprostřední riziko ztráty života příslušníků veřejnosti nebo policistů a [2] policisté nemohou hrozbu potlačit po použití alternativních možností použití síly nebo možností deeskalační taktiky, **nebo** dospějí k závěru, že po vyhodnocení alternativních možností použití síly nebo deeskalační taktiky nebudou schopni hrozbu potlačit. Pouze velitel policie, zástupce velitele nebo zástupce velitele speciálních operací může povolit použití robotických možností smrtící síly.“
Jak Guariglia dále poznamenává; „Nebo“ v těchto zásadách (zvýraznění přidáno) dělá hodně práce. Policie může použít smrtící sílu po „vyhodnocení alternativních možností použití síly nebo deeskalačních taktik“, což znamená, že je nemusí skutečně vyzkoušet, než někoho na dálku zabije robotem připoutaným bombou. Dozorčí rada Hillary Ronenová navrhla pozměňovací návrh, který by vyžadoval, aby policie tyto možnosti, které nejsou smrtící, skutečně vyzkoušela, ale rada jej zamítla.
Několik nejdůležitějších momentů z úterního „neřízeného“ zasedání.
If you have concerns about giving police authority to use lethally armed robots, you must just be a cop hater. pic.twitter.com/xrNzyT6KTx
— william neuheisel is at @[email protected] (@wneuheisel) November 30, 2022
"I feel like I'm taking cRaZy pills!" pic.twitter.com/pzxXIO4msV
— william neuheisel is at @[email protected] (@wneuheisel) December 1, 2022
Jak dodává Guariglia:
Většina představenstva se nezabývala mnoha způsoby, jakými policie v posledních desetiletích používala a zneužívala technologie, vojenské vybavení a smrtící sílu. Zdá se, že věří, že policie nasadí tento typ technologie jen v naprosto nejnutnějších případech, ale to se v zásadách neříká. Ignorují nevinné kolemjdoucí a neozbrojené lidi, které již policie zabila za použití jiných forem smrtící síly určených pouze k použití za bezvýchodných okolností. Nevzali v úvahu militarizaci policejní reakce na protesty, například na demonstraci v Minneapolisu s dohledem dronu dravce nad hlavou.
Více prostřednictvím EFF:
Faktem je, že policejní technika neustále zažívá mission creep – což znamená, že vybavení vyhrazené pouze pro specifické nebo extrémní okolnosti se nakonec používá stále častěji každodenním nebo příležitostným způsobem. To je důvod, proč prezident Barack Obama v roce 2015 zrušil program 1033 ministerstva obrany, v jehož rámci bylo místním policejním sborům rozdáváno vojenské vybavení. Řekl tehdy, že policie musí „přijmout spíše strážcovské než válečnické myšlení, aby si vybudovala důvěru a legitimitu jak v rámci agentur, tak u veřejnosti“.
Dozorce Rafael Mandleman očerňoval odpůrce robotů s bombami jako „antipolicisty“ a nespravedlivě zpochybňoval profesionalitu našich přátel z jiných skupin pro občanská práva. Nesmysl. My se jen ptáme, proč policie nové technologie potřebuje a za jakých okolností by byly skutečně užitečné. To je ozvěna nedávné debaty, v níž rada dozorčích orgánů umožnila policii získat živý přístup k soukromým bezpečnostním kamerám, aniž by existoval reálný scénář, v němž by to zabránilo zločinu. Od rady, která v roce 2019 učinila ze San Francisca první obec ve Spojených státech, která zakázala policii používat rozpoznávání obličejů, je to zklamání.
Zdroj: eff.org