• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Peruánský prezident zadržen policií po impeachmentu a „převratu“

    7-12-2022 AC24 86 601 slov zprávy
     

    To by nám mělo odpovědět na otázku, na čí straně je místní armáda/politika. (Foto: Flickr)

    • PERUÁNSKÁ POLICIE ZADRŽELA PREZIDENTA PEDRA CASTILLA: COMERCIO
    • PERUÁNSKÝ KONGRES SCHVÁLIL OBŽALOBU PREZIDENTA PEDRA CASTILLA
    • VICEPREZIDENT PERU NA TWITTERU ODMÍTÁ CASTILLOVO ROZHODNUTÍ „SPÁCHAT ROZPAD ÚSTAVNÍHO POŘÁDKU UZAVŘENÍM KONGRESU“.

    Ukazuje se, že USA nejsou jedinou banánovou republikou: peruánský prezident Pedro Castillo před několika okamžiky oznámil rozpuštění kongresu a vyhlásil parlamentní volby k vypracování nové ústavy několik hodin před debatou o impeachmentu, čímž značně vystupňoval politickou krizi a ohrozil demokracii v této latinskoamerické zemi.

    „Přijali jsme rozhodnutí o ustavení výjimečné vlády směřující k obnovení právního státu a demokracie,“ uvedl Castillo ve středečním televizním projevu a dodal, že nastupující kongres vypracuje novou ústavu do devíti měsíců. „Ode dneška až do ustavení nového kongresu budeme vládnout prostřednictvím dekretů.“

    Castillův krok se setkal s celonárodními protesty a pobouřením peruánského ústavního soudu, který rozpuštění kongresu označil za puč a prohlásil, že Castillo již není prezidentem. Mezitím Kongres – který zřejmě nedostal zprávu o tom, že byl rozpuštěn – zahájil zasedání o Castillově impeachmentu předčasně a s největší pravděpodobností bude hlasovat o odvolání prezidenta.

    Kromě toho peruánský viceprezident Boluarte Castillův „puč“ odmítl, zatímco generální prokurátor země prohlásil, že na Castilla podá trestní oznámení.

    Castillo mezitím také oznámil zákaz vycházení a „reorganizaci“ peruánské justice včetně nejvyšších soudů a zároveň se zavázal respektovat soukromé vlastnictví a svobodu podnikání. Prezident rovněž uvedl, že všechny nelegální zbraně v držení Peruánců musí být do 72 hodin odevzdány zpět policii.

    Castillův nečekaný krok přišel v době, kdy se kongres chystal projednat třetí pokus o jeho impeachment poté, co se ho dvakrát nepodařilo zbavit moci. Prezident má se zákonodárci od počátku své vlády v červenci 2021 bouřlivé vztahy, přesto hrozí, že toto opatření vyvolá odpor, protože bude zpochybněna jeho zákonnost. Náznak toho přišel záhy po Castillově projevu, když ministr financí Kurt Burneo, ministr zahraničí Cesar Landa a ministr spravedlnosti Felix Chero předložili své rezignace.

    Tento krok vyvolal vzpomínky na rozhodnutí bývalého vůdce Alberta Fujimoriho z roku 1992 rozpustit kongres. Tehdy ho podpořili jeho ministři a armáda.

    A stejně jako tehdy bude nakonec záležet na tom, kdo armádu ovládne.

    Jisté je, že jak řekl Rodolfo Rojas, partner politické poradenské skupiny Sequoia se sídlem v Limě, „postoj armády k této věci bude v příštích hodinách rozhodující. Pokud Castilla podpoří, může se dočasně udržet u moci, ale pokud ne, padne“.

    Co rozhodne o tom, koho armáda podpoří? Samozřejmě proč peníze: ten, kdo jich odevzdá více, zůstane poté u moci.

    Peruánský sol se po oznámení propadl vůči dolaru až o 1,7 %, což je největší mezidenní pokles od července loňského roku. Dluhopisy denominované v dolarech patřily k nejhorším na rozvíjejících se trzích, přičemž národní dluhopis století se po zprávě propadl o 1,3 centu na 60 centů za dolar. Peruánský benchmarkový akciový index klesl o 2,4 % na nejnižší hodnotu za více než měsíc.

    Pro ty, které to zajímá, USA nestojí na straně Castilla, přestože by rád zabavil všechny domácí zbraně. Brian Nichols, náměstek amerického ministra zahraničí pro záležitosti západní polokoule, uvedl, že USA „kategoricky“ odmítají jakékoli Castillovy kroky, které by bránily Kongresu ve výkonu jeho mandátu.

    „Důrazně vyzýváme prezidenta Castilla, aby zvrátil svůj pokus o zrušení Kongresu a umožnil fungování peruánských demokratických institucí tak, jak je uvedeno v peruánské ústavě,“ uvedl v prohlášení Nichols, nejvyšší diplomat zaměřený na Latinskou Ameriku. „Toto rozpuštění je zcela nezákonné,“ uvedl politický analytik Andrea Moncada.

    Bývalý prezident Ollanta Humala prohlásil, že Castillovo prohlášení se podobá prohlášení diktátora a že by měl být zadržen. Vyzval ozbrojené síly, aby se postavily na správnou stranu ústavy.

    „Mělo by se stát to, že Castillo by měl být zadržen, protože překročil zákon,“ řekl Humala.

    Zdroj: zerohedge.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑