Číňané jsou zapojeni do procesu vytěsňování monopolu US dolaru. Zbavují se svých US pokladničních poukázek, hromadí zlaté rezervy a otevírají regionální distribuční banky pro své vlastní národní měny. To jim umožní snadnější přístup na kapitálové trhy a odstíní je to od finančních manipulací Washingtonu a Wall Streetu.
Ve strachu před zastíněním US dolaru a Bretton Woodského systému soupeřící finanční architekturou zareagovaly US pokusem poškodit čínské trhy a zvednout hodnotu čínské měny. Čína odpověděla regulacemi trhu a pak kvantitativním ulehčováním své měny, aby udržela nízké ceny čínského průmyslového zboží a exportu.
Kvantitativní ulehčování Pekingu je reakci čili odpovědí na finanční manipulaci Washingtonu a Wall Streetu. Washington si navíc nikdy nemyslel, že Číňané zareagují zbavováním se US pokladničních poukázek. Místo aby investoři hysterčili kvůli čínské ekonomice, „měli by soustředit pozornost na nadcházející kolaps US dolaru,“ varoval jeden US ekonom (Peter Schiff). Schiffův hlas je jedním z mnoha analytiků, co říkají, že povídačky o stagnaci čínské ekonomiky jsou přehnané a ve špatném duchu.
Finanční válka proti Číně a Rusku: Americká válka proti „Společenství údělu“
Jelikož Čína s Ruskem mění finanční architekturu světa, je US dolar jako jedna ze zbraní, kterou má Washington k dispozici, postupně neutralizován. I monopol washingtonského Bretton Woodského systému formovaného Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Světovou bankou je přímo zpochybňován. Ač BRICS nepředstavují alternativu k neoliberální ekonomice, tak jejich Nová rozvojová banka (NDB) a pekingská Asijská banka pro investice do infrastruktur (AIIB) zpochybňují Bretton Woodský systém konkurující finanční strukturou.
US impérium si je vědomo kroků směřujících ke zřízení konkurenčního finančního řádu. Tvůrci politik ve washingtonském okruhu, Pentagon a Wall Street sledovali ty dva summity BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci v ruském městě Ufa s obavami. Do toho okamžiku vedli informační, propagandistickou, energetickou, finančně tržní a měnovou válku i obecně ekonomickou válku jen proti Ruské federaci. Po Ufě rozšířili válku na finančních trzích a v ekonomice i proti Číně.
I banky a vlády Evropské unie uvažují o vyzkoušení použití čínské národní měny renminbi / yuanu jako rezervní měny. Bylo tomu tak kvůli atraktivitě a stabilitě renminbi jako měny. To Washington a Wall Street znepokojilo a bylo to jedním z faktorů, který vedl k rozšíření měnové a finanční války vedené proti Rusku i na Čínu.
US za využití spekulace jako psychologické zbraně a pomůcky k manipulaci trhu rozpoutaly proti Číně finanční úder. Dělo se to přes pokus potopit a rozdrtit čínský akciový trh poškodit důvěru investorů v čínskou ekonomiku a její akcie. Peking však reagoval rychle uvalením kontrol na stahování investic. Tím zabránil efektu sněhové koule u výprodeje akcií a zbavil US finanční bombu roznětky.
Jelikož začala cena renminbi růst, začal Peking s kvantitativním uvolňováním, aby devalvoval svou národní měnu jako prostředek k udržení exportního obchodu. US Kongres a Bílý dům začaly s hlasitými námitkami. Obvinili Čínu z finanční manipulace a požadovaly, aby Peking nedělal k úpravě hodnoty renminbi nic. Ten spolek washingtonského okruhu chtěl, aby Čína nechala hodnotu renminbi růst jako prostředek rozvratu čínské ekonomiky a trhu.
Čínský drak vrací úder: Peking likviduje své US dluhopisy
Zatlač na Čínu a ta zatlačí zpátky. Ty čínské babky (čili přesněji řečen renminbi / yuan) by se nezastavily, kdyby Peking nezavedl regulaci. Čína přistoupila ke krokům, které Wall Street šokovaly a zvedly Washington do střehu.
Spolu s tím, jak US finanční instituce začaly zkoušet poškozovat důvěru investorů v Čínu psychologickými taktikami tvrzením, že čínská ekonomika se zadrhává a že čínský trh je ve volném pádu, oznámil Peking, že během jediného měsíce nakoupil 600 tun zlata a Lidová banka Číny se zbavila více než 17 miliard US dolarů ze zahraničních měnových rezerv. Čínské rezervy zahraničních měn – s vyloučením cizích rezerv Zvláštních administrativních regionů Hong Kong a Makao – byly v květnu 2015 3,71 bilionů (37 111 430 milionů) US dolarů. Ty do června spadly na 3,69 bilionů (36 938 380 milionů) US dolarů.
Web o finančních trzích Zero Hedge, který tento vývoj sledoval, vysvětlil, co objevil, že se děje: „Položili jsme potom čínskou výměnu měnových rezerv vedle celkové držby Pokladničních poukázek Čínou a jejím ‚anonymním‘ zámořským dealerem Euroclear (čili ‚Belgie‘) tak, jak byly zveřejněny TIC, a zjistili jsme dramatický vztah, který se poprvé objevil v květnu a přetrvával – konkrétně, že téměř celý rozdíl v čínských měnových rezervách pocházel od držby US pokladničních poukázek Čínou.
Podstata byla v tom, že čínské US dluhopisy se „agresivně rozprodávaly zatím v roce 2015 v rozsahu 107 miliard $.“ Zero Hedge sledováním čínských finančních transakcí v Belgii ve skutečnosti vypočítal, že se Peking zbavil 143 miliard US dolarů za tři měsíce. O několik měsíců později v srpnu se Číňané zbavili 100 miliard US dolarů v US pokladničních poukázkách za pouhé dva týdny.
O den později 27. srpna potvrdil Bloomberg to, na co přišel už Zero Hedge. Zpráva Bloomberg to vysvětlovala následovně: „Lidová banka Číny se zbavuje dolarů a nakupuje yuany, aby podpořila směnný kurz, což je politika, která přispěla k poklesu rezerv zahraničních měn o 315 miliard $ během posledních 12 měsíců. Stoh 3,65 bilionů $ bude ve zbytku roku 2015 kvůli intervencím padat měsíčně asi o 40 miliard $, uvádí medián odhadu průzkumu Bloomberg.“
Ač Bloomberg zdůrazňoval, že Číňané US dolarů využívají k nákupu své vlastní národní měny, tak se letmo zmínil: „Strategicky bylo nejspíš záměrem Číny vyčíhat si správný okamžik k odlehčení od svého nadměrného nahromadění US pokladničních poukázek,“ když citoval ekonoma z Reorient Financial Markets Limited v Hong Kongu.
Zastínění US dolaru čínským renminbi.
Wall Streetu by měly děla starosti ekonomické problémy doma v US, místo aby se pokoušel podvracet Čínu. Povídání o zpomalení čínské ekonomiky je částečně odvracením pozornosti. Odvádí to pozornost od úpadku v US a je to zamýšleno jako snaha Washingtonu a Wall Streetu o nadvládu nad Pekingem. Avšak Číňané kráčí nezastrašeni stále dál.
Peking si v dubnu 2015 vybral Katar jako své první clearingové středisko na Středním východě a v Severní Africe pro regionální měnové trhy. Názvem tohoto clearingového střediska je Quatar Renminbi Centre. To bude obcházet US finanční struktury a poskytovat větší přístup k ropě a zemnímu plynu ze Středního východu a Severní Afriky pro Čínskou lidovou republiku.
Navzdory přáním Wall Streetu a Washingtonu postupuje Hedvábný světový řád vpřed.
Mahdi Darius NAZEMROAYA | 30.08.2015 | 00:00