Přípravy na lyžařskou sezónu by vlastně měly probíhat po celý rok, během něhož systematicky pečujeme o fyzickou kondici svého těla. (Foto: Flickr)
Pokud však nejsme aktivní denně, začněme s tréninkem správných částí těla několik měsíců před odjezdem. Také si pořiďme vhodné lyžařské oblečení a výbavu. Napovíme vám, jak se na lyžařskou sezónu připravit.
Lyžařská sezóna nebude příjemná a rozhodně nás nepřivede do výšin technických dovedností, pokud na ni nepřipravíme celé tělo. To je důležité zejména v případě, pokud pravidelně nesportujeme a vedeme sedavý způsob života. Vynechání kondiční přípravy může být velmi nebezpečné: může vést ke zraněním, úrazům a přetížení. Může dojít k natažení nebo natržení svalů, a dokonce i ke zlomeninám. Netrénované tělo je navíc náchylnější ke zranění a nepřipravené plíce vám dlouhé lyžování na sjezdovce nedovolí.
Během jízdy na lyžích nebo na snowboardu se aktivují celé skupiny svalů a kloubů. Proto bychom měli pečovat o svaly na: nohou, v oblasti pánve, břiše, ramenním pletenci, pažích a o vzpřimovače trupu; a klouby: hlezenní, kolenní a kyčelní.
Jak by měl vypadat a jak dlouho by měl trvat trénink před lyžařskou sezónou? Série cviků v týdnu před odjezdem nestačí. A pokud bude příliš intenzivní, přetížíme tělo a nebudeme schopni lyžovat. S kondiční přípravou je nejlepší začít několik měsíců předem. Minimální doba jsou zhruba 3 měsíce s frekvencí cvičení 3 krát týdně (2 týdny před sezónou je vhodné tuto frekvenci zvýšit na 4-5 krát týdně). Cvičení by se mělo skládat z rozcvičky, kardio tréninku, sérií cviků na vybrané partie a aerobního tréninku pro zlepšení kondice.
Tělo vytrénované, organismus připravený na zdokonalování dovedností na svahu. Nyní je čas vybrat správné lyžařské oblečení, které zajistí dostatečný tepelný komfort. Bylo zjištěno, že pro dosažení nejlepšího efektu při tréninku je optimální teplota 37°C. Pro její udržení za každých podmínek – jak během aktivity, tak i odpočinku – je nutno oblékat se vrstvami a volit funkční oblečení určené pro lyžování. Stojí za to zvolit značky, které se na tento typ oblečení specializují, např. Peak Performance, Descente, Perfect Moment či Rossignol.
První vrstvou těsně u těla bude termoprádlo, jehož úkolem je především dobře odvádět vlhkost, větrat a zajišťovat tepelný komfort. Využít lze rovněž efekt komprese svalů pro zlepšení výkonnosti a efektivity tréninku. Nejkvalitnější termoaktivní prádlo – od trenýrek a podprsenek až po legíny, trička a dlouhé rukávy – je vyrobeno z lehké, na dotek příjemné a hygienické merino vlny nebo technické pleteniny, která byla vylepšena o nejmodernější technologie pro konstrukce oděvů tohoto typu.
Podobně bychom měli postupovat i při volbě střední vrstvy: nejlepší je volit přírodní vlnu s vynikajícími tepelnými vlastnostmi nebo funkční pleteniny. Díky tomu budou mikina nebo svetr tenké, ale dobře nás zahřejí při odpočinku i sjezdu.
Nezbytnou součástí výbavy každého lyžaře a snowboardisty je sada skládající se z lyžařských kalhot a lyžařské bundy. Jedná se o oděvy pro speciální účely, které se od běžných oděvů tohoto typu liší dalšími funkcemi a materiálem, který chrání před vodou, mrazem a větrem. Kvalitní dámské a pánské lyžařské bundy jsou vybaveny vnitřním sněhovým pásem, dodatečnými manžetami s otvorem na palec, ventilačním systémem a užitečnými kapsami, např. na skipas. Pánské a dámské lyžařské kalhoty neomezují v pohybu a chrání před vniknutím sněhu. Mají dodatečnou manžetu, která se nasazuje na boty.
Potěšení z pobytu na sjezdovce a naše bezpečnost mohou záviset také na výběru správného příslušenství. Hodí se čepice (nezapomeňte zkontrolovat, zda dobře sedí pod helmou) a šála nebo nákrčník z přírodní vlny, a vyztužené lyžařské rukavice. Kromě toho také dobře padnoucí helma a brýle na sjezdovku, a polarizační sluneční brýle po jízdě.
Příprava musí nezbytně zahrnovat také vybavení. Před každou sezónou je nutno lyže nebo snowboard podrobit údržbě, a to samostatně nebo se obrátit na servis. Obzvláště důležité je zkontrolovat stav tzv. skluznice, čili celého povrchu, který je v kontaktu se sněhem. Úbytky je nutno doplnit a povrch promazat. Nezbytné je rovněž broušení hran a nastavení vázání. Před odjezdem je vhodné zkontrolovat, zda jsou v dobrém stavu i lyžařské boty.
Komerční sdělelní.