Stále více faktů vypovídá o tom, že Rusko začalo vojensky pomáhat Syrské arabské republice v jejím boji s teroristickými skupinami. Důkazem jsou množící se snímky vojenské techniky, která se do Sýrie dostala s největší pravděpodobností teprve v posledních několika měsících či týdnech.
Tento vývoj je patrně důsledkem dění na mezinárodněpolitickém poli a může mít podstatný vliv na další vývoj syrského konfliktu. Syrská arabská armáda (SAA) dostává od Ruska nejen klíčové taktické informace v podobě satelitních snímků pozic a pohybu teroristických skupin, ale také vybavení a výzbroj, která již byla prokazatelně nasazena v boji.
V oblasti vzdušného průzkumu jsou zásadní dodávky bezpilotních letadel. V červenci letošního roku se objevily záběry ruského přístroje Eleron-3SV a dalšího zatím neidentifikovaného typu, který měla sestřelit jedna z islamistických skupin v horském regionu Džabal al-Akrad.
Mobilitu syrských jednotek výrazně zvyšují moderní a velmi schopné ruské terénní automobily GAZ-2975 Tigr. Alespoň podle záběrů, které se na počátku letošního roku objevily na sociálních sítích.
Syrské jednotky v průběhu čtyř let trvající války dokázaly vytvořit řadu taktik použití těžké techniky, která původně vůbec nebyla určena k protiteroristickým operacím či k nasazení v husté zástavbě. Řeč je například o tancích T-72, bojových vozidlech pěchoty BMP-1 a BMP-2 či o legendárním protiletadlovém rychlopalném čtyřkanónu ZSU-23-4 Šilka, jejichž praktické použití v boji proti teroristům dovedla syrská armáda k neočekávané dokonalosti. Teroristické nájezdy však syrskou armádu, po desítky let připravovanou na otevřený regulérní střet s Izraelem, zastihly nedostatečně vybavenou k zajištění vysokého stupně mobility, klíčového pro boj s terorismem. A právě to by mohly ruské Tigry pomoci změnit.
Mobilitu, ochranu a současně dostatečnou palebnou sílu pak představují modernizované ruské obrněné transportéry BTR-82A. Záběry ruských obrněnců v ulicích syrské Latakie se objevily už loni na jaře. Tehdy však šlo o původní transportéry BTR-80 ze stavu ruské armády, jejichž dodávka byla pravděpodobně součástí dohody o likvidací syrského chemického arzenálu.
V druhé polovině srpna letošního roku se pak objevilo video zachycující mj. bojové použití nove modifikace BTR-82A v Sýrii. Modernizovaná verze se oproti BTR-80 vyznačuje celou řadou vylepšení, včetně účinnějšího pancéřování, výkonnější pohonné jednotky, moderního přístrojového vybavení a zejména vyšší palebnou silou v podobě 30mm kanónu 2A72.
Dlužno podotknout, že samotné uvedené příklady ruské vojenské pomoci Sýrii tuto donedávna ještě dobře fungující a poměrně prosperující zemi nespasí. Jsou však jasným znamením zesilující podpory Sýrie ze strany Ruské federace a věcným protiargumentem „mainstreamovému trollingu“, jenž pravidelně dezinformuje o ztrátě důvěry syrského vedení v Rusku.
Zdroj: www.eurasia24.cz