• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko dodá Íránu 24 moderních stíhaček Suchoj

    7-1-2023 AC24 57 505 slov zprávy
     

    Počínaje týdnem se v regionálních médiích na Blízkém východě, včetně íránských a izraelských zpravodajských zdrojů, začaly objevovat zprávy, že Rusko brzy dodá Islámské republice desítky stíhacích letounů Suchoj Su-35. Izraelské zprávy se při tomto tvrzení dokonce odvolávají na „představitele západních zpravodajských služeb“. (Foto: Flickr)

    Íránský státní úřad Tasnim před několika dny napsal, že „Írán brzy obdrží 24 dvoumotorových supermanévrovatelných stíhacích letounů čtvrté generace, které se používají především pro mise vzdušné převahy“, což se zdá být určitým stupněm potvrzení.

    Státní výstup poznamenal, že Íránu se již léta nedaří získat žádné nové letadlo z vnějších zemí a naposledy byly letouny převedeny z Ruska v 90. letech minulého století.

    Deník The Times of Israel nedávno s odvoláním na televizní stanici Channel 12 uvedl také následující informace:

    Zpráva kanálu 12 uvádí, že dohoda by mohla zahrnovat až 24 letounů, které byly původně určeny pro Egypt a jejichž nákup zmařily Spojené státy.

    Moskva tak hledala nového potenciálního kupce, kterého údajně našla v Teheránu. Zpráva přichází poté, co íránská média v září uvedla, že Teherán takový nákup zvažuje.

    Zpravodajské služby naznačily, že íránští piloti již letouny používají k výcviku, uvedla zpráva bez bližších podrobností.

    Ve všech těchto zprávách jsou zdroje anonymní, a tudíž poněkud pochybné, vzhledem k tomu, že i íránská státní média se odvolávají na „zprávy tvrdí…“. Nicméně skutečnost, že státní média uvádějí titulky o získání letounů Suchoj Su-35, je přesto nesmírně významná.

    Mohlo by to znamenat, že Teherán a Moskva jsou přinejmenším v počáteční fázi jednání o takovém transferu. To by naznačovalo, že jejich prohloubené vojenské vazby, které se projevily během války na Ukrajině a které jsou z velké části založeny na tom, že Írán kontroverzně dodává své bezpilotní letouny „Kamikaze“, které ruská armáda na Ukrajině používala, jdou i opačným směrem, pokud jde o dodavatelský řetězec v oblasti obrany.

    Ve čtvrtek si časopis Forbes položil otázku: Kdo bude tyto sofistikované a pokročilé stíhačky provozovat, pokud je získá? Pravděpodobně by se jednalo o významný výcvikový program řízený Ruskem…

    IRGC-AF nikdy neprovozovala pokročilejší letouny, než jsou ony letité sovětské útočné letouny Su-22 Fitter nebo Su-25 Frogfoot – bývalé irácké válečné letouny, které v roce 1991 uprchly z operace Pouštní bouře do Íránu a Teherán je okamžitě zabavil. IRGC-AF vrátila letouny Su-25 do Iráku v polovině roku 2014, aby pomohly Bagdádu odvrátit hrozbu, kterou představuje řádění skupiny Islámský stát (ISIS).

    Forbes další přehledy stárnoucích letounů íránského letectva: „Kromě nákupu stíhaček Chengdu F-7 z Číny v 80. letech 20. století uskutečnil Írán po roce 1979 pouze jeden významný nákup stíhacích letounů, a to v roce 1990, kdy pro IRIAF nakoupil ze Sovětského svazu stíhačky MiG-29 Fulcrum a bombardéry Su-24 Fencer.“

    Při jakémkoli transferu pokročilých stíhaček tak mohlo dojít k ojedinělému případu, kdy ruští poradci cvičili piloty IRGC. Mezitím USA a Velká Británie pokračují ve zpřísňování sankcí vůči íránskému obrannému výrobnímu sektoru, zejména ve světle dodávek bezpilotních letounů, které zřejmě pokračují v souvislosti s válkou na Ukrajině.

    Zdroj: tasnimnews.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑