Poradce FDA říká, že mladí a zdraví lidé by neměli dostávat nejnovější COVID Boosters
Poradce Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv zpochybňuje, že by mladí a zdraví lidé měli dostávat nové očkovací látky COVID-19. Tvrdí, že by se tyto očkovací látky měly používat pro starší osoby.
„Domnívám se, že bychom se měli přestat snažit předcházet všem symptomatickým infekcím u zdravých, mladých lidí tím, že je budeme posilovat vakcínami obsahujícími mRNA z kmenů, které mohou za několik měsíců vymizet,“ napsal 11. ledna v časopise New England Journal of Medicine Dr. Paul A. Offit, poradce FDA pro vakcíny a profesor pediatrie v dětské nemocnici ve Filadelfii.
Ve svém článku Offit citoval dvě studie, které naznačují, že bivalentní posilovací vakcíny, které jsou zaměřeny na původní kmen COVID-19 a dvě subvarianty Omicron BA.4 a BA. 5, „nevyvolávají lepší imunitní reakce“.
„Proč strategie významného zvýšení neutralizačních protilátek proti BA.4 a BA.5 pomocí bivalentní vakcíny selhala?“ ptal se. „Nejpravděpodobnějším vysvětlením je imprinting. Imunitní systém lidí očkovaných bivalentní vakcínou, z nichž všichni byli předtím očkováni, byl připraven reagovat na předpotopní kmen SARS-CoV-2. V případě, že se jedná o bivalentní vakcínu, byl imunitní systém připraven reagovat na předpotopní kmen. Pravděpodobně tedy reagovali spíše na epitopy společné kmenům BA.4 a BA.5 a kmenu předků než na nové epitopy kmenů BA.4 a BA.5.“
Offit poznamenal, že na základě těchto studií „má posilovací dávka bivalentní vakcíny pravděpodobně podobný účinek jako posilovací dávka monovalentní vakcíny“, ale zdůraznil, že „posilovací dávka je pravděpodobně nejlépe vyhrazena pro osoby, které budou s největší pravděpodobností potřebovat ochranu před závažným onemocněním“.
Jiný lékař zřejmě souhlasil s Offitovými závěry ohledně „imprintingu“. Dr. Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johnse Hopkinse, řekl pro U.S. News, že „je možné, že imunitní systém lidí je natolik nastaven na reakci na bílkovinu s hrotem předků, že přeformulovaná posilovací vakcína není schopna plně stimulovat imunitní systém, protože byl „otisknut“ původní verzí viru“.
Údaje a studie ukázaly, že starší dospělí a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou nejvíce ohroženi vznikem závažných příznaků viru COVID-19, hospitalizací a úmrtím. Naproti tomu u dětí se od počátku pandemie dlouhodobě ukazuje nejnižší pravděpodobnost úmrtí, hospitalizace nebo rozvoje závažných příznaků.
Jak Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), tak Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvedly, že všichni starší 6 měsíců by měli dostat aktualizovanou posilovací vakcínu nejméně dva měsíce po poslední dávce vakcíny. Bivalentní boostery byly povoleny v rámci mimořádného použití pro děti ve věku od 6 měsíců do 4 let 9. prosince.
Podle CDC zatím aktualizované boostery obdržel malý počet Američanů. Ke 4. lednu dostalo bivalentní očkování přibližně 15 % osob ve věku 5 let a starších, zatímco přibližně 38 % dospělých ve věku 65 let a starších.
Ze stejných údajů CDC také vyplývá, že od zavedení vakcíny COVID-19 před dvěma lety dostalo alespoň jednu dávku této vakcíny přibližně 80,9 procenta všech Američanů, přičemž 69 procent dokončilo první, „primární sérii“.
Na Offitův článek tento týden reagovala mluvčí FDA Abigail Capobianco, která pro NBC News uvedla, že Offit ke svým závěrům údajně použil „selektivní“ údaje a že „jsme pevně přesvědčeni, že souhrn dostupných důkazů nadále podporuje používání těchto vakcín ve všech věkových skupinách“.
Zdroj: theepochtimes.com