• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pedofilní skandál francouzských vojáků otřásl OSN

    18-1-2023 AC24 75 529 slov zprávy
     

    Francouzští vojáci údajně požadovali sex od hladovějících dětí v africkém uprchlickém táboře. (Foto: Flickr)

    Přestože byla OSN informována, zůstala přibližně rok nečinná. Nyní podniká kroky proti těm, kteří skandál zveřejnili.

    Obvinění jsou závažná: francouzští vojáci údajně od roku 2013 až možná do letošního roku vymáhali sex od hladovějících dětí. Vojáci byli nasazeni jako pomocné jednotky v uprchlickém táboře v Bangui ve Středoafrické republice.

    Přestože byla obvinění nahlášena brzy, vyšetřování se nezdařilo: Uvízly v byrokratických mlýnech Komise OSN pro lidská práva (UNHCHR) a francouzských úřadů.

    Když vysoce postavený pracovník UNHCHR Anders Kompass předal obvinění francouzské vládě, aby si vynutila vyšetřování, byl to začátek konce jeho kariéry: začátkem března byl tento whistleblower požádán svou nadřízenou Flavií Pansieriovou, zástupkyní vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby rezignoval. Když odmítl, byl suspendován.

    Kompass byl frustrován tím, jak jeho vlastní organizace řešila tento problém. Tuto informaci předal, protože předpokládal, že ani UNHCHR, ani velitelé francouzských jednotek na místě s případným pokračujícím zneužíváním nic neudělají. Téměř rok po jeho neoprávněném zveřejnění informací se nyní ukazuje, že měl naprostou pravdu.

    To, co zůstalo rok nezveřejněno, je závažné. Poté, co pracovníci OSN v uprchlickém táboře v Bangui opakovaně slyšeli o údajných případech zneužívání, které bezvýsledně nahlásili, začali mezi 19. květnem a 24. červnem 2014 shromažďovat svědecké výpovědi.

    Čtrnáct dětí ve věku od 8 do 15 let humanitárním pracovníkům řeklo, že francouzští vojáci po nich výměnou za jídlo, lahve s pitnou vodou a peníze požadovali orální a anální sex. Pracovníci zaznamenali 14 případů vynuceného orálního sexu, z nichž některé byly opakované, a dva případy análního sexu. Sedmkrát byly děti „zaplaceny“ jídlem, šestkrát dostaly peníze, v osmi případech vůbec nic.

    Děti dokázaly popsat deset údajných pachatelů a znaly i jména šesti dalších.

    Ne všechny děti v rozhovorech našly správná slova pro to, co jim vojáci udělali – musely to přepsat. Někteří z nejmladších si neuvědomovali, co se s nimi během zneužívání děje. Jeden chlapec uvedl, že si to uvědomil, až když ho matka zbila za „zlo“, o kterém jí vyprávěl.

    Když se nic nedělo ani několik týdnů poté, co humanitární pracovníci nahlásili obvinění do Ženevy, jejich nadřízený Anders Kompass jednal z vlastní iniciativy.

    Pro OSN je údajně Kompassovo suspendování čistě disciplinární záležitostí. Byl suspendován za nedodržování hierarchických pravidel. Kromě toho při předávání informací dostatečně neanonymizoval jména nezletilých svědků, což je „závažné porušení protokolu“.

    Případ nyní staví do pozice místopředsedkyně UNHCHR Flavii Pansieri. Dne 26. března se v interním a důvěrném prohlášení omluvila za to, že obvinění proti francouzským vojákům dosud neprošetřila: až do začátku března byla sama „rozptýlena jinými záležitostmi, včetně rozpočtových škrtů“. Navíc se domnívala, že „Francouzi“ tato obvinění sledují.

    V polovině týdne Francouzi popřeli, že by vyšetřování údajných pachatelů protahovali. Podle pařížské generální prokuratury poskytla UNHCHR informace potřebné k ověření obvinění až 29. dubna 2015.

    „Nikdo z velení,“ shrnula v polovině týdne Beatrice Edwardsová z neziskové organizace Government Accountability Project, „neudělal nic, dokud to neudělal Kompass. Dokumentovali, pozorovali a podávali zprávy, přestože zneužívání bylo ohavné a pokračovalo.“

    Příslušná reakce byla byrokraticky znemožněna.

    Jen několik týdnů poté, co Kompass tyto informace předal, se v Bangui objevili francouzští vyšetřovatelé, aby tato obvinění prošetřili. Vojáci OSN jim však přístup do uprchlického tábora odepřeli.

    Zdroj: spiegel.de

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑