• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vyzbrojíme sebe, nebo Ukrajinu, šokoval americký ministr

    20-1-2023 AC24 144 483 slov zprávy
     

    Vedoucí představitel amerického námořnictva připustil, že otázka snižujících se amerických zbrojních zásob ve spěchu s vyzbrojováním Ukrajiny, která nyní činí více než 100 miliard dolarů obranné pomoci a počítá se, je natolik vážná, že přijdou některá těžká bezprecedentní rozhodnutí, což tento týden šokovalo skupinu novinářů. (Foto: US Navy)

    Ministr námořnictva Carlos Del Toro ve středu před konferencí o námořní válce v Arlingtonu ve Virginii přiznal, že USA by během příštích šesti měsíců mohly stát před rozhodnutím, zda vyzbrojit sebe, nebo Ukrajinu, a to kvůli rychle se tenčícím zásobám v důsledku dodávek Ukrajině

    Komentář poprvé zveřejnil redaktor časopisu Defense One Marcus Weisberger na Twitteru a následně o něm informoval i časopis Newsweek a další. Dříve na konferenci admirál amerického námořnictva Daryl Caudle vyjádřil situaci strohými slovy, když řekl, že rozhodnutí nakonec dospěje k tomu, že „se vyzbrojíme, nebo vyzbrojíme Ukrajinu“.

    Weisberger o tomto komentáři napsal: „Admirál během jednoho z panelů na konferenci narážel na to, že si USA budou muset vybrat mezi sebou a Ukrajinou.“

    Níže jsou uvedena vzácná, velmi objevná slova z výměny názorů, která slyšeli novináři:

    Ministr byl požádán, aby reagoval na komentáře, které na konferenci pronesl admirál Daryl Caudle, velitel velitelství amerických námořních sil. Caudle se podle reportéra obával, že „námořnictvo by se mohlo dostat do bodu, kdy bude muset rozhodnout, zda je třeba vyzbrojit sebe, nebo Ukrajinu, a dostalo se námořnictvo už do tohoto bodu?“.

    Del Toro odpověděl: „Pokud jde o dodávky zbraňových systémů pro boj na Ukrajině… Ano, to je pro nás vždycky problém. A sledujeme to velmi, velmi pečlivě. Neřekl bych, že už jsme tam úplně dospěli, ale pokud bude konflikt pokračovat dalších šest měsíců nebo rok, určitě to bude nadále představovat pro dodavatelský řetězec náročný problém.“

    I když většina zbraní směřujících na Ukrajinu pochází z armádních zásob, zůstává, že USA nedávno přislíbily Ukrajině rakety Sea Sparrow. Kromě toho jsou americké střely Harpoons již dlouho předávány Kyjevu prostřednictvím Dánska.

    Ministr námořnictva Del Toro dále vysvětlil, že náměstkyně ministra obrany Kathleen Hicksová „velmi úzce spolupracuje s [obranným] průmyslem, aby je motivovala ke zjištění, jaké jsou jejich výzvy nebo překážky, aby mohli zvýšit vlastní míru výroby,“ jak cituje zpráva Defense One.

    „Je zřejmé, že tyto společnosti mají do budoucna značné rezervy,“ dodal Del Toro. „Nyní potřebují investovat do své pracovní síly a také do kapitálových investic, které musí provést v rámci svých vlastních společností, aby zvýšily míru své výroby.“

    Zásoby ministerstva obrany vzbuzují obavy v souvislosti s neustále se zvyšujícími dodávkami zbraní na Ukrajinu již od prvních měsíců ruské invaze. Kromě toho se se stejným problémem a obavami potýkají i další spojenci NATO, zejména „neutrální“ Německo, které kvůli válce dramaticky změnilo svůj historický postoj neposílat zbraně do zón cizích konfliktů. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková již v létě přiznala, že „situace je zde bohužel taková, že máme absolutní deficit vlastních zásob“.

    Zdroj: defenseone.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑