• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Meta odstranila Azov ze seznamu „nebezpečných organizací“

    25-1-2023 AC24 92 482 slov zprávy
     

    Před několika dny společnost Facebook, která se nyní jmenuje Meta, oznámila, že na své platformě vítá ukrajinský pluk Azov. Azov byl donedávna a po celou dobu ruské invaze na Ukrajinu na seznamu „nebezpečných organizací“ společnosti Meta. (Foto: Twitter / ilustrační)

    Na tomto zakázaném seznamu byl proto, že členové domobrany pravidelně zobrazují nacistické symboly a nápisy na svých uniformách a jako součást svého mediálního obsahu. Nyní je však možné volně zveřejňovat proazovský obsah a skupina si poprvé může vytvořit vlastní oficiální účty na Facebooku a Instagramu.

    Deník Washington Post nedávno podrobně popsal, že změna „umožní příslušníkům pluku Azov vytvářet účty na Facebooku a Instagramu a zveřejňovat obsah bez obav, že bude odstraněn, pokud neporušuje pravidla společnosti týkající se obsahu“. Kromě toho „tento krok také umožní ostatním uživatelům výslovně chválit a podporovat činnost skupiny“.

    Společnost v čele s Markem Zuckerbergem se přesto snažila zdůraznit, že „nenávistné projevy, nenávistné symboly, výzvy k násilí a jakýkoli jiný obsah, který porušuje naše standardy komunity, jsou stále zakázány a my tento obsah odstraníme, pokud jej najdeme.“

    Ukrajinští představitelé zejména od léta tvrdě lobbovali za to, aby Rada pro dohled nad Facebookem/Metou uvolnila svá omezení pro Azov s tím, že jsou „nespravedlivá“ a že brání ukrajinským mediálním organizacím sdílet přesné informace o válce v reálném čase.

    Změna přístupu Facebooku začala zhruba před rokem, kdy začal povolovat některé proazovské příspěvky v případech, kdy bojovaly proti ruské invazi, jak uvedl The Intercept v únoru 2022:

    Podle interních politických materiálů, které The Intercept prověřil, Facebook „povolí chválu praporu Azov, pokud výslovně a výhradně chválí jeho roli při obraně Ukrajiny NEBO jeho roli jako součásti ukrajinské Národní gardy“. Mezi interně zveřejněné příklady projevů, které Facebook nyní považuje za přijatelné, patří: „Dobrovolníci hnutí Azov jsou skuteční hrdinové, jsou tolik potřebnou podporou naší národní gardy“; „Jsme pod útokem. Azov posledních 6 hodin odvážně brání naše město“; a „Myslím, že Azov hraje během této krize vlasteneckou roli“.

    V materiálech se stanoví, že Azov stále nemůže používat facebookové platformy k náborovým účelům nebo ke zveřejňování vlastních prohlášení a že uniformy a prapory pluku zůstanou jako zakázané vyobrazení nenávistných symbolů, i když vojáci Azovu mohou bojovat v jejich oblečení a vystavování. Jako tiché uznání ideologie skupiny jsou v memorandu uvedeny dva příklady příspěvků, které by podle nové politiky nebyly povoleny: „Goebbels, Vůdce a Azov, ti všichni jsou skvělými vzory národních obětí a hrdinství“ a „Výborně, Azov chrání Ukrajinu a její bílé nacionalistické dědictví“.

    Formální zákaz Azova na Facebooku se datuje od roku 2019, kdy jej americký gigant sociálních médií uznal za nenávistnou skupinu.

    Jejda… od Bellingcat v roce 2020:

    Zdroj: theintercept.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑