• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Země právě přijala rádiový signál vyslaný z galaxie vzdálené 9 miliard světelných let

    27-1-2023 AC24 73 246 slov zprávy
     

    Je to poprvé, co vědci zachytili signál, který pochází z jiné galaxie vzdálené od Země 9 miliard světelných let. (Foto: Flickr)

    Rádiový signál byl zachycen pomocí obřího metrewave radioteleskopu umístěného v indickém Pune.

    Obří radioteleskop zahrnuje pole 30 talířových antén, které jsou všechny namířeny k obloze a každá z nich má průměr asi 150 stop.

    Pomocí tohoto sofistikovaného teleskopu vědci zachytili unikátní rádiový signál s jedinečnou vlnovou délkou známou jako 21centimetrová čára neboli vodíková čára. Tento signál vysílají neutrální atomy vodíku.

    Bohužel tento jedinečný signál nepocházel od mimozemšťanů. Je vyzařován galaxií s názvem SDSSJ0826+5630. Tato galaxie je „galaxií tvořící hvězdy“.

    Fascinující na rádiovém signálu je, že byl vyzařován v době, kdy byla galaxie Mléčná dráha (Země je její součástí) stará pouhých 4,9 miliardy let. V současnosti se stáří Galaxie Mléčná dráha odhaduje na 13,8 miliardy let.

    Proto trvalo 9 miliard let, než signál dorazil na Zemi. Pro vědce je rádiový signál jedním ze způsobů, jak nahlédnout do doby před 9 miliardami let.

    Z blízkých galaxií byly zachyceny i jiné rádiové signály, ale tento je zatím nejvzdálenějším zjištěným signálem.

    Rádiový signál z galaxie SDSSJ0826+5630 umožnil vědcům změřit hmotnost a obsah plynu v galaxii. Na základě těchto informací vědci určili, že vzdálená galaxie může mít dvojnásobek hmotnosti hvězd, které jsou viditelné ze Země.

    Studie zahrnující objev tohoto rádiového signálu byla zveřejněna právě v lednu 2023.

    Zdroj: physics-astronomy.com

    https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/podivne-zablesky-zachycene-iss-co-to-bylo-zustava-zahadou/
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑