• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lockheed říká, že je připraven s letouny F-16 pro Ukrajinu

    27-1-2023 AC24 151 419 slov zprávy
     

    Společnost Lockheed Martin prohlásila, že je připravena uspokojit poptávku po stíhačkách F-16, pokud se USA a jejich spojenci rozhodnou dodat je na Ukrajinu. (Foto: Shutterstock)

    USA a jejich spojenci dosud s vysláním stíhaček na Ukrajinu váhali kvůli obavám, že by mohly být použity k útokům na ruské území. Zdá se však, že západní mocnosti mají stále menší obavy z eskalace, neboť USA a Německo nyní přislíbily vyslat své hlavní bojové tanky.

    Biden zaměstnancům Lockheedu v květnu: „Děláte obrovskou změnu pro tyhle ubohé zkurvysyny, kteří jsou pod tak obrovským tlakem a palebnou silou.“ – více v Reuters.
    Frank St. John, provozní ředitel společnosti Lockheed, řekl listu Financial Times, že se „hodně mluví o převodu letounů F-16 na třetí stranu“, což by znamenalo, že evropské státy vyzbrojené letouny F-16 by je dopravily na Ukrajinu.

    St. John uvedl, že Lockheed se těchto rozhovorů neúčastní, ale připravuje se na tuto možnost. Řekl, že výrobce zbraní „bude zvyšovat výrobu letounů F-16 v Greenville [Jižní Karolína], abychom se dostali na místo, kde budeme schopni docela schopně doplnit všechny země, které se rozhodnou pro transfery třetích stran na pomoc v současném konfliktu.“

    Nizozemsko minulý týden vyjádřilo otevřenost k vyslání svých letounů F-16 na Ukrajinu a nizozemský ministr zahraničí prohlásil, že se na případné žádosti o letouny bude dívat s „otevřenou myslí“. Další možností by mohlo být, že by bývalé země Varšavské smlouvy, které jsou nyní členy NATO, poslaly na Ukrajinu své starší stíhačky MiG sovětské výroby a nahradily je letouny F-16 nebo jinými moderními letouny západní výroby.

    Mluvčí ukrajinského letectva v úterý prohlásil, že USA a Ukrajina již určily letoun, který Washington Kyjevu poskytne. Mluvčí neupřesnil, která to budou, a z americké strany zatím nepadlo žádné znamení, že by s vysláním letadel souhlasila.

    Ukrajina po celou dobu války lobbovala za to, aby USA poskytly stíhací letouny F-15 a F-16, což by znamenalo měsíce trvající výcvik ukrajinských sil. USA již přislíbily zbraňové systémy, které vyžadují rozsáhlý výcvik, včetně systémů protiraketové obrany Patriot a tanků M1 Abrams.

    Joe Biden během návštěvy závodu Lockheed Martin v alabamské Troy prosazoval schválení navrhovaného balíčku vojenské pomoci Ukrajině ve výši 33 miliard dolarů tvrzením, že Ukrajinci pojmenovávají své děti „Javelin“ a „Javelina“ podle protitankových raket, které závod vyrábí.

    Společnost Lockheed Martin z války na Ukrajině značně profitovala, protože po mnoha jejích zbraňových systémech je nyní velká poptávka, včetně raketových systémů HIMARS a protitankových střel Javelin. Prezident Biden dal výrobci zbraní najevo své uznání loni v květnu, když navštívil závod Lockheed Martin vyrábějící Javeliny a řekl: „Děkuji, děkuji, děkuji“.

    Zdroj: antiwar.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑