Floridský guvernér Ron DeSantis se vyjádřil k neohlášené návštěvě prezidenta Joea Bidena na Ukrajině, která se uskutečnila 20. února, a kritizoval prezidentův slib „bianko šeku“ této evropské zemi a poznamenal, že komunistický režim v Číně je v současné době větší hrozbou pro hodnoty, které Spojené státy a jejich globální spojenci prosazují. (Foto: Flickr)
Floridský guvernér Ron DeSantis hovoří s policisty o ochraně práva a pořádku v cateringové hale Prive v newyorské čtvrti Staten Island 20. února 2023. (Spencer Platt/ Getty Images)
DeSantis hovořil s moderátory pořadu Fox News „Fox and Friends“, který se vysílal v době, kdy guvernér hovořil na akci na podporu prosazování práva, která se konala dnes ráno v cateringové hale na Staten Islandu ve státě New York.
„Mají fakticky politiku prázdných šeků bez jasně stanoveného strategického cíle a tyto věci mohou eskalovat a nemyslím si, že je v našem zájmu, abychom se zapojili do zástupné války s Čínou, abychom se angažovali kvůli věcem, jako je pohraničí nebo Krym,“ řekl DeSantis s odkazem na výměnu názorů Bidena s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během níž americký prezident přislíbil další půlmiliardu dolarů.
„Takže si myslím, že by bylo vhodné, aby určili, jaký je strategický cíl, kterého se snaží dosáhnout, ale jen tak říct, že je to neomezený bianko šek, to není přijatelné,“ pokračoval.
Podle lednové zprávy neziskového Výboru pro odpovědný federální rozpočet schválil americký Kongres vojenskou a nevojenskou pomoc Ukrajině v roce 2022 ve výši více než 113 miliard dolarů – více než polovinu ukrajinského hrubého domácího produktu před válkou. Tato částka zahrnovala 67 miliard dolarů na položky související s obranou a 46 miliard dolarů na humanitární a hospodářskou pomoc.
Guvernér dodal, že scénář „parního válce“ Ruska do zemí NATO „se ani zdaleka nenaplnil“, a dodal, že Rusko se ukázalo jako „vojenská mocnost třetí kategorie“.
„Myslím, že utrpěli obrovské, obrovské ztráty,“ řekl DeSantis s odkazem na Rusko.
Guvernér dodal, že podle jeho názoru bylo hlavním faktorem, který způsobil válku na Ukrajině, to, že Rusko vnímalo „slabost“ Bidenovy administrativy, a rýpl si do postupu administrativy při řešení pohraniční krize a její reakce na čínský pozorovací balón, který přeletěl nad Spojenými státy.
„Nemyslím si, že by k něčemu takovému došlo, nebýt slabosti, kterou prezident projevil během prvního roku ve funkci a která samozřejmě vyvrcholila katastrofálním stažením z Afghánistánu,“ řekl guvernér.
„Takže si myslím, že zatímco je tam, myslím, že já a mnoho Američanů si říkáme, dobře, ‚on má velké starosti s těmi hranicemi na druhém konci světa. Ale neudělal nic pro zabezpečení našich vlastních hranic tady doma.‘ Přišly k nám miliony a miliony lidí, desítky tisíc Američanů zemřely kvůli fentanylu a pak jsme samozřejmě právě utrpěli národní ponížení, když Čína přeletěla špionážním balónem přímo přes kontinentální Spojené státy,“ dodal DeSantis.
Podle DeSantise Rusko – ve srovnání s čínským režimem – nepředstavuje pro Ameriku tak vážnou hrozbu.
„Nemyslím si, že pro naši zemi představují stejnou hrozbu, i když jsou nepřátelští,“ řekl DeSantis o Rusku. „Nemyslím si, že jsou na stejné úrovni jako Čína.“
V současné době se názory republikánských politiků v Kongresu na to, jak by Spojené státy měly hodnotit strategickou prioritu Ukrajiny, rozcházejí.
Na jedné straně zákonodárci jako senátor Mitch McConnell (R-Ky.) a senátor Lindsey Graham (R-S.C.) horlivě podporují poskytování vojenské a jiné pomoci Ukrajině a vyjadřují názor, že zapojení USA do rusko-ukrajinské války slouží k demonstraci odhodlání USA čelit autoritářské ose.
Na druhé straně zákonodárci, jako je senátor Josh Hawley (R-Mo.) a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy (R-Calif.), se obávají poskytování příliš velké pomoci Ukrajině s tím, že by to zhoršilo inflaci nebo omezilo schopnost Spojených států reagovat na případnou invazi Pekingu na Tchaj-wan. Zdá se, že DeSantis patří blíže k této části spektra.
Podle amerického ministra zahraničí Anothonyho Blinkena by Čína mohla uvažovat o zvýšení své vojenské přítomnosti v rusko-ukrajinské válce.
„[Č]ína se většinou angažovala v poskytování rétorické, politické a diplomatické podpory Rusku. Máme však informace, které v nás vzbuzují obavy, že zvažuje poskytnutí smrtící podpory Rusku ve válce proti Ukrajině,“ řekl Blinken v neděli v pořadu This Week televize ABC po setkání s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
„Existují různé druhy smrtící pomoci, o jejichž poskytnutí přinejmenším uvažují, včetně zbraní,“ řekl Blinken.
Zdroj: theepochtimes.com